13.03.2009
Vijesti
Inicijativa Europske komisije
Posredovanje u graničnom sporu
Hrvatska će prihvatiti inicijativu Europske komisije o posredovanju grupe Martija Ahtisaarija u graničnom sporu Hrvatske i Slovenije. Europski komesar Oli Rehn je objasnio kako se sada znaju polazišta Zagreba i Ljubljane i pozdravio odluku Hrvatske da, kao i Slovenija, prihvati »europsku pomoć« u rješavanju međusobnog spora. Slovenskoj i hrvatskoj strani bi, na prijedlog Europske komisije, »pomoć« trebala pružiti grupa na čelu s bivšim finskim predsjednikom Martijem Ahtisaarijem, a u kojoj bi bio i francuski stručnjak za međunarodno pravo Robert Badenter i jedan finski međunarodni pravni ekspert.
Hrvatski premijer nakon dvije godine uskoro
ponovno u Srbiji
Sanader 20. ožujka dolazi u Beograd
Hrvatski premijer Ivo Sanader predvodit će gospodarsko-političko izaslanstvo, koje će 20. ožujka posjetiti Beograd, potvrdio je iz Zagreba za B92 Dragoljub Mićunović.
To će biti prvi posjet hrvatskog premijera Srbiji u posljednje dvije godine. Predsjednik vanjskopolitičkog odbora Skupštine Srbije Dragoljub Mićunović sastao se 10. ožujka u Zagrebu s hrvatskim predsjednikom i premijerom. On je izjavio da će 20. ožujka Sanader sa srpskim dužnosnicima razgovarati o svim otvorenim pitanjima dviju zemalja, a prije svega o ekonomskoj suradnji. Mićunović je naveo i da je Stjepan Mesić priopćio kako želi posjetiti Beograd prije nego što mu istekne predsjednički mandat. Tijekom posjeta Zagrebu najavljeno je i da će predsjednik Srbije Boris Tadić u svibnju posjetiti Hrvatsku.
Potpisan ugovor o dotaciji između IV AP Vojvodine i Srpskog narodnog vijeća iz Hrvatske
Posebna banka za Srbe u Hrvatskoj
Predsjednik Izvršnog vijeća AP Vojvodine dr. Bojan Pajtić i predsjednik Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) i zastupnik u Hrvatskom saboru dr. Milorad Pupovac potpisali su 5. ožujka ugovor o dotaciji, između Izvršnog vijeća AP Vojvodine i Srpskog narodnog vijeća iz Republike Hrvatske. Dotacija u vrijednosti od 12 milijuna dinara namijenjena je za osnivanje poslovne banke u funkciji revitalizacije povratničkih sredina u Republici Hrvatskoj.
Predsjednik Pajtić istaknuo je ovom prigodom kako je do sada Pokrajina na različite načine pružala podršku izbjegličkoj populaciji u Vojvodini. Riječ je o realizaciji programa pomoći u okviru osiguravanja stambenih objekata, kao i financijskoj potpori namijenjenoj izbjeglicama.
»Najveći problem srpske zajednice u Hrvatskoj u ovom trenutku jest nemogućnost zapošljavanja, te nemogućnost osiguravanja egzistencije za obitelj. Zato je Srpsko narodno vijeće nama ponudilo da uđemo partnerski u jedan povijesni pothvat formiranja Srpske banke u Hrvatskoj, koja bi omogućila da se srpska zajednica u Hrvatskoj ekonomski i gospodarski razvija, što je sa zadovoljstvom prihvaćeno. Ovo je prvi korak, koji je neophodan kako bi se ova financijska institucija registrirala, a Pokrajina će i kroz Razvojnu banku Vojvodine, koja će biti formirana u idućih nekoliko tjedana, partnerski sudjelovati u budućim poslovima Srpske banke u Hrvatskoj«, rekao je predsjednik Pajtić.
Dr. Milorad Pupovac je dosadašnju suradnju okarakterizirao kao veoma plodotvornu, te je naglasio kako ključni problem srpske zajednice u Hrvatskoj predstavlja održivost razvoja, održivost života na područjima na koja se ljudi vraćaju, perspektiva života na tim područjima i perspektiva onima koji se još žele vratiti. Potpisivanju ugovora nazočan je bio i pokrajinski tajnik za financije mr. Jovica Đukić.
D. D.
Zahtjev da se u Vojvodini digitalizira radiodifuzija
Napraviti prostor za emitiranje
na svim službenim jezicima
Vojvođanski tajnik za gospodarstvo István Pasztor zatražio je od Ministarstva za telekomunikacije i informatičko društvo da se u Vojvodini provede pilot projekt za prelazak s analognog na digitalno emitiranje u području radiodifuzije.
Kao razlog za pokretanje pilot projekta Pástzor je naveo evidentan nedostatak kanala za emitiranje programa na svim jezicima koji su u službenoj uporabi u Vojvodini.
»Osim toga, u svim zemljama u regiji ubrzo će biti završen proces digitalizacije, čime će biti ugrožen prijam analognih signala«, naveo je Pásztor u priopćenju za javnost.
Po njegovu mišljenju, uspješnoj realizaciji pilot projekta umnogome će pridonijeti građani Vojvodine, koji uredno izmiruju obveze prema RTS-u, pa samim tim i Radioteleviziji Vojvodine.
S obzirom da je raspodjela frekvencija na svim razinama završena i uvažavajući činjenicu da su ugašeni svi nelegalni emiteri, Pásztor je uputio zahtjev Ministarstvu za telekomunikacije da se snimi postojeći frekvencijski spektar na teritoriju Vojvodine i modificira plan namjene radio-frekvencijskih opsega, kako bi se omogućio pristup novim emiterima.
Nerazmjer u financiranju političkih organizacija
Milijuni za male stranke
Stranke koje imaju zastupnike u Narodnoj skupštini Srbije, bez obzira na to jesu li na izborima sudjelovale samostalno ili na nekoj od izbornih lista, dobivaju svakog mjeseca novac iz državnog proračuna za financiranje svojih aktivnosti, piše beogradski Danas. Striktnom primjenom zakona došlo se do nerazmjera u raspodjeli proračunskog novca, pa je šest stranaka sa samo jednim zastupnikom – koji su pri tome u parlament ušli na »tuđoj« izbornoj listi ili u velikoj koaliciji – za financiranje rada u siječnju od države dobilo po 979.430 dinara, dok su one najveće – DS i SRS – dobile nešto više od 10, odnosno 12 milijuna dinara.
Stranke koje mjesečno dobivaju po nešto manje od milijun dinara na osnovi toga što je jedan njihov član postao zastupnik su: DHSS (Vladan Batić), SDU (Žarko Korać), SLPS (Bajram Omeragić), BDSS (Esad Džudžević), PDD (Riza Halimi) i DSHV (Petar Kuntić). Batić i Korać su bili na listi LDP-a, Kuntić na listi Za europsku Srbiju, Omeragić i Džudžević u koaliciji Bošnjačka lista za europski Sandžak, a Halimi je iz Koalicije Albanaca Preševske doline.
Demanti Antonije Čote, članice Izvršnog odbora HNV-a
Primjeri nezakonitog rada
U prošlom broju »Hrvatske riječi«, u sklopu izvješća sa sjednice Izvršnog odbora HNV-a, objavljena je i kratka izjava predsjednice Izvršnog odbora Slavice Peić, u kojoj je pokraj ostalog navedeno kako »članica IO zadužena za kulturu iznosi paušalne ocjene glede nezakonitosti rada IO«.
S obzirom na veličinu prostora koji mi po zakonu pripada, iznijet ću samo jedan primjer s posljednje sjednice Izvršnog odbora HNV-a, na čijem su se dnevnom redu našli Program rada i Financijsko izvješće Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata.
Prema Odluci Izvršnog vijeća AP Vojvodine i prema Statutu samog Zavoda, za razmatranje tih dokumenata mjerodavno je Hrvatsko nacionalno vijeće, a ne njegov Izvršni odbor. Da ovo nije samo »tehničko« pitanje, kako smatra predsjednica Izvršnog odbora, govori podatak da je u sklopu tog financijskog izvješća trebalo usvojiti (time i legalizirati) nezakonito unajmljivanje privatne kuće za potreba Zavoda, njeno renoviranje i plaćanje neprimjereno visoke zakupnine, što proizilazi iz ponuđenog financijskog plana. Sjedište Zavoda određeno je Statutom i nalazi se u Ulici Bele Gabrića, a za promjenu Statuta potrebna je suglasnost HNV-a, koja nije dobivena, kao što HNV nikada nije dao niti prijedlog da Tomislav Žigmanov bude ravnatelj na mandatno razdoblje od 4 godine. Dakle, ne samo da se radi o nezakonitom raspolaganju proračunskim sredstvima, nego i o raspolaganju od strane osobe koja nije imenovana na tu dužnost sukladno propisima koji vrijede u ovoj zemlji.
O drugim radnjama govorit ću onda kada se netko od novinara zainteresira, ili kada to od mene bude tražilo mjerodavno tijelo.
Antonija Čota,
članica Izvršnog odbora HNV-a zadužena za kulturu
Najava ministra Rasima Ljajića
Uskoro skraćenje radnog tjedna?
Vlada Republike Srbije razmišlja o raznim mjerama za očuvanje radnih mjesta u vremenu svjetske ekonomske krize, a jedna od njih je i skraćenju radnog tjedna s 40 na 32 sata, izjavio je ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić. U izjavi novinarima, Ljajić je istaknuo kako još ne može govoriti o konačnom prijedlogu mjera, jer predstoje razgovori sa sindikatima i poslodavcima, kako bi se vidjelo koliko je ta mjera efektivna i prihvatljiva.
On je kazao kako usvajanje skraćenja radnog tjedna ne bi podrazumijevalo smanjenje plaće, već bi se radno vrijeme nadoknadilo prekovremenim radom u sljedećih šest do 12 mjeseci. Ljajić je ukazao kako bi to bila preventivna mjera da bi se izbjeglo otpuštanje radnika kroz smanjenje troškova rada.
Pokrajinski ombudsman osuđuje povlačenje iz procedure predloženi zakon o zabrani diskriminacije
Zakon je značajan,
osobito za Vojvođane
Pokrajinski ombudsman osuđuje način na koji je Prijedlog zakona o zabrani diskriminacije povučen iz skupštinske procedure.
»Zakon protiv diskriminacije od iznimnog je značaja za zaštitu ljudskih prava i sloboda i osiguravanje jednakih mogućnosti njihove zaštite svakom pojedincu i građaninu naše zemlje, osobito pripadnicima socijalno najranjivijih društvenih skupina, a predstavlja jedan od bitnih preduvjeta za to da građani i građanke Srbije ostvare pravo na putovanje bez viza u zemlje EU«, stoji između ostalog u priopćenju Pokrajinskog ombudsmana.
Osim toga, Pokrajinski ombudsman smatra kako je spomenuti zakon za građane Srbije koji žive u višenacionalnoj i multikonfesionalnoj Vojvodini značajan i zbog njegovog reguliranja prava na različitost i slobodu vjeroispovijesti, budući da se najveći broj vjernika manjih vjerskih zajednica, koje se u našoj zemlji smatraju povijesnima, odnosno tradicionalnima, nalazi upravo u Vojvodini.
Bojan Pajtić pozvao mjerodavna tijela da rasvijetle prijetnje pojedinim političkim dužnosnicima
Prijetnje su posljedica
iracionalne hajke
Predsjednik Izvršnog vijeća Vojvodine Bojan Pajtić zatražio je od mjerodavnih tijela da rasvijetle tko stoji iza prijetnji smrću upućenih pokrajinskim dužnosnicima i predstavnicima pojedinih političkih stranaka.
»Država mora vrlo žustro reagirati u slučaju svake prijetnje, a osobito prijetnji smrću, koje su uvijek izuzetno ozbiljne«, kazao je Pajtić.
Predsjednik Skupštine Vojvodine Sándor Egeresi i nekoliko dužnosnika raznih stranaka dobili su prijeteće pismo u kojem se navodi kako će biti »osuđeni na smrt«, ukoliko se usvoji Statut Vojvodine. Prema priopćenju iz kabineta predsjednika Skupštine Vojvodine pismo su potpisale organizacije: Jugoslovenski patriotski savez, Patriotski savez Srbije, Mađarski patriotski savez i Vojvođanski savez patriota. Prijetnje smrću upućene su i predsjednicima SVM-a Istvánu Pásztoru i LSV-a Nenadu Čanku, te predsjednicima pokrajinskih odbora DS-a Dušanu Elezoviću i SPS-a Dušanu Bajatoviću. Prijetnje su upućene i dužnosnicima Socijaldemokratske partije Vojvodine Živanu Berisavljeviću, SVM-a Lászlu Vargi i članovima nevladine organizacije Vojvođanski klub.
Pismo je stiglo iz Beograda na adresu Skupštine Vojvodine, navodi se u priopćenju.