Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Subotičke tržnice

Crno-bijela fotografija u obliku poštanske razglednice (iz kolekcije Petra Skenderovića) nosi poštanski štambilj na dan 9. veljače 1917. godine, prikazujući tržnički prostor koji se tih godina nalazio na trgu ispred Gradske kuće (Szent Istvan ter). Boljim uvidom, uz uporabu povećala, mogu se uočiti mjesta za prodavanje na zemlji s košarama voća i povrća, bez tezgi i improviziranih šatri, koje su se kasnijih godina postavljale na pojedinim gradskim lokacijama.
 
TRŽNI CENTRI PROŠLOSTI
 
Osim ove tradicionalne gradske tržnice na otvorenom, na teritoriju grada Subotice postojalo je još nekoliko tržnica. 
Stočna tržnica (izvorno peca), koja se i poslije II. svjetskog rata nalazila na prostoru današnjeg parka koji se nalazi oko male crkve Isusovog uskrsnuća i Kalvarije pokraj Gajeve ulice, u svojoj ponudi je nudila prodaju žive stoke - konja, krava, ovaca, svinja i drugih domaćih životinja. Kasnijih godina ova stočna tržnica je preseljena na lokaciju pokraj hipodroma kod Somborske kapije, gdje se i danas nalazi.
Stareška tržnica se nakon II. svjetskog rata nalazila na prostoru Ulice Petefi Šandora, počevši od današnjeg kružnog toka pa sve do zgrade Komgrada, odnosno nekadašnje konjičke kasarne i policijske postaje. Na ovoj tržnici su tada doslovno prodavane isključivo samo stare stvari i predmeti, koji njihovim vlasnicima nisu služili u nikakve svrhe te su ih osobno prodavali po bagatelnim cijenama ili su to činili preko specijaliziranih preprodavaca koji su se time bavili u vidu profesije, što je i danas slučaj među brojnim Subotičanima. Godnama kasnije i ova tržnica je doživjela translociranje i trajno je smještena na prostor pokraj stadiona NK Bačke, gdje se i danas nalazi ostatak nekadašnjeg Buvljaka. Ime je ostalo u uporabi, ali sada je sve to dio suvremenog tržnog centra.
Zelena tržnica se isprva nalazila na prostoru početka Ulice Matije Gupca do Ulice Maksima Gorkog (Beogradski put) s betonskim tezgama s obje strane trotoara. Tržnica je u svom sklopu imala i jedan podzemni gradski WC, koji je u potpunosti odgovarao suvremenim higijenskim standardima, za razliku starih uličnih toaleta ispred zgrade Crvenog križa, kina Jadran, Gimnazije...
Mliječna tržnica se uvijek nalazila na prostoru na kojem se i danas nalazi, preko puta židovske sinagoge i na njoj su prodavani mliječni proizvodi, meso i mesne prerađevine, a vremenom je u njezinom nastavku preseljena zelena tržnica s tezgama za prodaju voća i povrća.
»Golupčija peca« se nalazila dugi niz godina nakon II. svjetskog rata na prostoru ispred tzv. Ćurine mijane na uglu Beogradskog puta i Vatrogasne postaje, da bi kasnije prvo bila izmještena na prostor ispred zgrade Nepkora, a potom na prostor današnje Kvantaške tržnice između ulica Matije Gupaca i Bogovićeve. Na ovoj tržnici se svakoga vikenda prodaju i kupuju ptice i sitne životinje, kao i hrana i pribor za njihovo održavanje i držanje.
 
DANAŠNJICA
 
Moderni tržni centar Buvljak jedina je gradska tržnica s djelomice pokrivenom infrastrukturom, pokrivenim prodajnim dvoranama, ali Subotica još uvijek nema pokrivenu tržnicu kakvu primjerice ima obližnja Senta, kao i drugi gradovi u Srbiji, a najbliža ovom trajnom rješenju je Mliječna tržnica i za ovaj projekt postoje i planovi. Trgovina na tržnicama je institut žive trgovačke komunikacije koji se zadržao još od davnina čovjekova postojanja i predstavlja izravni oblik razmjene materijalnih dobara za novčani ekvivalent. Uz mogućnost tzv. cjenkanja i neposrednog formiranja prodajno-kupovne cijene, kupovina na tržnicama je i svojevrstan doživljaj. Svatko tko je samo jednom nešto kupio na tržnici, dobro to zna. Zbog toga će dok je ljudi biti i tržnica. Otvorenih ili zatvorenih, posve je svejedno.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika