Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Kalvarija i dalje bez struje

Još jedno obećanje nije ispunjeno, subotička je Kalvarija i dalje bez struje i vode. Iako je vrijeme korizme i Uskrs je već za tri tjedna, obećanja koja su stizala sa svih stvara nisu ispunjena. Posljednje obećanje od strane lokalne samouprave Grada Subotice bilo je da će Kalvarija za Uskrs imati rasvjetu, no, i to je ostalo samo na obećanju. 
O ovome pitanju dogradonačelnik Subotice Pero Horvacki kaže kako je pitanje subotičke Kalvarije pokrenuto, te da prvo mora biti usvojeno od strane Gradskog vijeća i Skupštine Grada, a ostalo je na Direkciji za izgradnju Grada Subotice. 
 
Vjerski objekt koji služi cijelom gradu
 
Subotička je Kalvarija smještena između Bajskog groblja i crkve Isusova Uskrsnuća u Subotici i vjerski je objekt koji služi cijelom gradu. O samoj Kalvariji i njenom izgledu skrbi tamošnji župnik, mons. Bela Stantić. Pitanje uređenja subotičke Kalverije proteže se već nekoliko godina. Iako ona pripada cijelom gradu, o njoj nitko drugi ne vodi računa niti je uređuje, te subotička Kalvarija još uvijek nema niti struje niti vode. Prošle je godine po prvi put dobiven novac od Pokrajinskog tajništva za propise, upravu i nacionalne manjine, te je kupljen materijal i zamijenjen je krov na kapeli. Nanovo je urađen portal, te su obnovljeni križevi i kipovi koje je financirao župnik. Mons. Stantić, kada je imenovan župnikom ove župe 1972. godine, zatekao je Kalvariju u izuzetno lošem stanju i sve do sada što je na njoj urađeno, radio je sam sa župljanima, ali bez financijske podrške, nego, kako sam kaže, štedio je svoj novac i time održavao Kalvariju – kako se ne bi sama srušila.
 
Počinje pobožnost križnog puta
 
Tijekom godine Kalvarija je zatvorena, no za vrijeme korizme okupi veliki broj vjernika. U nedjelju, 22. ožujka, počinje pobožnost križnoga puta na Kalvariji. 
»S obzirom da nismo dobili struju i dalje ćemo se snalaziti na razne načine. Ove sam godine dao napraviti još jedan zvučnik koji će nam, nadam se, pomoći. Jer, razglas koji mi imamo ide na akumulator i s njim ne možemo postići ono što nama treba. Šteta je kad vjernici dođu zajednički pratiti pobožnost križnoga puta, a ne čuju ništa«, kaže mons. Stantić. 
Pomoć je do sada tražena sa svih strana i nitko nije imao sluha za to, sve je ostalo uvijek samo na obećanjima. Između ostalog, pomoć je tražena nekoliko puta i od Grada Subotice, a očigledno je kako je i to ostalo samo na obećanju. 
Kalvarija u vrijeme korizme, točnije u Velikom tjednu, okupi nekoliko tisuća ljudi, koji obilaze postaje križnoga puta, bilo skupa ili samostalno. Po riječima župnika Stantića, na Kalvariji najviše posjetitelja ima od Velikog četvrtka pa do nedjelje ujutro, do samog Uskrsa. Najveći problem sa strujom se baš ovdje i vidi, jer ljudi tih dana dolaze i navečer, noću i rano ujutro te bi tada puno značilo kada bi Kalvarija bila osvjetljena. 
S obzirom da Kalvarija nema struju, nije mogla biti osigurana na neki suvremeniji način, te je više puta obijena i sve što je bilo vrijedno je odneseno. 
 
Postaje stare 130 godina
 
Podsjetimo se, kapela je građena 1877. godine, a podigla ju je Branka Mukić, rođena Malagurski, koja je skupa sa suprugom, sestrama i djecom tamo i pokopana. Postaje su podizale pojedine obitelji kao zavjetni dar 1879. godine. Po nekim zapisima ograda koja okružuje Kalvariju vjerojatno je postavljena 1910. godine. Na samom ulazu postoji mali brežuljak na kojem se nalaze dva kipa – Isus i anđeo čuvar, što predstavlja Getsemanski vrt. 
Za 100. obljetnicu Kalvarija je generalno obnovljena i može se reći za nju kako je jedna od najljepših kalvarija koje postoje u našoj blizini. U kapelici na Kalvariji, koja je posvećena Žalosnoj Gospi, služene su mise od 1923. do 1933. godine. 
Na žalost, danas, baš kao i nekada, u kapelici gore jedino svijeće. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika