19.04.2013
Počela rekonstrukcija starog dijela kazališta
Konačno je opetovano otvoreno najznačajnije gradilište u Subotici. U središtu grada nastavljaju se radovi na objektu Narodnog kazališta. U prošlu srijedu je podignut novi kran, a radnici, vozila i lupanje opet se čuju iz gradske jezgre. Na sreću, prevladao je zdrav razum, te se ne ruši zadnji kat ove građevine već se sprema teren za realizaciju investicije od 10 milijuna eura. Šest godina nakon početka izgradnje i dvije godine nakon stanke s radovima, konačno se nešto događa. Postavljaju se barake za radnike, krpi ograda gradilišta. Kako saznajemo, pripremni radovi podrazumijevaju i dostavu opeke, oplate za betonske elemente. Sljedećih mjeseci izradit će se projekt i izabrati izvođač radova. Provjerava se točno stanje u kojem se nalazi stari dio koji se prvi rekonstruira.
Vjetar u leđa
Subotičko Narodno kazalište nalazi se na popisu najznačajnijih pokrajinskih projekata. Vlada Vojvodine je putem Fonda za kapitalna ulaganja osigurala 150 milijuna dinara za nastavak radova za ovu godinu. Subotički gradonačelnik Modest Dulić nedavno je izjavio kako su obavili i određene razgovore s republičkom administracijom te da se on nada kako će i republika pridonijeti realizaciji projekta koji ima i nacionalni značaj. Sporna odluka o rušenju stare zgrade Narodnog kazališta donesena je 25. travnja 2007. godine, a radovi su počeli 4. lipnja iste godine. Smatra se da je na objekt do sada potrošeno 490 milijuna dinara.
Značajan posjet
Pokrajinski premijer Bojan Pajtić i predsjednik Skupštine Vojvodine István Pásztor su u pratnji subotičkog gradonačelnika prije točno tjedan dana svojom posjetom gradilištu i službeno označili nastavak radova na adaptaciji, rekonstrukciji i dogradnji.
»Kultura je uvijek bila spona, uvijek je gradila mostove i zbog toga zasigurno ima simbolike u činjenici da smo upravo kroz ovaj projekt demonstrirali nov način razmišljanja, odgovornosti za preuzeti posao i nov način tretiranja problema kroz njegovo izdizanje iznad dnevnog politikanstva«, izjavio je Modest Dulić okupljenim novinarima, podsjetivši kako je nacionalno vijeće za kulturu uvrstilo ovaj objekt na popis objekata od nacionalnog kulturnog značaja, što zahtijeva i izdvajanje financijskih sredstava iz državnog proračuna.
»Ovako značajan projekt ne smije ovisiti o odnosu političkih subjekata na relaciji Subotica – Beograd. Moramo pronaći zajednički jezik da upravo kultura bude ta spona koja neće inzistirati na političkim razlikama, nego na prepoznavanju ovog projekta kao bitnog i za kulturu i za cijelu državu, jer narod bez kulture nema nikakvu perspektivu«, dodao je prvi čovjek Subotice. Kultura i umjetnost uvijek su, kao područje društvene nadgradnje, bili bolji pokazatelji društvenih kretanja od primjerice burze ili bilo koje političke rasprave, istaknuo je gradonačelnik Modest Dulić.
»Uvažavajući kompleksnost trenutka u kojem živimo, potrebe grada, ali i mogućnosti financijera, nastupili smo odgovorno, demonstrirajući zajedništvo. Raduju me i nazočnost predsjednika pokrajinske Vlade i Skupštine i konkretne aktivnosti koje su proveli s ciljem da radovi konačno budu nastavljeni i da za dvije godine objekt bude završen«, dodao je Dulić.
Pokrajina podržava
Jedini još uvijek aktivni dužnosnik među potpisnicima ugovora o realizaciji od prije 5 godina, predsjednik Vlade Autonomne Pokrajine Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je kako je Vojvodina uredno ispunjavala svoje ugovorne obveze. Podsjećamo da je to predviđalo da i republika i pokrajina financiraju s po 45, a Subotica ostatak od 10 posto. U tri godine pred nama pokrajina će za radove na zgradi kazališta osigurati 500 milijuna dinara.
»U ovom trenutku Voj-vodina financira nastavak radova sa 70 milijuna dinara, osigurat ćemo i dodatnih 500 milijuna dinara, a očekujemo i participaciju lokalne samouprave u iduće tri godine. Subotica mora imati kazalište kakvo zaslužuje, jer je ono danas ruglo umjesto da bude najreprezentativnija zgrada, ne samo u Subotici nego i u cijeloj Vojvodini«, izjavio je pokrajinski premijer dodavši kako ovo kazalište prema projektu treba imati drame na na srpskom, mađarskom i hrvatskom jeziku, što je dokaz multukulturalizma Vojvodine.
»Spremni smo u sljedeće tri godine izdvojiti dogovorenu svotu, jer ovo kazalište predstavlja ogromno bogatstvo zbog toga što je ono, koliko je meni poznato, jedno od rijetkih u Europi, ako ne i jedino, u kojem će predstave pripremati i izvoditi tri trupe na trima jezicima: srpskom, mađarskom i hrvatskom. Upravo to je ono bogatstvo i multikulturnost koje Vojvodina ima i što se u Europi uvažava«, rekao je Pajtić.
Klima i odbor
Predsjednik Skupštine Vojvodine István Pásztor tom je prigodom rekao kako Narodno kazalište u Suborici nije važno samo s građevinskog, već i s kulturološkog te političkog aspekta.
»Važno je da se nazire krajnja koncepcija koju ćemo staviti na stol u predstojećim mjesecima. Nazire se i rješenje koje će se uklopiti u cjelokupnu sliku gradskog središta. Također se nazire i rješenje koje će zadovoljiti i kazalište i publiku i koje je izvodljivo, jer u predstojećih nekoliko godina sigurno možemo izdvojiti dovoljno sredstava da se zgrada završi«, rekao je Pásztor, dodavši kako će biti izdvojeno toliko sredstava koliko je potrebno da se ova zgrada završi.
Odmah nakon prošlomjesečne ostavke bivšeg predsjednika Upravnog odbora Narodnog kazališta Józsefa Kasze, predsjednik SVM-a István Pásztor je izjavio kako su svjesni pogrešaka koje su kao stranka činili. Oni očekuju da DS postavi svog čovjeka na čelo ovog projekta. Ipak, Pásztor ne podržava preveliku komercijalizaciju ovog objekta.
Demokratska stranka i Savez vojvođanskih Mađara snažno su zainteresirani za projekt Narodnog kazališta. Više godina postojalo je opterećenje sa šumom u komunikaciji, a sada djeluje kao da je došlo do novog početka.
Nova nada
Ova tema, po veličini investicije, njenom kulturnom značaju i refleksiji na međustranačke odnose izišla je izvan gradskih okvira, te je gradonačelnik Modest Dulić nedavno dao intervju i za državnu obavještajnu agenciju Tanjug.
Odgovornost za izgradnju novog objekta na mjestu zgrade stare 150 godina koju je peticijom od rušenja pokušalo zaštititi oko 5 tisuća građana, nakon Jószefa Kasze, Géze Kucsere i Saše Vučinića sada je pala na leđa Modesta Dulića i na budućeg predsjedednika Upravnog odbora kada bude izabran.
Nakon neviđenog kaosa na gradilištu zbog kojeg je oštećeno mramorno stubište te je nestao veliki broj cigala velikog formata iznimne kvalitete, stubište će biti konzervatorski obrađeno, a nedostajućih 400 tisuća komada originalne opeke nadoknadit će se kupnjom cigala takvih osobina, uz skrb da se ne odstupi od kakvoće niti estetike, rekao je Danijel Kukaras, jedan od članova stručnog tima koji radi na planu obnove zgrade kazališta.
S obzirom da republika za sada još nije dala nikakav odgovor glede nastavka financiranja radova koji je obvezuju po ranijem ugovoru, ipak neće biti lak posao dovršiti objekt iza Skultétijevih stuba.