20.03.2009
Otopljavanje
Već u prvih mjesec dana od predavanja vjerodajnica predsjedniku Borisu Tadiću, čime je službeno stupio na dužnost veleposlanika Republike Hrvatske u Republici Srbiji, Željko Kuprešak je posjetio sve profesionalne institucije hrvatske nacionalne manjine u Srbiji. Veleposlanik je posjetio sjedište Hrvatskog nacionalnog vijeća, Novinsko-izdavačku ustanovu »Hrvatska riječ« i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, a zatim se u Hrvatskom kulturnom centru »Bunjevačko kolo« u Subotici susreo s predstavnicima hrvatskih udruga. Time je, čulo se od predstavnika tih institucija i političkih stranaka, uputio dobar signal i ohrabrenje hrvatskoj zajednici. Kako je to i uobičajeno pri ovakvim susretima, čule su se samo lijepe riječi. Upućene su pohvale od strane veleposlanika svima angažiranima na hrvatskim nacionalno-manjinskim projektima u Srbiji kao i riječi dobrodošlice od predstavnika hrvatskih institucija. Tijekom posjeta veleposlanik Kuprešak je u više navrata ponovio kako će normaliziranje i poboljšanje hrvatsko-srpskih odnosa biti njegova temeljna zadaća te je u tom kontekstu naglasio zajedničku europsku budućnost dviju država, u čijem povezivanju manjine igraju veliku ulogu.
A mediji u Hrvatskoj i Srbiji već od posjeta predsjednika vanjskopolitičkog odbora Skupštine Srbije Dragoljuba Mićunovića Zagrebu, kada je dogovoren današnji posjet hrvatskog premijera Ive Sanadera Beogradu, najavljuju otopljavanje hrvatsko-srpskih odnosa o kojima, kako se često ističe, ovisi stabilnost regije. Premijer Sanader u svoj treći posjet Beogradu ne dolazi praznih ruku. Kao dar Srbiji donosi stotine dokumenata koje je Hrvatska morala prevesti u procesu približavanja Europskoj Uniji, i na čiji je prijevod potrošeno oko milijun eura, a iz Ministarstva vanjskih poslova i euoropskih integracija Republike Hrvatske poručeno je kako je prijevod dokumenata samo jedan oblik pomoći koji je Zagreb spreman pružiti državama u regiji u približavanju EU.
Današnji posjet visokog izaslanstva Republike Hrvatske Beogradu, očekuje se, označit će novu fazu u odnosima dviju zemalja, koji su posljednjih godinu dana bili u fazi »zahlađenja« uzrokovanih hrvatskim priznanjem neovisnosti Kosova. Najavljeni su i međusobni posjeti na razini predsjednika država te intenziviranje parlamentarne suradnje, uz isticanje obostranih želja za nastavkom dijaloga o svim neriješenim pitanjima između Srbije i Hrvatske. Među ostalim, otvara se i pitanje međudržavnog povjerenstva za unapređenje položaja nacionalnih manjina koje se već duže vrijeme nije sastajalo, a za što su se zalagali i predstavnici dviju manjina. Kako se najavljuje, povjerenstvo će nastaviti s radom, te ostaje zadaća manjinama artikulirati i definirati svoje prioritete.