22.11.2013
Bolest je neravnoteža energija
Akupunktura je dio tradicionalne kineske medicine koja se kao metoda liječenja spominje u staroj Kini oko 3000 godina p.n.e. Tradicionalna kineska medicina nije narodna medicina ili nadriliječništvo, kako se kod nas nerijetko smatra, već znanstveni medicinski sustav, priznat i od Svjetske zdravstvene organizacije, čiji studij, kao i u klasičnoj zapadnoj medicini, traje pet godina nakon čega liječnici dodatno još godinu dana specijaliziraju metode liječenja – akupunkturu, herbalnu terapiju ili terapeutsku masažu. »U tradicionalnoj kineskoj medicini na čovjeka se gleda kao na cjelinu i dio cjeline, te se stoga neće liječiti samo simptom«, kaže mr. sci. dr. Branka Geczy Buljovčić, otorinolaringolog i akupunkturistica u poliklinici »Sente«.
Klasična medicina nije uvijek uspješna
Po diplomiranju na Medi-cinskom fakultetu u Novom Sadu, dr. Geczy Buljovčić je u Ljubljani specijalizirala uho, grlo, nos (s posebnim usmjerenjem na audiologiju), te posljednjih 15 godina radila na ljubljanskoj Klinici za uho, grlo, nos baveći se dijagnostikom pacijenata s problemima sluha, ravnoteže, vrtoglavice i specijalnim fenomenom zujanja u ušima. »Klasičnom medicinom možemo uspješno liječiti probleme sa sluhom, primjerice, danas postoje operacije ugrađivanja umjetnog uha tzv. kohlearnog implanta bebama koje se gluhe rode, tako da praktički više neće biti gluhonijemih koji se koriste jezikom znakova, jer takva djeca mogu čuti uz pomoć tog elektronskog uređaja. Međutim, poremećaj ravnoteže ili zujanje u ušima su simptomi čije liječenje klasičnom medicinom nije uvijek uspješno. Grupa tih pacijenata koji su radi zujanja u ušima veoma hendikepirani odvela me je u traganje za novim načinima liječenja ili pomaganja tim pacijentima koji se strašno muče«, kaže dr. Branka Geczy Buljovčić. Tražeći način kako da pomogne pacijentima s problemom tinitusa (zujanje u ušima) koji vremenom za njih postaje neizdrživ, i nastojeći da izbjegne prepisivanje sedavita i antidepresiva, počinje njeno upoznavanje i oduševljavanje rezultatima koji se postižu liječenjem akupunkturom. Posljednjih šest godina se dodatno educirala u tom pravcu kod prof. Derviševića, koji važi za jednog od najvećih stručnjaka za akupunkturu iz regije nekadašnje Jugoslavije, a potom odlazi i na stručni seminar na Institutu tradicionalne kineske medicine u Pekingu.
Emotivne reakcije važne za zdravlje
»Kineska medicina ne promatra niti jednu bolest izolirano, već ljudsko tijelo vidi kao cjelinu te pacijenta promatra kroz njegovo fizičko, mentalno, emotivno i duhovno stanje. Akupunktura poznaje meridijane (kanale) i u njima poznaje točke, koje se odrede ovisno o simptomu i vrsti poremećaja, te s tih točaka treba dovoditi ili odvoditi energiju koja kruži meridijanima i ponovno uspostaviti ravnotežu yina i yanga, dvije energije koje se pretapaju jedna u drugu. Kineska medicina će svrstati čovjeka po načinu života, emotivnim reakcijama (kojih razlikuje pet – strah, žalost, ljutnja, briga i nedostatak radosti), jer smatra da se i naše emotivne reakcije također talože i mogu zaustaviti ili smanjiti tok energije«, objašnjava dr. Branka Geczy Buljovčić, te ističe da je akupunktura najučinkovitija u početku kada postoji samo poremećaj funkcije organa koji se još ne može dijagnostificirati zapadnom medicinom, odnosno dok još nije nastupio ozbiljan organski poremećaj. Tako je veoma uspješna kod liječenja glavobolja i migrene, alergija osobito onih koje djeluju na dišne organe, zapušen nos, kod astme, bronhitisa, kod brojnih problema s kralježnicom, stanja nakon nekih povreda, akutnih i kroničnih bolova u ramenu, vratu i leđima, do poremećaja funkcije reproduktivnih organa, nervoze, nesanice, poremećaja u prehrani, itd.
Dr. Branka Geczy Buljovčić dodaje kako će pacijenti u Kini pomoć akupunkturologa zatražiti i kod gripe, prehlade i viroze, izbjegavajući tako antibiotke, za razliku od naših pacijenata koji se obraćaju u poodmaklim fazama ozbiljnih organskih poremećaja očekujući čuda od alternativne medicine. Ona dodaje i da uspješnost liječenja akupunkturom podrazumijeva postupno mijenjanje načina ishrane, energetske vježbe i biljnu terapiju, te mijenjanje načina života, što znači vlastitim tempom pratiti prirodu poštujući ritam dana i noći, ritam ljeta i zime.