Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Dugogodišnja umjetnička inspiracija

Neposredno nakon dodjele nagrada »Pro Urbe« i »Počasni građanin« u četvrtak 1. rujna u vestibilu Gradske kuće otvorena je izložba pod nazivom »Palić u djelima suvremenih stvaralaca«. Ista izložba je mjesec dana ranije (6. kolovoza) upriličena na Velikoj terasi na Paliću tada kao dio manifestacije kojom se obilježavalo 160 godina turizma na ovom jezeru pokraj Subotice.
    Izložbu su ovoga puta otvorili predsjednik Općine Géza Kucsera i viša kustosica Gradskog muzeja Olga Kovačev Ninkov.
MEĐUSOBNA POVEZANOST: Ovom prigodom gradonačelnik je opisao Palić kao oazu mira i kao melem za oči i dušu koja pruža niz mogućnosti za kvalitetan provod sa svojim velelepnim građevinama i parkovima koje su nastale na prekretnici stoljeća, u isto vrijeme kao i Gradska kuća, Sinagoga ili Raichle palača kada je spremnost za prihvaćanje novina i oduševljene svime što je novo ne samo modni hir već jedno od osnovnih obilježja prosvijećenog i obrazovanog čovjeka. »Zato je sasvim prirodno da banja Palić koja u arhitektonskom smislu čini jedinstvenu cjelinu i Gradska kuća kao simbol Subotice i ovom izložbom naglašavaju međusobnu povezanost, ali ujedno i simboličnu poruku: ovaj će grad uvijek rado prihvatiti inicijative jer samo na taj način možemo biti dostojni naših predaka.«, konstatirao je Kucsera. Ukazujući na umjetničke kvalitete, ali i na, kako je istaknuo, pokornost kojom umjetnici prilaze svojem modelu – Palićkom kupalištu – gradonačelnik je napomenuo: »Zajednička osobina izloženih likovnih radova je da pažnju gledatelja ne usmjeravaju k samom umjetničkom djelu, što je rijetko u umjetničkom svijetu, već se prvenstveno koncentriraju na prikazivanje ljepote stvorene zajedničkim snagama prirode i čovjeka. Zato sa sigurnošću mogu tvrditi kako je ovo jedna nekonvencionalna izložba jer govori ne samo stvaraocima već i njihovom intimnom odnosu s predmetom njihovog stvaranja i na kraju sviju nas s našim gradom.«
»PALIĆ JE SAMO JEDAN«: Obraćajući se ispred organizatora izložbe – Gradskog muzeja i JKP »Palić – Ludoš«, Olga Kovačev Ninkov je u svom izlaganju, među ostalim, kazala kako su prilikom realiziranja izložbe pozive uputili širokom krugu stvaralaca, ali su se odazvali uglavnom oni koji su istinski vezani za Palić i Suboticu. Kako je nova koncepcija koja je pratila izložbu bila i da umjetnici napišu par riječi o tome što za njih Palić predstavlja, viša kustosica je poručila: »Uvjerena sam da ćete i vi dok budete gledali ove slike zapitati što vama znači Palić, jer svatko ima svoj Palić, a Palić je samo jedan.«
    Izložba je zbog velikog broja radova raspoređena u prostor vestibila Gradske kuće te Gradskog muzeja na prvom katu. Ona kroz zajedničku tematsku poveznicu ujedinjuje različito slikarsko i skulptorsko, generacijsko te tehničko iskustvo 53 likovna umjetnika, koje čine: Ivan Balažević, Ana Bešlić, György Boros, Suzana Buila, Suzana Donoslović, Simonida Đorđević, Antal Dudás, Vera Gabrić Počuča, Nevena Grković Bukvić, Hunor Gyurkovics, Sava Halugin, István Hupkó, Sandór Ivanjos, Ivan Jandrić, Miroslav Jovančić, Jasmina Jovančić Vidaković, Edita Kadirić, Emil Kadirić, Ferenc Kalmar, Marija Karlović Gabrić, Šandor Kerekeš, Milenko Kosanović, Ksenija Kovačević, Albert Leš, Ratka Lugumerski, Katarina Mandić, Đuro Maravić, Sanja Maravić, Tanja Maravić, István Mezei, Jona Miković, Edit Nemes Fekete, Zsuzsanna Papp Korhec, Laura Peity Sagmeister, Leonid Pilipović, Maja Rakočević, Ante Rudinski, Erzsébet Sinkovics, Mirko Stojnić, Zita Suhajda, István Szajkó, Atila Szalai, Lászlo Szalma, Tibor Szarapka, Szilágy Gábor – Szig, Mile Tasić, Milan Tomić, Sándor Torok, Lajos Vékony, Irén Vékony Oltványi, Helga Vlahović i Goran Vuletić.                                  
   D.B.P.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika