Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Gljive

Dva hrvatska mikrobiologa s instituta »Ruđer Bošković« nedavno su otkrila dvije posve nove i nepoznate vrste gljiva, zasad jedino egzistirajuće u Hrvatskoj. Prvu novootkrivenu gljivu, lociranu u jednom plasteniku kod Jelse na otoku Hvaru, prozvali su Jadranska zvonoglavka, dok je druga pronađena u jednom zapuštenom voćnjaku u mjestu Jalšavec pokraj Zagreba i dobila je ime Hrvatska pritajnica. S ove dvije nove vrste obogaćeno je saznanje o preko 4.500 raznolikih vrsta, koje su dosada poznate hrvatskoj znanstvenoj javnosti, a nevjerojatno zvuči podatak kako se procjenjuje da na teritoriju države ima čak 20.000 raznolikih vrsta. Ipak, sada slijede testovi na ovim »mladicama«, kojima će se ustvrditi jesu li jestive ili ne, mogu li se rabiti u znanstvene svrhe i sve ostalo što ide uz biološka istraživanja. Da ne bi bilo po onoj: »Ove se gljive jedu jednom u životu...«
Za ljude koji se brzo ožene, bez nekog ozbiljnijeg promišljanja o svojoj odluci, često znaju kazati »kako se najeo ludih gljiva«, pa je stoga ili možda zbog toga, prosječna starosna granica muških osoba koje prvi puta stupaju u bračnu zajednicu znakovito pomaknuta na 29 godina, za razliku od one od 26 godina, koja je važila u devedesetim godinama prošloga stoljeća. Ili je u pitanju veća epidemija gamofobije (straha od braka) ili se možda manje jedu gljive.
Što je jeo izvjesni Nizozemac, koji je prošloga tjedna postavio novi svjetski rekord (oborio svoj stari) u boravku »na ledu«, nije poznato, ali je svijetu poznato vrijeme od 72 minute, koliko je uspio izdržati u kontejneru punom leda. Svoj nevjerojatni uspjeh pripisao je specijalnoj tantričkoj tehnici zvanoj tumo, zahvaljujući kojoj je u mogućnosti ovladati svojim tijelom i ne osjećati hladnoću. Blago njemu, kada bi i mi mogli svladati neku sličnu tehniku, ne bi bilo problema s hladnoćom u domovima, a ni sa sve većim računima, koji ove zime stižu za grijanje.
Ali i tehnika ponekad zna zakazati, jer se baš očekuje kako bi jedan američki satelit uskoro mogao pasti s neba. Još uvijek nije poznato gdje bi mogao rashodovani osmatrački svemirski uređaj, velik poput omanjeg autobusa i težak oko 9 tona, »aterirati«. Stoga dodatni povremeni pogledi put neba nisu naodmet. Ne samo zbog lošeg vremena ili snijega...
Zahvaljujući novom izumu japanskih inovatora, ljudi koji se nađu u okolici osoba koje imaju problema s nesnosnim »mirisom« svojih stopala neće više morati dizati glavu put visina i tražiti dodatnog čistog zraka. Naime, na tržištu su se pojavili specijalni ulošci s aromom mentola, a proizvođač garantira 6 mjeseci trajanja »mentolske zaštite« od neugodnih mirisa. Hoće li ovaj izum zaživjeti i na našim prostorima u velikoj mjeri će ovisiti o cijeni ovoga proizvoda na našem tržištu, jer bi japanska cijena od 28 $ kod nas doživjela poraz spram jakih mirisa donjih ekstremiteta. Za razliku od Japana, u kojemu se tradicionalno izuva obuća na brojnim javnim mjestima, kod nas to, na sreću, nije običaj.                         g
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika