05.04.2013
Čarolija crno-bijelih polja
U biografiji FIDE majstora Josipa Dekića iz Berega upisano je da je jedini u Vojvodini s titulom FIDE trenera. Dugogodišnji uspješni šahovski trener izveo je generacije mladih šahista, među kojima danas ima igrača s titulama FIDE majstora i internacionalnih majstora. Bio je trener mlade reprezentacije Srbije i vođa puta najboljih šahista na europskim i svjetskim natjecanjima. Kao trener pet godina bio je angažiran u Sloveniji. Na prijedlog Šahovskog saveza Vojvodine imenovan za glavnog koordinatora u akciji uvođenja šaha u škole. Za postignute izuzetne rezultate u oblasti sporta nagrađen je 2000. i 2003. godine od Izvršnog vijeća AP Vojvodine. Trener godine u Somboru bio je 2009. godine, a u Apatinu 2010. Trener je Somborskog šahovskog kluba i aktivni šahist.
Stručnjak za šampione
Šah je Josip naučio kao sedmogodišnjak, a na prvom natjecanju sudjelovao je s trinaest godina 1973. godine i to kao član reprezentacije Sombora. Poslije toga napravio je pauzu i okrenuo se stolnom tenisu. »Šahovski klub iz Berega počeo je 1975. godine službeno se natjecati i praktički do tada mi nismo imali klub za koji bi mogli natjecati se. Somborski šahovski klub, koji je bio u Prvoj vojvođanskoj ligi, 1979. godine je tražio omladince, sjetili su se mene i kako sam dobro odigrao, sljedeće godine igrao sam seniorsku ploču. Za Somborski šahovski klub neprekidno sam nastupao od 1980. do 1995. godine«, priča Dekić. Poslije somborskog kluba otišao je u beogradski Partizan, zatim u novosadski Agronom, a Somborskom šahovskom klubu vratio se 2001. godine. Treba dodati i da je Josip devet godina igrao mađarsku šahovsku ligu, a posljednje dvije godine igra za »Vinogradar« iz Kneževih Vinograda (Hrvatska), koji je član Druge lige – istok. Šahovska biografija Josipa Dekića toliko je puna podataka, da bi za nju trebalo nekoliko stranica teksta. Vraćamo Josipa na njegove šahovske početke i na to kako je naučio igrati šah. »Treniram sada Vladimira Cvetkovića, koji je drugi u Srbiji u kategoriji šahista do 14 godina. Igrom slučaja njegov djed po majci je mene u Beregu naučio igrati šah«, kaže Josip. Pojašnjava nam da je trenerski rad u šahu najkvalitetniji kada se radi »jedan na jedan«, a cilj dobrog trenera je odabrati talentirano dijete koje ima šanse postići rezultate. Josip u tome uspijeva i šahovski je trener koji ima najviše prvaka države od svih trenera u Srbiji. »Kroz klub prođe na stotine djece, neko završi na četvrtoj kategoriji, a neki ode dalje. Cilj mi je svima uliti ljubav prema šahu i da dostignu nivo igre koji im odgovara. Nekome je cilj pobijediti tatu, nekome biti prvak u školi, neko želi postati velemajstor. Posebno mi je drago što su djeca koju ja treniram uspješna i u drugim oblastima. Meni nije cilj da oni budu dobri samo u šahu, već i u obrazovanju i da svi završe barem fakultete«, kaže Josip, a da u tom cilju uspijeva dokaz su njegovi bivši i sadašnji učenici koji uspjehe nižu na studijama ili u znanostima kojima su se posvetili.
Posvećenost igri na 64 polja
Somborski šahovski klub danas je član Druge lige Srbije, a posljednje četiri godine drugoplasirani je u tom rangu natjecanja i praktički na korak do ulaženja u Prvu ligu. Nažalost, financije su veliki problem s kojim je suočen Somborski klub.
Iako, je u šahu uradio mnogo Josip Dekić kaže da je za njega i dalje izazov i zadovoljstvo trenerski posao. »Želim da ljepotu šahovske igre približim što većem broju ljudi. Šahu dnevno posvećujem desetak sati. Svake nedjelje se u svijetu odigra tri do četiri tisuće značajnih partija koje moram pregledati. Stalno se mora raditi i na materijalima koje priprema za treninge«, kaže Dekić koji se osim šaha bavi i poljoprivredom u rodnom Beregu.
Šah u školama
Šah je od 2007. godine u škole uveden kao izborni predmet, što je po Josipovu mišljenju dobro, ali je loše što za taj izborni predmet ne postoje dobri predavači. Na tu temu on je itekako kompetentan sugovornik, jer je na prijedlog Šahovskog saveza Vojvodine imenovan za glavnog koordinatora u akciji uvođenja šaha u škole. S Dankom Bokanom iz Novog Sada autor je udžbenika šaha za prvi razred osnovne škole kao izborni predmet i metodike za predavače. To je službeni udžbenik i metodika za šah kao izborni predmet. U pripremi je i udžbenik za drugi i treći razred. »Naša ideja bila je da učitelji predaju šah, jer oni najbolje poznaju djecu, imaju autoritet. Tamo gdje su učitelji to prihvatili, šah kao izborni predmet je zaživio. U Somboru je šah kao izborni predmet uveden jedino u Osnovnu školu ‘Avram Mrazović’ i to zahvaljujući učitelju Milanu Momčiloviću, i oko 70 mališana u toj školi izabralo je šah kao izborni predmet. Cilj učenja šaha u školama je da djecu prilagodimo načinu razmišljanja u šahu. Šah je igra u kojoj uvijek imaš sličan problem i na osnovi saznanja koje imaš taj problem pokušavaš riješiti. Poanta je da se praktično razmišljanje razvija na modelu šaha«, rekao je na koncu razgovora šahovski trener Josip Dekić.