24.09.2010
Kisela zimnica
Današnji ubrzani život kakav poznajemo, pomalo je istisnuo tradicionalno pripremanje zimnice. Prije nego li se upustite u avanturu oko zimnice (ukoliko je već niste ostavili) evo nekoliko korisnih savjeta i jednostavnih recepata. Osnovno pravilo kod pripremanja zimnice je da morate odabrati kvalitne namirnice koje ćete dobro oprati i očistiti prije pripreme. Staklenke u koje se namirnice spremaju moraju biti »sterilizirane«, a to ćete vrlo jednostavno napraviti - staklenke i poklopce, nakon što ih operete prije pripremanja zimnice, umjesto brisanja krpom, treba osušiti u pećici na 50 stupnjeva. Kad ste uradili sve potrebno, možete početi slagati povrće. Pokušajte ga slagati što gušće i ostaviti bar 1-2 cm prazno do zatvarača, jer u tome prostoru može biti samo odgovarajuća tekućina za određeno povrće.
Ajvar
Potrebno:
1 kg mesnatih paprika
50 dag patlidžana
15 dag ulja
2 češnja češnjaka
1 feferona
sol i papar
ocat po ukusu
Priprema: Dobro oprane i obrisane paprike ispečemo na štednjaku ili u pećnici. Kad su pečene, oljuštimo ih i odstranimo sjemenke. Patlidžane prerežemo po dužini, poprskamo uljem i u pećnici pečemo dok ne omekšaju. Ohlađene patlidžane oljuštimo i s paprikama i feferonom sameljemo u mašini za mljevenje mesa ili nekoj sjeckalici. Dodamo preostalo ulje, ocat i zdrobljeni češnjak. Sve skupa kuhamo dok se ne zgusne. Još vruću masu sipamo u staklenke. Prilikom punjenja moramo paziti da ne zaostanu zračni mjehurići. Rubove staklenke obrišemo, prelijemo s malo ulja i povežemo celofanom. Ajvar se može upotrijebiti odmah ili spremiti za zimu.
Turšija
Potrebno:
5 litara vode
7 žlica soli
7 žlica šećera
1 vinobran
1,5 l octa
Sve dobro izmiješati kako bi se svi ti sastojci proželi i rastopili. A povrće koje je potrebno staviti u tu smjesu ovisi o vašoj želji, koliko ćete količinski i koje vrste povrća više staviti.
Možete staviti krastavce, papriku koju ćete izrezati, cvjetaču koju ćete prethodno razdvojiti na manje komade, glavicu tvrdog zelenog kupusa kojeg možete razrezati na četiri dijela, zelenu rajčicu, mrkvu izrezanu na ploške ili kolutove, glavice luka, češnjak, masline, feferone ...
Povrće dobro oprati, očistiti i jednostavno staviti u veću posudu. Ukoliko imate više povrća, jednostavno udvostručite smjesu kojom ćete preliti povrće. Kako bi vam se povrće ukiselilo potrebno je minimum mjesec dana. Što duže stoji i što više vrsta povrća ima, s time je bolja turšija.
Feferone
Potrebno:
7 litara vode
1,5 litra octa
440 g šećera
220 g soli
2 vinobrana
1 konzervans
U vodu ubacite sve gore navedeno, osim octa, i prokuhajte. Kad smjesa proključa, dodajte ocat i ostavite sve da se ohladi. Izdvojite zdrave feferone, operite ih i osušite, a zatim ih gusto posložite u staklenke. Kad je smjesa potpuno hladna, prelijte feferone u staklenkama i čvrsto ih zatvaračem zatvorite. Ostavite staklenke na tamno i hladno mjesto (ostava ili podrum) i nakon 2 mjeseca uživajte.