06.03.2009
Dani radosti i ljubavi
Dramska skupina Kulturno-prosvjetne zajednice Hrvata »Šokadija« iz Sonte sudjelovala je na prestižnom međunarodnom trodnevnom festivalu pučke drame, XV. danima pučkog teatra, održanim od 27. veljače do 1. ožujka u Hercegovcu, koji je ove godine proslavio petnaestu obljetnicu. Organizator je bila Hrvatska čitaonica iz Hercegovca, suorganizator Hrvatska matica iseljenika a pokrovitelji Ministarstvo kulture RH, Bjelovarsko-bilogorska županija i Općina Hercegovac.
OAZA ZAJEDNIŠTVA: »Upravo nedostatak civilizacije ljubavi potaknuo me u vrijeme kada je velik dio Hrvatske razoren i srušen u Domovinskom ratu, da se kroz kazališnu igru stvori oaza zajedništva hrvatskoga čovjeka i tako uz razumijevanje i potporu Hrvatske matice iseljenika dogodiše se prvi Dani hrvatskoga pučkoga teatra 1995. godine, kao svetkovina hrvatske riječi i hrvatskoga jezika, njegove raskoši različitih narječja i idioma i kao susret čuvanja tradicije, promicanja i njegovanja iskonskoga hrvatskoga značaja, etičkih i kulturnih vrijednosti«, rekao je, između ostaloga, utemeljitelj ove manifestacije prof. Stjepan Banas, pozdravljajući se s pridošlim starim prijateljima. A profesoru je stari prijatelj doslovce svaki djelatnik pučke scene.
Uz brojnu domaću publiku, otvorenju XV. dana nazočili su savjetnik u Upravi audiovizualne i izvedbene djelatnosti Ministarstva kulture Hrvatske Ivan Bete, prvi tajnik u Samostalnoj službi za Hrvate u inozemstvu i kulturu Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija Ivan Zeba, župan Bjelovarsko-bilogorske županije Tomislav Čačija, pročelnica županijskog Upravnog odbora za kulturu i šport Andreja Prugovečki-Klepac, načelnik Općine Hercegovac Dragutin Kučera, te predsjednik Vijeća općine Hercegovac Ivan Koren. Goste je pozdravila, u ime organizatora, Hrvatske čitaonice Hercegovac, predsjednica ove institucije Vera Obrovac, a manifestaciju je otvorila predstavnica suorganizatora, Hrvatske matice iseljenika, voditeljica Odsjeka za autohtone hrvatske manjine Marija Hećimović.
Tijekom obiju večeri dvoranom Hrvatskog doma u Hercegovcu razlijegao se pljesak. Veliki prijatelji, Hrvati iz Hrvatske, Austrije, Mađarske i Srbije na daskama su prikazali dio svojih specifičnosti, prije svega autentične govore iz sredina iz kojih su došli, narječja, toliko različita, a zahvaljujući dobroj glumi svima razumljiva, narječja koja polagano nestaju iz svakodnevice, a koja će biti očuvana upravo zahvaljujući ovim entuzijastima.
U završnom danu svi su sudionici bili gledatelji. Glumačka družina »Ad hoc« iz Zagreba izvela je predstavu »Hommage a Moliere«, autora i redatelja Marka Mikulandre. Potom je organiziran razgovor sudionika. Razumljivo, glavnu riječ vodio je eminentni hrvatski kazališni kritičar prof. dr. Stjepan Pepeljnjak.
SONĆANI: »Zavjesa na XV. danima je spuštena, ali je za ljubitelje pučkog teatra odmah i otvorena. Ljudi koji su se ovdje okupili prije svega, vole teatar, međutim oni vjerojatno ni sami nisu svjesni u kojoj mjeri svojim radom oplemenjuju svoju sredinu i koliko doprinose bitku i samobitnosti te iste sredine. Stvaralačka duša je taj genij koji se promiče kroz stoljeća i koji uvijek iznova rađa. I na ovom festivalu doživjeli smo da sa starijima igraju mladi. To je pogotovo bilo vidljivo u predstavi Sonćana, bjelodano i pohvalno, jer taj pedagoški rad, zasađen među mlade, upravo je jamstvo da će se naše zavjese i dalje otvarati. Dakako, svi se moramo odricati mnogo čega. Poznato mi je u kakvim neuvjetima rade ovi entuzijasti, pa opet su svima nama kroz svoju predstavu dali puno radosti i ljubavi. Duh sredine kojega je gospodin Andrašić predstavio u vidu jednoga zanimljivog, izuzetno dobrog scenarija, dramaturški obrađen i njegovom rukom odlično redateljski uređen, pretočen je u jednu pitku predstavu, koja svjedoči o nečem čime bi se pučki teatar trebao poglavito zanimati i ponositi, a to je ta svijest i prije svega edukativna poruka prenijeta plemenitošću moralnoga stava sredini u kojoj djelujemo. Sa svim likovima ove zanimljive skupine, koji prije svega igraju situaciju, humoresku i ‚zbilju na zbilj‘, što bi rekli Dubrovčani, jest nešto neobično vrijedno, sve hvale vrijedno. U umjetničkom smislu tu ima zanimljivih ostvarenja, posebno kao likova, koji su neponovljivi, autentični, koje u budućnosti nikada ne bismo mogli sresti. Promišljeno je i probrano je nešto što želi naglasiti tu komponentu pripadnosti određenoj skupini, u ovom slučaju Šokcima, sa svim svojim specifičnostima. Sonta je pokazala da se vrlo uvjerljivo može nositi sa svim izazovima i od ideje, preko izvrsnog teksta, do realizacije i ona je taj ugodni dojam ne samo ostavila, već i prenijela na mnoge prijatelje pučkog teatra ovdje u Hercegovcu. Konačno i ovo druženje, ili kako je gospodin Andrašić lijepo rekao zajedništvo, u kojem sami sebe obogaćujemo tim nečim što nas potvrđuje, a to je naša riječ i svijest o našoj riječi i naš moralni stav o nama samima, pa tako i o drugima u svijetu u kojem živimo«, kaže za Hrvatsku riječ prof. dr. Stjepan Pepeljnjak.
UTISCI: Predstavnici organizatora i suorganizatora bili su prezadovoljni viđenim. »Bilo je lijepo i ove godine, na sada već jubilarnim XV. danima hrvatskoga pučkog teatra vidjeti predstave koje amateri iz susjedne Austrije, Mađarske i Srbije, točnije Vojvodine, marljivo pripremaju te skupa s domaćinom pokazuju uvijek brojnoj i vjernoj publici u Hercegovcu. Veselje i ljubav koje amateri iskazuju u svojim nastupima pružaju publici doista lijep doživljaj koji ni ove godine nije izostao. Kazališni amaterizam u Vojvodini ima svoju dugu tradiciju a osobito je oživio u ovih petnaest godina. To mogu s punim pravom reći jer je u prvim godinama održavanja Dana pučkoga teatra postojala mogućnost pozvati samo jednu ili birati između najviše dvije skupine, a danas ih ima u Ljutovu, Subotici, Sonti, Somboru, Svetozar Miletiću i dr. Dramski odjel KPZH Šokadija nastupio je po drugi put u Hercegovcu u nešto izmijenjenom glumačkom sastavu u odnosu na raniju predstavu. Ovogodišnja predstava svjedoči nam o načinu života naših Šokaca s naglaskom na odnose u obitelji gdje se zna tko je gazda a tko mora slušati. Mislim da su se glumci vrlo dobro snašli u svojim ulogama, gdje su stariji i iskusniji naravno dominirali, no posebno treba istaknuti i potaknuti na dalji rad mlađe i najmlađe glumce koji su unijeli puno radosti u predstavu što je publika pozdravljala burnim pljeskom a domaćini na kraju pripremili i poseban dar za najperspektivniju sudionicu festivala Maju Andrašić«, kaže za Hrvatsku riječ Marija Hećimović.
»Naše drugo gostovanje u, kako to lijepo kaže prof. dr. Stjepan Pepeljnjak, međunarodnom centru pučkog teatra u Hercegovcu za nas je novo, nezaboravno iskustvo. Trodnevno druženje i razmjena iskustava sa sebi sličnima sve nas je oplemenilo, a stvorilo je i nova prijateljstva i otvorilo perspektive buduće međusobne suradnje. Svako od nas ima svoje specifičnosti, no, svima nama zajednička misija je očuvanje naše lokalne i nacionalne tradicije, prije svega očuvanje jezika. Spoznaja da i skupine iz Klimpuha i Židana rade isto ono što i skupina iz Sonte, prisustvo ‚mladih snaga‘ u glumačkim redovima, ostavilo me je u ubjeđenju da ćemo svako u svojoj sredini ostaviti za sobom neizbrisiv trag. Raduje me da nema nikakvog proglašenja u stilu naj-ovo i naj-ono, po meni pobjednici smo svi mi koji radimo ovaj plemeniti posao. Hvala i Matici, koja nas je okupila, a isto tako i domaćinima, koji su nas ugostili tako, da smo se odista osjećali kao kod kuće«, kaže za Hrvatsku riječ tajnik KPZH »Šokadija« iz Sonte i voditelj dramske skupine Ivan Andrašić