08.02.2008
Istrijanke u Vojvodini
Kao rezultat višegodišnje suradnje s Istarskom županijom u Hrvatskoj, AP Vojvodina će za vikend 8, 9. i 10. veljače biti domaćin manifestacije »Dani Istre u Vojvodini«. Istarsko izaslanstvo, prema riječima organizatora, činit će ugledne ličnosti javnog života ove hrvatske regije, prije svega žene, istaknute u oblasti kulture, gospodarstva i politike. Na više različitih lokacija u tri vojvođanska grada – Subotici, Zrenjaninu i Novom Sadu, publika će u okviru programa »Istrijanke u Vojvodini« moći vidjeti nastupe Tamare Obrovac, Roberte Razzi i Elis Lovrić.
Tamara Obrovac, svjetski poznatu etno-jazz glazbenica, poznata je i ovdašnjoj publici, budući da je u proteklih nekoliko godina imala zapažene nastupe na »Interzonu« u Novom Sadu i »Etno-festu« u Subotici.
Pjesnikinja i slobodna umjetnica Roberta Razzi piše isključivo i samo na svom dijalektu – labinskoj čakavici. Rado promovira svoju poeziju u formi cabaret show-a. Njezino polazno umjetničko iskustvo kabaretska je predstava »Velike budale« za koju je napisala songove. Uvid u njen umjetnički laboratorij pruža zbirka pjesama »Štrigi, sanji i mirakul« ilustrirana reprodukcijama njezinih slika, kao i zbirka »Lakoma Beti«.
Labinska kantautorica Elis Lovrić poznata je po svojem osebujnom glasu i zanimljivoj poetici, a svoje pjesme piše na jedinstvenom labinskom narječju.
Manifestacija »Dani Istre u Vojvodini« održava se od 2001. godine, a u okviru suradnje dviju regija između, vojvođanski se umjetnici svake godine predstavljaju u uzvratnom posjetu, na »Danima Vojvodine u Istri«.
D. B. P.