Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Milijuni za prolaze kroz atare

Oko 100.000  hektara oranica u 17 katastarskih općina Sombra i okolnih sela ispresjecano je atarskim putovima, koje spadaju u nekategorirane putove. To su zemljani putovi, ili kako ih poljoprivrednici zovu »lenije«. Služe kako bi poljoprivrednici stigli do svojih njiva koje nisu pokraj lokalnih ili drugih cesta. Zato je i opredjeljenje somborske gradske vlasti da značajna sredstva ulože u njihovo uređenje. 
TUCANIK I ASFALT
   
Prema riječima šefa Službe za poljoprivredu Gradske uprave Slobodana Kosanovića, Sombor je od 2010. godine u atarske putove uložio oko 220 milijuna dinara. »U uređenje atarskih putova ulažemo novac koji gradski proračun dobiva od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta. Više od polovice novca koji na taj način stigne u proračun izdvajamo za ove namjene. Ove godine od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta očekujemo prihod od 100 do 140 milijuna dinara, a u atarske putove uložit ćemo 78 milijuna. Dio novca za atarske putove proteklih su godina mjesne zajednice osiguravale na natječajima Pokrajinskog tajništva za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, a Grad je bio sufinancijer«, kaže  Kosanović.
»U posljednje tri godine urađen je put Bukovac-Čičovi do prijevodnice, saniran put kroz salaško naselje Gradina, uređen pravac od Sombora do Male Pešte,  Kozara pista-Gakovački put, Gradina-Kljajićevo, Šikara-Veliki bački kanal, urađen je dio ceste kroz Nenadić, sanirana cesta  Čonoplja-Pačir i cesta kroz Kruševlje. Atarski putovi koji se uređuju praktički predstavljaju uređenje postojećih zemljanih ‘lenija’. Prije samih radova pripremaju se projekti, raspisuju javne nabave i biraju izvođači radova. »Atarski putovi rade se uglavnom u širini od tri metra, a neki su široki i četiri metra. Cilj je da atarski putovi na teritoriju Grada Sombora budu uređeni barem do razine tucanika ili asfaltirani. No, to je proces koji traje i ne može se završiti za nekoliko godina. Ograničeni smo sredstvima, a ukupna dužina atarskih putova je oko 3.000 kilometara«, kaže Kosanović. Ove će godine biti urađena projektna dokumentacija za 10 kilometara atarskih putova. Dionica Kozara pista-Gakovački put u dužini od 1,5 kilometara bit će asfaltirana, a do razine tucanika bit će uređena »lenija« koja spaja Monoštorački i Bezdanski put. Plan za ovu godinu je i uređenje dionice od salaša Bukovac do željezničke postaje, Stari sivački put do kanala Bezdan-Vrbas, Sombor-Kljajićevo do starog Sivačkog puta, put kroz salaše Gradina bit će ponovno asfaltiran jer je postojeći asfalt poprilično pohaban.
 
CESTE PODIGLE CIJENU ORANICA
 
Uređenje atarskih putova omogućava poljoprivrednicima da lakše dođu do svojih njiva. Dobre prilazne prometnice preduvjet su da se osim klasične ratarske proizvodnje proizvođači okrenu i proizvodnji povrća, podizanju voćnjaka, vinograda. Zamjećuje se i kako su povećane cijene zemlje, a njive pokraj uređene ceste imaju bolju cijenu. Povećana je i sigurnost u prometu, jer se s frekventnih prometnica, kakve su regionalni i magistralni pravci, izmješta poljoprivredna mehanizacija, traktori, kombajni, berači. »To što su ‘lenije’ kroz atar asfaltirane ili uređene do razine tucanika za nas poljoprivrednike je značajno, jer sada ne moramo izlaziti na magistralnu cestu Sombor-Bezdan. Na tom magistralnom pravcu nas policija sklanja, kažnjava, a tih problema na atarskim cestama nemamo. Bilo bi dobro kada bi barem svaka druga ‘lenija’ bila uređena«, kaže Antun Delija, poljoprivrednik s Bezdanskog puta. Kao član Savjeta Mjesne zajednice »Gornja varoš« pokrenuo je inicijativu da se poljočuvarska služba više angažira oko kažnjavanja onih koji na atarske putove iznose blato poslije oranja i drugih radova na njivi, kako bi uređene »lenije« što duže trajale.
Uređeni atarski putovi značajni su poljoprivrednicima, u njih su uložene desetine milijuna dinara, pa se moraju i očuvati. No, veliki problem predstavljaju pretovareni kamioni koji u kampanji vađenja šećerne repe uništavaju atarske, ali i duge putove. »Ako imate pretovarene tegljače koji imaju i 50 tona, to ni jedna cesta ne može izdržati«, upozorio je u tijeku posljednje kampanje vađenja šećerne repe predsjednik skupštinskog Odbora za poljoprivredu Ferenc Varga. Najveći problem u prošloj kampanji bio je na atarskoj cesti Sombor-Gradina-Kljajićevački put, gdje su za samo dva tjedna pretovareni kamioni uništili cestu od tucanika. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika