Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Prisutan i(li) nazočan

Pridjeve prisutan i nazočan, a uz njih i pridjev odsutan, često čujemo slušajući izvješća sa sjednica i sastanaka ili čitajući zapisnike. U bivšoj je državi u uporabi prevladavao pridjev prisutan koji je nastao analogijom prema rusizmu odsutan. Iz istoga je jezika došao i glagol prisustvovati, a umjesto njega se govorilo i pisalo biti prisutan, rjeđe biti nazočan. Kako pridjevi prisutan i nazočan znače »koji je gdje«, izraz biti prisutan odnosno biti nazočan zapravo imaju udvostručeno značenje, što znači da je umjesto biti prisutan/nazočan na sastanku, dovoljno reći biti na sastanku.
S pravom se možemo zapitati kada bismo trebali rabiti pridjeve prisutan i nazočan i kojemu bismo trebali dati prednost. Po etimologiji, dakle po svome korijenu, pridjev prisutan, kao i njegov antonim odsutan, ide u rječotvornu porodicu s korijenom biti, dok pridjev nazočan pripada rječotvornoj porodici s korijenom oko u koju ide i njegov antonimski parnjak izočan u značenju »nenazočan, odsutan« (Petar Skok, »Etimologijski rječnik hrvatskoga ili srpskoga jezika«, Zagreb, 1971.). 
Budući da nazočan, dakle »koji je kome na očima«, kako se kaže u Akademijinu rječniku, može aktivno biti samo čovjek, taj pridjev nije dobro rabiti uz pojave. A kako čovjek i jest kada je gdje, za nj se može rabiti i pridjev prisutan. Jednako tako može se reći da se što događa u njegovoj prisutnosti, odnosno nazočnosti. Kada su u pitanju pojave, treba paziti da se ne pretjeruje. Npr. umjesto da liječnik kaže kako su u urinu prisutne bakterije, može reći da su u urinu otkrivene bakterije, nalaze se bakterije ili jesu bakterije.
Uz prisutnost i nazočnost kao uobičajene izvedenice pridjeva prisutan i nazočan rječnici bilježe i druge njihove izvedenice, a među njima i imenice prisutnik (Ksaver Šandor Gjalski, Vjenceslav Novak i dr. ) i nazočnik (Iso Velikanović), za kojima se i danas može ukazati potreba, pa ih ne treba potpuno zaboraviti.
U ovome jezičnom savjetu nije potrebno donositi posebne zaključke jer je sasvim očito da bismo pridjevu prisutan trebali dati prednost kada govorimo o pojavama, dok se pridjev nazočan odnosi samo na osobe. No svakako valja upozoriti kako ne treba pretjerivati u njihovoj uporabi.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika