Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Novac EU čuva nacionalni identitet

Dok šeće središtem Segedina Dušan Marjanović rijetko sreće svoje sunarodnjake. Od oko 170.000 stanovnika toga najvećeg grada na jugu Mađarske samo njih stotinjak pripada hrvatskoj zajednici. A i taj nevelik broj nikada se na jednom mjestu ne okupi, premda Hrvatska manjinska samouprava u Segedinu to godinama nastoji postići. 
»Desetak članova aktivno sudjeluje u radu udruge. Uostalom, od stotinjak Hrvata, koliko ih živi u Segedinu, na više se i ne može računati«, kaže predsjednik Samouprave Dušan Marjanović. 
Kao i njihova brojnost, prigode za susrete i razgovore rijetki su. Jedina manifestacija koja ima predznak tradicionalna održava se koncem veljače, kada Hrvatska manjinska samouprava u zimsko vrijeme svoje sunarodnjake i većinsko mađarsko stanovništvo nastoji zagrijati slikama i ljetnim motivima s Jadrana. Ove godine, 27. veljače, izložena su djela mladih segedinskih autora, no, najveći dio izloženih radova pripada mađarsko-hrvatskom slikaru Lászlu Kelcsu. 
»Ja slikam Mediteran, ali i naše vojvođanske, kao i mađarske pejzaže. Oni su takoreći isti. No, kada vidim da se nekome sviđa naš Jadran to mi ogrije srce«, navodi Kelcs, umjetnik koji živi na relaciji Mađarska-Austrija-Italija. 
Sugovornik nam kaže kako nije iznenađen što na izložbi nisu samo pripadnici hrvatske zajednice. 
»Primijetio sam da ovdašnji, segedinski Hrvati imaju dobru komunikaciju i suradnju s većinskim mađarskim stanovništvom. Vidim da je to dobra zajednica, da zajednički grade kulturu ovoga grada. Kako na području slikarstva, tako i glazbe.« 
Po ocjeni naših sugovornika koje zatičemo na izložbi, zajedništvo s većinskim mađarskim narodom svakako pridonosi njihovom boljem statusu, no, hrvatska manjinska zajednica u tome nešto i gubi. Kao posljedica asimilacije sve je manji interes za njegovanje jezika, kulture i identiteta. 
»Teško je motivirati ljude da se uključe u različite programe zajednice kojoj pripadaju. Obično sjede kod kuće, slobodno vrijeme provedu gledajući TV. Iskreno, i mene su morali nagovoriti da bih došao i održao ovo izlaganje. Osim toga, ljudi neće raditi bez novca. Sve u svemu, osnovni je problem u motivaciji ljudi. Njih nekoliko radi a mi ostali, tako… Što se tiče očuvanja materinjeg jezika, stariji ga poznaju i koliko-toliko govore. Gledaju i slušaju hrvatske radio i TV programe. No, djeci je to teško prenijeti, ne možemo ih nagovoriti da uče hrvatski. Evo i moja kćer stigla je do određene razine poznavanja jezika, ali čim je došla u više razrede osnovne škole interes je opao. Njima je sada zanimljiviji i atraktivniji engleski i talijanski jezik. To je ono što njih zanima«, tumači profesor usporednoga prava na segedinskom sveučilištu dr. Lászlo Heka. Na izložbu je pozvan kao vrstan poznavatelj hrvatske i mađarske zajednice, kao i njihova suživota. 
»Najveći problem je problem novca, koji proistječe iz problema neuposlenosti. Teško je u ovoj besparici naći interes da bi se kultura njegovala i očuvala. Jer, znamo svi – ako je situacija krizna, prvo čega se lišavamo to je kultura, pa makar bila ona i nacionalna«, kaže predsjednik Hrvatske manjinske samouprave u Segedinu Dušan Marjanović. 
Osim izložbe slika »Boje Jadrana«, hrvatska manjinska samo-uprava za djecu Hrvata u Segedinu svake godine organizira odlazak na jezični tečaj hrvatskoga jezika u Hrvatskoj. Vodstvo zajednice ovim programima namjerava pridodati nove projekte. Marjanović kaže kako se od očuvanja identiteta ne smije odustati:
»Mi smo u EU, perspektive zato još uvijek imamo. Treba iskoristi sve prilike koje nam se pružaju. Još smo u fazi pronalaženja novca za programe njegovanja materinjega jezika i kulture. Zato, jedini nam je put okrenuti se natječajima koji podržavaju takve projekte.« 
Naši sugovornici kažu kako je broj Hrvata u ovome dijelu Mađarske bio veći, ali da ih je od devedesetih sve manje. Asimilacija i povratak u matičnu domovinu ili u Vojvodinu iz koje su došli – glavni su razlozi. 
Na izložbu »Boje Jadrana« u organizaciji DSHV-a došla je veća skupina Hrvata iz Subotice. Među njima bio je Josip Horvat:
»Pozvani smo posjetiti izložbu radi uživanja u lijepome. A to lijepo se stvaralo u našoj matičnoj državi, na obalama predivnoga Jadrana. Mi inače surađujemo s Hrvatskom manjinskom samoupravom dulje vrijeme.«
Kako suradnja ima i zabavni karakter potvrdilo se poslije otvorenja izložbe, kada je druženje nastavljeno uz prigodnu večeru. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika