Društvo

Mediji zapostavljaju žrtve

Predstavnik Haškog tribunala, Ureda za informiranje u Zagrebu, Denis Besedić
sastao se u Vukovaru s predstavnicima tri nevladine udruge i novinarima. Cilj posjeta je bio upoznati nevladine udruge i javnost o radu Tribunala i skrenuti pozornost s optuženika na druge stvari koje odrađuje Tribunal. Besedić je rekao kako je uočio da postoji nužnost informiranja javnosti o radu Haškog tribunala, te kako mediji, pogotovo ovdje, traže stručno obrazovanje o pojedinim pitanjima koja su povezana s Haškim tribunalom. Na pitanje novinara utječu li haški procesi na život na ovim prostorima, Besedić je odgovorio:
    »Po ovim optužnicama koje su nedavno podignute protiv Šimatovića i Stanišića, pa onda Šljivančanina, Radića i Mrkšića, to su pitanja koja su zaista aktualna za Haški tribunal, ali utječu i na život na području istočne Slavonije. Mislim da su hrvatski mediji u većini slučajeva korektni glede Haškog tribunala. Naravno, da medijske kuće žele prodati što više novina i žele postići što veću gledanost pa postoje razne špekulacije o novim optužnicama, ali mislim da je neophodno da se više pozornosti pokloni svjedocima i žrtvama, kojih se tiču optužnice, a ne da se uvijek obraća pozornost na optuženika. Možda bi bilo dobro da mediji izvješćuju o pojedinim odjelima koji funkcioniraju u Haškom tribunalu, kako funkcioniraju pritvorske jedinice jer uvijek postoji jedna uvjetovana percepcija, ovisi s kim razgovarate. Jedni misle da ti optuženici žive u nekom zatvoru iz trećeg svijeta, a neki da su u nekoj vrsti zemaljskog raja. Zapravo, to nije niti jedno niti drugo. Također bi moglo biti zanimljivo kako Haški tribunal pruža pomoć i zaštitu svjedocima«, rekao je Besedić u razgovoru s novinarima.
J. K.

Najave

07. 02. Gupčev bal u Tavankutu

H. R. | 7. veljače 2026.

HKPD Matija Gubec organizira XVII. Gupčev bal, koji će se održati 7. veljače 2026. godine u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu. Gosti se očekuju od 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se TS Biseri iz Subotice te TS Astal iz Požege.

07. 02. Bunjevačko prelo u Zagrebu

H. R. | 7. veljače 2026.

Zajednica protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata priređuje Bunjevačko prelo u Zagrebu 7. veljače.

07. 02. Pokladni bal pod maskama u Monoštoru Dom kulture, Monoštor

H. R. | 7. veljače 2026.

Kulturno-umjetničko društvo Hrvata Bodrog organizira Pokladni bal pod maskama u subotu 7. veljače u Domu kulture u Monoštoru u 19 sati.

07. 02. IX Šokaćka večer

H. R. | 7. veljače 2026.

HKU Antun Sorgg iz Vajske organizira Šokačku večer koja će biti održana 7. veljače restoranu Bački dvor na jezeru Provala.

12. 02. Hrckov Maskenbal

H. R. | 12. veljače 2026.

Novinsko izdavačka ustanova Hrvatska riječ organizira pokladnu zabavu za najmlađe – Hrckov maskenbal.

Hrckov maskenbal bit će održan 12. veljače u velikoj dvorani HKC  Bunjevačko Kolo u Subotici s početkom u 10 sati.

15. 02. Prelo sićanja 2026.

H. R. | 15. veljače 2026.

Hrvatski kulturni centar Bunjevačko kolo i Katoličko društvo Ivan Antunović iz Subotice organiziraju 16. Prelo sićanja koje će biti održano u nedjelju, 15. veljače.

30.01. - 01.06. Snimi kratki film mobitelom o materijalnoj kulturnoj baštini Hrvata u Srbiji

(ZKVH) | 1. lipnja 2026.

Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata raspisuje nagradni natječaj za učenike srednjih škola

SNIMI KRATKI FILM MOBITELOM O MATERIJALNOJ KULTURNOJ BAŠTINI HRVATA U SRBIJI 

Predstavite materijalnu kulturnu baštinu svoje sredine!

Natječaj traje od 30. siječnja 2026. do 1. lipnja 2026.