Arhiv tekstova Arhiv tekstova

PRELA I MAšKARE

Golubinci u znaku karnevala i maškara
Mačkare ponovno na ulicama
 
Prošli je vikend u  Golubincima protekao u znaku karnevala i mačkara. Poslije šest godina organiziranja tradicionalnog maskenbala u Golubincima, Hrvatsko kulturno-prosvjetno društvo »Tomislav« iz Golubinaca ove je godine izvelo mačkare na golubinačke ulice.
U subotu, 21. veljače, u sportskoj dvorani osnovne škole u Golubincima organiziran je maskenbal. Prije početka programa predsjednik HKPD »Tomislav«  Mato Groznica pozdravio je sve nazočne i otvorio masken-bal. Uz bogat zabavni program izabrane su i nagrađene najbolje i najorginalnije maske. Treće mjesto zauzela je Nadalina, drugo mjesto gondola iz Venecije, a prvo mjesto Pepeljuga, koja je iz bajke ovog vikenda posjetila Golubince. Prisutne je te večeri zabavljao tamburaški sastav HKPD »Tomislav« pod ravnanjem Ilije Žarkovića sa solisticom Dubravkom Ćaćić i solistom Ivanom Žarkovićem. Kao gosti u programu su sudjelovale članice udruge pučkih pjesnika Sv. Mihovil iz Drenovaca (Republika Hrvatska) i pučki pjesnik iz Golubinaca Stevica Vidović Brica.
U nedjelju, 22. veljače, poslije 18 godina mačkare su izašle na ulicu u karnevalskoj povorci po uzoru na mnogo poznatije karnevale. Ulicama su prodefilirale mnogobrojne maske: tigrovi, crvenkapice, gljive, Nindža kornjače, cvjetići, medvjedi, Ciganke, gondola iz Venecije, naravno i pobjednička maska prethodne večeri – Pepeljuga sa svojom pratnjom.
Kao i prethodne večeri, kada je školska dvorana bila prepuna gledatelja, tako su plato ispred katoličke crkve sv. Jurja i središte Golubinaca bili prepuni gledatelja, kako Golubinčana tako i mještana okolnih mjesta. Novinari nekoliko TV redakcija  i novinskih kuća propratili su ovogodišnje golubinačke mačkare, što je znak da krilatica »Što je Rio za svijet – to su Golubinci za Srijem« istinita,  mada  neki Golubinčani vjeruju kako je i Srijem mali i da takve manifestacije nema  u malo širem okruženju od Srijema. Mnogi sponzori potpomogli su održavanje maskenbala i karnevala, ali treba istaknuti potporu Pokrajinskog tajništva za propise, upravu i nacionalne manjine i Mjesnu zajednicu Golubinci.
Ivan Radoš
 
Maskenbal u Petrovaradinu
 
U  prošlu je subotu u Petrovaradunu organiziran maskenbal. Ova se tradicionalna manifestacija u ovom srijemskom mjestu svake godine organizira u vrijeme poklada. Organizatori su, kao i svake godine, mladi članovi i aktivisti HKPD-a »Jelačić«. Nazočnih je bilo svakako najviše iz Petrovaradina, ali je bilo mladih i iz svih okolnih mjesta – iz Novog Sada, Srijemske Kamenice, Srijemskih Karlovaca, Beočina, Čerevića, a došli su i gosti iz gotovo svih mjesta Srijema. 
Ovogodišnji maskenbal obilovao je zanimljivim maskama, što govori kako su Petrovaradinci i njihovi gosti uistinu maštoviti u izboru maski. Tulum je, uz dobru glazbu i raspoloženje nazočnih, potrajao dugo u noć do ranih jutarnjih sati, a bio je i odabir najboljih maski.
Igor Kušeta
 
Bunjevačko-šokačko prelo u Somboru
Otvoreno srce za 
tradicijske vrijednosti
 
Sedamdeset i treće po redu Bunjevačko-šokačko prelo u organizaciji HKUD-a »Vladimir Nazor« održano je u prošlu subotu, 21. veljače, u Hrvatskom domu u Somboru. Kako i dolikuje, goste – predstavnike diplomacije, političkih i kulturnih organizacija pozdravio je predsjednik HKUD-a Šima Raič.
»Prelo je, kao što znamo, višestoljetna tradicija našeg naroda koja se temelji na obiteljskim običajima. Članovi obitelji su se sa svojom bližom rodbinom i najboljim prijateljima okupljali, te uz razgovor, pjesmu, ples, šalu i dobro posluženje prekraćivali zimske dane. Vremenom su se ta prela obogaćivala, a obogaćuju se i danas novim, dodatnim, suvremenim sadržajem. Prošle su 73 godine od 12. veljače davne 1937. godine, kada je naše društvo organiziralo prvo ovakvo slavlje. Prihvatili smo osnovnu zamisao ovog  specifičnog običaja našega naroda na kome se trebamo družiti, razgovarati i veseliti se, te u zajedništvu osvježiti i obogatiti se za nova pregnuća u očuvanju i njegovanju bogate kulturne baštine, koju su nam ostavili naši preci. Mi je trebamo dograđivati, oplemenjivati i prenositi na svoje potomstvo«, rekao je Šima Raič, a nazočnima se u Hrvatskom domu obratio i ministar savjetnik veleposlanika Republike Hrvatske u Beogradu Filip Domjanović.
»Zadovoljstvo mi je što vam se u svojstvu izaslanika našega veleposlanika Željka Kuprešaka mogu obratiti. Idealna je prigoda vidjeti vas na okupu u ovolikom broju i obratiti vam se. Prekrasno je što održavate hrvatske tradicije i htio bih poručiti ono što je i velika želja Republike Hrvatske, da budete jedinstveni i složni u prenošenju hrvatskih tradicija na svoje nasljednike.«
Uslijedio je kulturno-umjetnički program u kojem je prikazano obiteljsko prelo s gostima i prijateljima. U ovom prikazu sudjelovali su članovi folklorne i pjevačke skupine društva. Zapjevale su se bunjevačke, ali i šokačke pjesme, dok su mladi folkloraši bili odjeveni u bunjevačke i šokačke nošnje iz Slavonije. Posebno iznenađenje bili su folklorni veterani ovog društva, koje je nedavno okupio koreograf i pročelnik folklorne sekcije Vinko Paštrović. Svoju je pjesmu pročitala Hermina Malković, a nazočne je, čitajući »novoskladane« suvremene bećarce, dobro zasmijao Antun Kovač, koji je i pročelnik literarne sekcije. Uslijedila je večera, pjesma, igra i tombola. Odličan štimung su napravili tamburaški orkestri »Zora« iz Vinkovaca i »Đuvegije« iz Sombora. Glasom  je sve očarala Sonja Šarić, studentica srednje glazbene škole u Novom Sadu, koja je pjevala talijanske šansone i naše poznate pjesme. Prelo je  tortom »zasladio« slastičar Gojko Zeljko, redoviti sponzor manifestacija koje organiziraja hrvatska zajednica u Somboru. Večer je protekla onako kako i treba – u pjesmi, plesu, priči, u radosti i veselju.
Zlatko Gorjanac    
 KPZH »Šokadija« u Sonti organizirala dječji pokladni maskenbal
Likovi iz povijesti i tradicije
 
Dječji pokladni maskenbal održan je u subotu, 21. veljače, u organizaciji KPZH »Šokadija«, u Sonti. Sudjelovalo je pedesetak djece iz »Šokadije«, DV »Pčelica« i OŠ »Ivan Goran Kovačić«, a po riječima odgajatelja Veljka Bačića i ravnatelja škole prof. Zvonka Tadijana, da nije velikog broja oboljelih od gripe,  bilo bi ih puno više.  Likovi iz povijesti prepletali su se s likovima iz pučke tradicije, stripa i dječje mašte. Kralj Artur je nagonio vještice, zvončari su uveseljavali bake i dide u starinskom ruhu, šerif je budno pazio da se ne remeti javni red i mir, a svi skupa namjerili su svojim krinkama isprepadati zimu, kako bi što prije otišla u druge krajeve. Na radost Sonćana koji su se zadesili u središtu sela maskirani su prošli dijelom glavne ulice, uz djetinju pjesmu i veselje. Nakon mimohoda maskirane su u školskoj trpezariji dočekale »grickalice« i sokovi, a poslije kratkog predaha veselje je nastavljeno uz glazbu, za koju se pobrinuo Igor Jakšić. Najaktivniji i najkatraktivniji plesači bila su djeca iz DV »Pčelica«, pa su kao takvi slikovnicama nagrađeni Tara Šegrt, Igor Kuruc i Ivan Krstin, a »osvojili« su i veliku slovaricu u vidu kolektivne nagrade. Od svojega odgajatelja Veljka Bačića nagrađeni su još i čokoladicama i štapićima. Najozbiljniji među njima bio je, a sve vrijeme je i održavao red i mir, šerif Elvis Trenčin, koji je polučio i jednu od individualnih nagrada. Nagrađeni su i David Đurkov za svoje dostojanstveno držanje, maskiran kao kralj Artur, te Indijanka Jovana Tančik. Sve su to sa strane promatrali, s tako svojstvenim mirom, dida i baka odjeveni u ruho kakvo su nosili njihovi daleki preci. Dida je bio Andrej Đurkov, a na opće iznenađenje u kostimu bake bio je Denis Klecin.  
Ivan Andrašić
 
»Maškare« u organizaciji CroV-a
Stjuardesa najbolja!
 
Balerina, skitnice, cabaret plesačice, đavolice, pa čak i jedan svećenik – mogli su se vidjeti na »Maškarama« u organizaciji udruge mladeži »CroV« koje su održane su prošle subote u Velikoj dvorani HKC »Bunjevačko kolo« u Subotici. Četvrta po redu pokladna zabava u organizaciji te udruge okupila je oko 80 mladih. Za najbolju masku nagrađena je Bojana Jurić (stjuardesa). Inače, mlade su zabavljali bend Non Stop Noise i DJ Boris.
»Zadovoljni smo odzivom i zabavom, baš kao i sudionici maškara, budući da smo ih na fajrontu  morali potjerati kućama«, kaže u šali Tanja Stantić, predsjednica Udruge »CroV«. »Bend je bio odličan, kao i DJ, a moram napomenuti da nije bilo ‚narodnjaka‘«, dodaje ona.
D. B. P.
 
 
Pokladni običaji u Bačkom Monoštoru
Poklade su, poklade su, 
veselo je doba
 
Kažu da su pokladni dani najveseliji dani u godini. Najluđi su i svakako najšareniji, jer tada svaka osoba postaje ono što u dubini duše želi, pokazavši svoje pravo lice, stavljajući masku. 
Naši su se stari voljeli veseliti. Bez obzira na teškoće života, nalazili su radost u malim sitnicama svog okruženja. Maškare ili poklade, kako ih mi Monoštorci zovemo, jedan su od običaja koje rado čuvamo.
Prema riječima bake Stane Đipanov: »… ovaj lijepi običaj nekada je trajao puna tri dana. Započinjao je četvrtkom, koji se zvao ‘Debeli četvrtak’, jer se tada pravila gibanica, s orasima ili makom… Od tog dana veselje i igranke za mlade trajale su do nedjelje. Treći dan, na same poklade, priređivala se završna večer, nakon čega su se sve zabave i igranke u selu prekidale, slijedio je post, bez veselja,  do Uskrsa…«
Danas poklade ne traju tri dana, ali svake godine članovi KUDH-a »Bodrog« organiziraju pokladnu  igranku, čuvajući tradiciju, ne dopuštajući da je zub vremena odnese.
Prošle nedjelje Dom kulture postao je čarobni  svijet  veselja i pjesme, smijeha, šale i igre. Nesvakidašnje, oživjele su tajanstvene knjige bajki, pa su među nazočne doplivale male sirene, došetali su Crvenkapica i lovac, kao i stari slikar, koji se trudio zabilježiti ovaj događaj. Za poseban ugođaj pobrinuo se tamburaški orkestar društva, koji je svojom glazbom pozivao na ples i mlade i stare. Te se večeri svima iz očiju  oslikavala neka posebna radost, a na usnama osmijeh.
  Anita Đipanov
 
HKUPD »Mostonga« iz Bača gostovalo na 42.
 »Šokačkom sijelu« u Županji
Šokački svatovi na 
šokačkom sijelu
 
KUU »Kristal-Sladorana« iz Županje živi i radi neprekidno punih 59 godina. Davne 1950. godine, nakon izgradnje tvornice šećera, izgrađeno je i novo radničko naselje, a odmah potom nastaje i Radničko kulturno-umjetničko društvo »Kristal« Županja, u kome su se okupljali radnici šećerane. Odmah su utemeljene dramska, predavačka, tamburaška i jazz sekcija, te pjevački zbor, da bi 1952. godine osnovali i folklornu sekciju s 24 člana. Od tada, kroz društvo je prošlo nekoliko tisuća članova, a neki od njih su tu još i danas. Ostvarili su brojna priznanja s gostovanja u zemlji i inozemstvu, a u Županju su doveli istaknute KUD-ove iz raznih krajeva svijeta. Utemeljitelj  »Šokačkog sijela« je KUU »Kristal-Sladorana« i evo već 42. put su organizatori ove prestižne manifestacije, koja ove godine nosi naziv »U šljiviku čekam diku«, na kojoj su sudjelovali i članovi HKUPD-a »Mostonga« iz Bača 21. veljače. U početku jednodnevna, danas je dosegnula četrnaestodnevni program pun raznih događanja – od izložbi, promocija knjiga, pokladnog jahanja, izbora za ljepoticu, do tamburaške večeri i večeri folklora, da bi se završila seljačkom zabavom na kojoj su svi gosti obučeni u narodno ruho. 
Uz HKUPD »Mostonga« Bač,  bili su tu i KUD »Brnaze« Sinj, KUD »Herceg Stjepan« Ljubuški, KUD »Hajdenjaki« Austrija, KUU »Tomislav« Županja, KUU »Kristal-Sladorana« Županja, »Sveti Juraj« Duga Resa i GAK Županja. »Mostonga« se premijerno predstavila Županjcima svatovskim običajima s početka 20. stoljeća. U prekrasnom narodnom ruhu i svatovski raspoloženi, ružmarinom nakićenih šešira i prsluka, s veselim malim bajom Ivanom koji je bio najveseliji svat, uz dobre »Tamburaše s Mostonge« pojačane tamburašima iz Ravnog Sela s kojima »Mostonga« njeguje dugotrajnu suradnju i prijateljstvo, Bačani su se pokazali  u najboljem svjetlu. 
Dugo je trajao rastanak Županjaca i Bačana, ali nada u ponovni i brzi susret titrao je zrakom snježne slavonske noći. Doviđenja u Baču...
Stanka Čoban
 
»Maškare« na Bregu
 
I ove su godine gosti na igranci u Rumi imali prigodu vidjeti velik broj iznimno lijepih i originalnih maski. Igranka je u prošlu subotu organizirana u prostorijama HKPD-a »Matija Gubec« u povodu tradicionalnog praznika »maškara«. Na samom početku igranke sve nazočne goste je pozdravio predsjednik Društva Zlatko Kolarić, a potom je formiran i žiri koji je tijekom večeri ocjenjivao sudionike »maškara« i na kraju podijelio prigodne darove najoriginalnijoj, najljepšoj i najduhovitijoj maski. Po tradiciji i ovogodišnje »maškare« su bile iznimno dobro posjećene, a sve vrijeme goste je zabavljao tamburaški orkestar »Rumske lole«.  
 N.  Jurca
Prvo Martinačko pokladno posijelo
Oživljena stara tradicija
 
Čepinski Martinci, malo selo u čepinskoj općini, oživjelo je staru tradiciju pokladnoga sijela, pa su u petak, 20. veljače, po prvi put nakon 1938. godine, organizirali Martinačko pokladno sijelo, a potporu domaćem KUD-u dali su HKUD »Dukat« iz Vladislavaca te gosti iz Vojvodine – Hrvatsko-bunjevačko kulturno-umjetničko društvo »Lemeš« iz Svetozara Miletića.
»Prije nešto više od godinu dana osnovali smo kulturno-umjetničko društvo«, pohvalila se Dubravka Sudar, predsjednica KUD-a, »i danas imamo već više od 50 članova, seniora, koji su trenutačno i najuspješniji, zatim čak 15-ak tamburaša, od dječje do odrasle dobi, i poveću skupinu u dječjem folkloru.« Mlado su društvo, ali već su nastupali u Čepinskim Martincima i Čepinu, Vladislavcima i Tenji, i na nekoliko manifestacija u Osijeku. 
Željko Kolar, menadžer HBKUD-a »Lemeš« iz Svetozara Miletića, zadovoljan je suradnjom s Čepinskim Martincima, dapače, smatra da je to tek lijepi početak, a dodao je kako već sutradan njegovi članovi nastupaju na Šokačkom sijelu u Županji, na pokladnu nedjelju gostuju u Topolju na njihovim Bušama, a u ponedjeljak će biti na pokladnoj zabavi u Dražu. Dakle, malo, malo, pa nastupaju u matičnoj državi.
S.  Žebić 
 
Dvanaesta Srijemska kobasicijada
Prošlogodišnji rekord nije 
oboren
 
Po dvanaesti put, prošloga su se vikenda okupili mesari na, sada već tradicionalnoj, Srijemskoj kobasicijadi u Šidu, gdje su pokazali svoje umijeće. Izabrana je i najkvalitetnija kobasica, a za prva tri mjesta dodijeljene su i prigodne nagrade. I ove su godine ovo natjecanje organizirali Slovačko kulturno-prosvjetno društvo »Jednota« iz Šida i Turistička organizacija Općine Šid.
Ove je godine bilo oko 3000 posjetitelja za dva dana, koliko je trajala manifestacija. Proglašene su tri najuspješnije ekipe. Sudjelovalo je pet ekipa, od kojih je jedna bila iz Podravske Slatine u Republici Hrvatskoj, dok su ostale iz Šida i okolice. Gosti iz Slatine su po prvi put sudjelovali i oduševljeni su ovom manifestacijom. Ekipu su činili Srijemci, koji su se devedesetih odselili iz Šida i okolnih sela, a bilo je i pravih Podravaca. Prvo mjesto su osvojili predstavnici mesnice »Ivošekić« iz Bačinaca. Rekord od prošle godine nije oboren. Da napomenemo, na natjecanju se mjeri vrijeme od kada se svinja umiri do napravljene tri kobasice. Prošlogodišnji rekorderi su to obavili za nevjerojatnih nešto više od devet minuta.
Ove su godine specijalni gosti bili - prvi tajnik Veleposlanstva Slovačke Miroslav Plaško, potpredsjednik Izvršnog vijeća Vojvodine Martin Zloh i članovi gospodarskog izaslanstva iz Slovačke. 
Drugoga dana ocjenjivana je kvaliteta sušenih kobasica. Bila su 43 sudionika. Tu je večer organizirana i večera uz tamburašku glazbu, gdje su se kao delicije služile kobasice koje su ocjenjivane.
I. Kušeta
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika