Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Potpora projektima hrvatske manjine

Nakon posjeta Srijemskoj Mitrovici, gdje se sastao s predstavnicima hrvatske zajednice i udruga koje djeluju u Srijemu, novi veleposlanik Republike Hrvatske u Beogradu Željko Kuprešak, koji je na ovu dužnost stupio prije mjesec dana, boravio je prošloga tjedna, u četvrtak i petak 12. i 13. ožujka, u službenom posjetu Subotici i Novom Sadu. U pratnji veleposlanika bili su generalna konzulica u Subotici Ljerka Alajbeg i ministar savjetnik u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu Filip Damjanović.
U Subotici, kulturnom i političkom središtu vojvođanskih Hrvata, veleposlanik je posjetio sjedišta i razgovarao s predstavnicima profesionalnih institucija i ustanova ove manjinske zajednice – Hrvatskog nacionalnog vijeća, Novinsko-izdavačke ustanove »Hrvatska riječ« i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.
 
Poboljšanje odnosa i zaštita manjinskih prava
 
Tijekom posjeta veleposlanik Kuprešak je u više navrata ponovio kako će normaliziranje i poboljšanje hrvatsko-srpskih odnosa biti njegova temeljna zadaća te u tom kontekstu naglasio zajedničku europsku budućnost dviju država, u čijem povezivanju manjine igraju veliku ulogu. 
»Hrvatsko-srpski odnos je temelj stabilizacije regije. Hrvatska će podržati, kako pragmatično, tako i svim srcem, ulazak Srbije u Europsku Uniju, na temelju solidarnosti kao jednog od principa Europske Unije«, rekao je on. 
Dodao je kako Hrvatska i Srbija imaju zajedničke interese te da će se odnos dviju država graditi na povećavanju njihove ekonomske moći, energetskim te prometnim povezivanjem.
Također, veleposlanik Željko Kuprešak je tijekom posjeta više puta naglasio kako je jedna od njegovih zadaća skrbiti o zaštiti prava hrvatske manjinske zajednice u Republici Srbiji, pozivajući se na visoke standarde koje u tom području imaju nacionalne manjine u Hrvatskoj. Međutim, on je naglasio kako u tom smislu zajednica mora jasno odrediti svoje ciljeve.
»Neću vam obećati ništa, jer vam ne mogu ništa obećati ukoliko vi nećete sami sebi definirati što vam je važno. Mi ćemo vam pomoći i ja ću se izričito truditi i dati sve od sebe da vam pomognem u svim onim segmentima važnog posla koji je pred vama na realiziranju opstojnosti vaše zajednice ovdje u Vojvodini«, kazao je veleposlanik. 
 
»Niz sjajnih stvari«
 
Sumirajući dojmove posjeta hrvatskim institucijama i ustanovama u Subotici, hrvatski veleposlanik je istaknuo kako je vidio »niz sjajnih stvari koje radite ovdje«. 
»Počeli smo s Hrvatskim nacionalnim vijećem, gdje smo se dogovorili kako postoji niz projekata koje u bliskoj budućnosti moramo uraditi: od pitanja obrazovanja, otvaranja katedre za hrvatski jezik u Novom Sadu, do pitanja razmatranja tiskanja udžbenika. Znači, niz stvari vrlo pragmatičnih za koje nitko više od srpskih dužnosnika ne postavlja pitanje može li se to ili ne može napraviti, već je jednostavno pitanje – kada ćemo to učiniti i s kojim sredstvima«, rekao je Kuprešak. 
On je dodao i kako je impresioniran radom i planovima NIU »Hrvatska riječ« i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata. »To ću podržati s velikim zadovoljstvom i isto tako preporučiti u Hrvatskoj da se takvi projekti financiraju.« 
Ipak, kako je naglasio, postoji još niz projekata koje je potrebno realizirati u vezi pitanja izgradnje manjinske infrastrukture. »Hrvatska manjina je najmlađa nacionalna manjina u Vojvodini i ono što mi u ovom trenutku tek stvaramo, taj dio infrastrukture neke nacionalne manjine već imaju. Na nama je samo da definiramo što to hoćemo i da nakon toga to i tražimo. U tomu ćete imati moju svesrdnu pomoć i pomoć Vlade Republike Hrvatske i MVPEI, ali je na vama da se definira jedinstvo oko toga što nam je potrebno. Obećao sam da vam neću dolaziti s gotovim receptima što biste vi trebali učiniti. To vi najbolje znate. A kad budete došli do mene, moja vrata su uvijek otvorena i siguran sam da ćemo naći zajednički jezik«, rekao je Kuprešak.
Branko Horvat: 
Očekivanja nisu bez razloga
 
Poželjevši dobrodošlicu veleposlaniku, predsjednik HNV-a Branko Horvat je rekao kako hrvatska zajednica puno očekuje, te dodao da ta očekivanja nisu bez razloga, jer potreba i prostora za djelovanje ima puno.
»Naša zajednica ima želju, potrebu ali i namjeru stići i organizirati se poput ostalih tzv. ‘starijih’ manjinskih zajednica u Vojvodini, koja svoja prava koriste znatno duže, i koja su značajno organiziranija u područjima obrazovanja, kulture, informiranja i uporabe materinjeg jezika, na kojima mi još imamo mnogo toga uraditi. To su područja i pitanja gdje trebamo i očekujemo pomoć, a što je velikim dijelom uvjetovano međudržavnim bilateralnim odnosima naših dviju država. Stoga, bez obzira na probleme koje imamo, budite uvjereni da ćete u nama imati partnere, pomoć koja bude potrebna, jer razvoj, organiziranost i očuvanje nacionalnog identiteta i povezanost s matičnom domovinom – nema alternativu. Samo tako ćemo moći ići naprijed, a naprijed moramo ići, jer smo u mnogim segmentima institucionalnog života tek na početku«, poručio je Branko Horvat.
 
Ivan Karan: 
Pohvale su priznanje, ali i obveza
 
Osvrnuvši se na sastanak s veleposlanikom, ravnatelj NIU »Hrvatska riječ« Ivan Karan kaže kako upućene pohvale na račun rada smatra kao priznanje i obvezu da će ta ustanova svoje planirane programe ispuniti. 
»Radi se o tome da našu dopisničku mrežu proširimo, da dopisnike tehnički opremimo i stručno obučimo, da se proširimo i u Srijemu, te da u život zajednice uključimo Hrvate iz dvaju gradova – Beograda i Novog Sada, gdje živi trećina ovdašnjih Hrvata. Također, radimo i na formiranju radio-televizijske redakcije budući da su elektronički mediji budućnost. Mi krećemo s jednom emisijom na televiziji YU ECO, s emisijama prema Srijemu, uključujemo se u rad emisije ‘Prizma’ na pokrajinskom javnom servisu i krećemo s radijskom emisijom na Radio Somboru. To je sve što možemo s našim sadašnjim financijskim i organizacijskim mogućnostima, a ima jedan projekt koji će nekima možda zvučati kao znanstvena fantastika, ali vjerujem da ćemo i mi, Hrvati u Srbiji, uspjeti imati svoju radijsku i televizijsku postaju«, rekao je Ivan Karan.
 
Tomislav Žigmanov: Praksa koja hrabri
 
Direktor Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov je istaknuo kako ovakva vrsta prakse susretanja predstavnika hrvatske zajednice i dužnosnika vanjske politike hrabri te daje okvir »koji će nam pomoći da možemo racionalnije definirati naša očekivanja, odrediti naše interese, usuglasiti programe kako bi realizacija inicijativa i boljitka hrvatske zajednice općenito i izgradnje infrastrukture u kulturi i drugim segmentima bila što učinkovitija«. 
»Naše je naslanjanje na Republiku Hrvatsku dvostrano potrebno: iz razloga što još uvijek živimo u okruženju gdje se različitim administrativnim zaprekama onemogućavaju određena naša nastojanja, i s druge strane, zbog vlastitih deficita i slabosti. Kada govorim u području kulture, tu prije svega mislim na kadrovske deficite napose u području znanosti, gdje mi još uvijek nemamo izgrađenu, profiliranu i suvremenim vještinama i znanjima opremljenu elitu«, rekao je Žigmanov dodavši, kako će se Zavod u tom smislu ovdašnjoj hrvatskoj diplomaciji vrlo skoro javiti s jasnim i konkretnim zahtjevima i inicijativama.
 
Sastanak s gradonačelnikom Subotice
 
Željko Kuprešak se u petak susreo s gradonačelnikom Subotice Sašom Vučinićem. 
»Istaknuo sam opredijeljenost Grada Subotice da pruži potporu svim naporima hrvatske zajednice i to tako da svi stupnjevi ostvarenih prava budu na što većoj razini. Jasno je da će nam Hrvatska u tome pomoći i ta će se suradnja u budućnosti i razvijati. Subotica je grad u kome se najočitije ostvaruje suradnja između Hrvatske i Srbije«, rekao je Vučinić u zajedničkoj izjavi nakon sastanka. 
Veleposlanik Kuprešak je izjavio kako manjine jesu i moraju biti točka zbližavanja i predstavljati most između dviju nacija. »Republika Hrvatska je spremna pomoći svojoj manjini u Vojvodini, na svim programima koji će pomoći integraciju u srbijansko društvo. Također ćemo prenijeti sva iskustva o tome kako smo mi riješili pitanje nacionalnih manjina u Hrvatskoj po europskim standardima«, rekao je Kuprešak. 
Dvodnevni posjet veleposlanika dvama vojvođanskim gradovima završen je susretom s predstavnicima hrvatskih ustanova i udruga u Hrvatskom kulturnom centru »Bunjevačko kolo« u Subotici. 
Inače, hrvatski je veleposlanik ovom prigodom najavio niz uzajamnih posjeta najviših hrvatskih i srbijanskih zvaničnika. Tako bi danas (petak, 20. ožujka) hrvatski premijer Ivo Sanader trebao posjetiti Beograd, dok bi predsjednik Republike Srbije Boris Tadić u svibnju trebao posjetiti Zagreb. Također, hrvatski predsjednik Stjepan Mesić planira posjet Novom Sadu u lipnju, a predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić je prihvatio poziv te bi do kraja godine trebao biti definiran njegov posjet Beogradu.
 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika