05.04.2013
Simbolika ruku
Međunarodna kolonija mladih održana je po deseti puta u Osnovnoj školi Ernestinovo u Ernestinovu uz sudjelovanje 150 mladih umjetnika iz četiri države – Hrvatske, Njemačke, Slovenije i Srbije. Sudionike i goste pozdravio je načelnik općine Ernestinovo Matija Greif, predstavio mjesto i općinu, kako je rekao, malih katastarskih granica, ali zahvaljujući kulturi, ovoj maloj koloniji i onoj velikoj u kolovozu, Ernestinovo je preraslo svoje granice i diljem svijeta je poznato baš po tim svojim kolonijama. Ali čitavo Ernestinovo zapravo je jedan lijepi izložbeni prostor – tu je njegov središnji park, Park skulptura, ali i glavne ulice, pa naravno i škola, koja je već desetu godinu domaćin mladim umjetnicima.
Ravnatelj škole prof. Damir Škrlec odgovarao je na pitanja novinara. Kada se nešto ponavlja par godina, zavrjeđuje pozornost, a kada bilježi desetu godinu za redom, to je već tradicija. Međunarodna kolonija mladih u Ernestinovu doista je već tradicija, pa je i ove godine okupila 150 djece iz desetak hrvatskih županija, a tu su i redoviti gosti iz Vojvodine, iz Tavankuta, koji dolaze od samih početaka, tu su i djeca iz Njemačke, iz Pforzheima, koji pohađaju školu na hrvatskom jeziku, i iz susjedne Slovenije, iz Lokve-Črnomer i svi oni su tri dana radili pod budnim okom jedanaest kompetentnih voditelja, učili i usavršavali vještine i naučili mnogo toga novoga i kreativnoga.
Tema ovogodišnje kolonije su ruke, koje simboliziraju jubilarnu 10. međunarodnu koloniju mladih. Te ruke su ono čime se mladi umjetnici izražavaju, i čine čuda, pa je u srijedu, 27. ožujka, organizirana završna izložba, baš kao i svih dosadašnjih godina. Baš takvu su poruku poslali učenici–voditelji na otvaranju izložbe, uspoređujući tu mladost s poznatim i priznatim književnicima, jer što je književniku riječ, to su umjetniku ruke, što je prvome papir, to je drugome kist i platno ili kiparski bat i podatni slavonski hrast, i tako su pozvali sve prisutne da razgledaju izložbu. A vrijedilo je doći.
Pohvalimo i doista kompetentne voditelje radionica, neki su tu od utemeljenja kolonije, poput keramičara Ciglara iz Koprivnice ili kipara Rajka Sroka iz Viškova. Tu je i Kristina Kovačić iz Tavankuta, koja je u Ernestinovu već 7. puta, a Jozefina Skenderović je dolazila od osnutka kolonije.
Na svečanom otvorenju ovogodišnje kolonije mogla se pogledati i prva samostalna izložba mladoga kipara Josipa Bačmage iz Osijeka, mladića koji je sudjelovao na pet dosadašnjih kolonija, a i dalje ustrajno radi pod mentorstvom čuvenog ernestinovačkog i hrvatskog kipara Mate Tijardovića. Izloženo je desetak njegovih duboreza u slavonskom hrastu, a Mato ga je pohvalio kao jednog od najboljih učenika. Mato je rekao da svake godine od svih škola traže da im šalju talentiranu djecu, a Josip je jedan od takvih, pa ako ovako nastavi, može se očekivati da za godinu, dvije nastupi i na čuvenoj kiparskoj koloniji koja će ove godine obilježiti 40. obljetnicu, rame uz rame s najpoznatijim hrvatskim i svjetskim kiparima. Sigurnom rukom stvara lijepe reljefe, a tu su i motivi iz Slavonije i sakralni motivi.