Arhiv tekstova Arhiv tekstova

KRONOLOGIJA od 5. do 11. travnja

5. travnja 1956.
U subotičkoj općini ukinute su otkupne postaje koje su više od jednog desetljeća bile sinonim prinudnog otkupa poljoprivrednih proizvoda od ovdašnjih seljaka.
 
5. travnja 1960.
Umrla je Ibolya Ferenci, prvakinja Drame na mađarskom jeziku subotičkog Narodnog kazališta. Tijekom svoje glumačke karijere ostvarila je pedesetak značajnih uloga u djelima mađarskih, hrvatskih, srpskih i inozemnih dramskih autora. Rođena je 26. veljače 1915.
 
6. travnja 1527.
Austrijski car Ferdinand Habsburški uputio je pismo Jovanu Nenadu Crnom koji se samoproglasio carem. U pismu mu garantira da će ubuduće teritorij kojim vlada biti pod carskom, odnosno bečkom zaštitom.
 
6. travnja 1941.
Dvadeset i četiri divizije njemačkog Wermachta, prema zapovijedi Adolfa Hitlera, iznenada i bez objave rata napada Kraljevinu Jugoslaviju. Dio borbenog zrakoplovstva prelijeće preko zračnog prostora Subotice bombardirajući ciljeve na cijelom teritoriju zemlje, a mjestimice i subotičku okolicu. Gradom su zavladali neizvjesnost, strepnja, strah…
 
7. travnja 1790.
Bačka županija je pozvala Gradsko vijeće Subotice da sve spise u svezi s premjerom zemljišta, pravednijem oporezivanju, popisom življa i dr. otpremi u županijsko sjedište, kako bi se tamo kao glavni razlog raskola između vladara i nacije uništili, odnosno spalili. Izvršavanjem ove zapovijedi nanesena je golema šteta povijesti, znanosti i kulturi Subotice i cijele regije, koja je uljudbeno na nju bila upućena.
 
7. travnja 1944.
Gradskoj upravi u Subotici proslijeđena je naredba Vlade Mađarske o formiranju posebnog logora za Židove radi temeljitog »čišćenja« zemlje. »Židove treba sprovesti u logore, njihove stanove zaključati, radnje zapečatiti, a novac i dragocjenosti uzeti na čuvanje«. Ne zadugo, na prostoru stare carinarnice, u blizini teretnoga kolodvora, ustrojen je židovski je geto.
 
8. travnja 1941.
Objavljeno je prvo neslužbeno izvješće o bombardiranju Subotice 6. travnja. Prvo se zbilo u 13,30 kada je grad nadlijetalo osam lovaca-bombardera i bacalo zapaljive bombe i granate. Drugo je uslijedilo u 14,15, tada je osam lovaca tipa Messerschmitt mitraljiralo grad. Poginule su tri osobe, a ranjeno ih je šest.
 
9. travnja 1954.
Reorganizirano je subotičko Narodno kazalište – Népszínház. Broj uposlenika je s 229 sveden na 151. U teatru od tada djeluju tri umjetnička ansambla: Hrvatska drama, Mađarska drama, Orkestar i zbor, te administrativno i tehničko osoblje.
 
9. travnja 1999.
Umro je Károly Brindza, novinar, publicist, spisatelj, pripadnik naprednog radničkog pokreta, sudionik NOP-a, neko vrijeme jedan od urednika dnevnika »Magyar Szó«, potom tjednika »Dolgozók«. Napisao je i objavio desetak knjiga pretežito monografsko-povijesnog karaktera.
 
9. travnja 1926.
Prigodom gostovanja u Subotici sarajevsko pjevačko društvo »Gajret« je, osim održavanja nekoliko koncerata, s kompletnim zborom od 100 članova posjetilo grob istaknutog subotičkog svećenika, rodoljuba i kulturnog djelatnika Paje Kujundžića.
 
10. travnja 1946.
Utemeljeno je Hrvatsko kulturno društvo u Subotici. Među ostalim i Književni odjel, u njemu je krajem godine oformljeno Uredništvo, a ono će početkom iduće godine pripremiti i objaviti prvu svesku književnog časopisa »Njiva«. Pojavila se poslije novogodišnjih blagdana, siječnja 1947. U prvom i jedinom broju, na 64 strane objavljena su dvadeset i dva priloga iz pera sedamnaest autora. Urednici su bili Matija Poljaković i Balint Vujkov. Prema njihovoj zamisli u »Njivi« se trebao ostvariti stvaralački susret spisateljskih, uredničkih i nakladničkih nasada međuratnih časopisa »Bunjevačko kolo« i »Klasje naših ravni«, s novim književnim stremljenjima i naraštajem. Ovakav pokušaj uspostave književnog i kulturnog kontinuiteta nije se svidio novim vlastima, a razorne posljedice poruke poslane sa zaustavljanjem »Njive«, u pojedinim se krugovima provlače do danas.
 
10. travnja 2002.
Ravnatelji subotičke tvrtke »Birografika« i zagrebačke »Radin« potpisali su ugovor o osnutku nove tvrtke pod nazivom »Rotografika«. Nova tvrtka je prva u Srbiji uvela višebojni rototisak visoke kvalitete. 
 
11. travnja 1786.
Kraljevsko namjesništvo Ugarske prihvatilo je prijedlog subotičkih vlasti o gradnji novog zdanja gimnazije. Zbog previsokih troškova i malog broja đaka, grad je zatražio ukidanje Gramatikalne škole, s obrazloženjem da navodno opada zanimanje roditelja i đaka za latinskim jezikom, budući da njemački »sve više ulazi u modu«. Prijedlog je odlučno odbijen.
 
11. travnja 2006.
Državni tajnik za osnovno školsko obrazovanje i predškolski odgoj Vlade Republike Hrvatske dr. sc. Nevio Štetić i predsjednik Udruge Lijepa naša dr. sc. Ante Kutle stigli su u dvodnevni posjet Subotici. S predstavnicima ovdašnje lokalne samouprave i prosvjetnim djelatnicima vodili su razgovore o obrazovanju i odgoju, te posjetili neke osnovne škole i dječje ustanove.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika