05.04.2013
Zdravo povrće za najmlađe
Subotička Predškolska ustanova »Naša rad-ost« pripada rijetkima koje su u dječju prehranu uvele organske proizvode s licenciranih bio-farmi. Tek dijelom, s oko 15-20 posto udjela namirnica organskog porijekla u ukupnoj potrošnji hrane u pripremi dječjih obroka, no i ovo početno iskustvo, niti godinu dana staro, veliki je prilog opredjeljenju da je neophodno naći puteve i načine da se za najmlađi naraštaj na trpezu iznosi hrana s poljoprivrednih dobara opredijeljenih za uzgoj proizvoda bez kemijskih primjesa i sa zdravog tla.
Ovi koraci učinjeni su u okviru programa prekogranične suradnje Srbije i Hrvatske, gdje su glavni partneri bile udruge »Slap« iz Osijeka i »Terra’s« iz Subotice, a jedan od partnera također i ova Predškolska ustanova. Nakon seminara o organskoj proizvodnji i prehrani, na kome su sudjelovali uposlenici »Naše radosti«, ostvarena je i suradnja s bio-farmama, a uvođenje proizvoda organskog podrijetla u prehranu najmlađih, potkrijepljeno edukacijom djece o porijeklu namirnica i zdravoj prehrani, rezultat je koji je zadržan i u ovoj godini, jer se s tom praksom i dalje nastavlja.
»Organska hrana je nešto skuplja, te u okviru materijalnih mogućnosti makar dio namirnica osiguravamo iz organske proizvodnje, poput užina ili salata u obrocima. Ove proizvode uzimamo s farmi koje se bave organskom proizvodnjom, najviše povrće, kao i nešto voća, jer je još uvijek malo zastupljena proizvodnja organskog voća. Povrće iz bio-vrtova dajemo djeci za užinu, a također ga koristimo i u pripremi kuhanih obroka, kao i za salatu, pogotovu u jeku sezone od proljeća do jeseni. Vrlo smo zadovoljni, a sigurni smo da se i djeci dopada. Tu je i edukacija odgojitelja bila vrlo bitna, jer oni znanje o značaju organske hrane prenose na djecu«, kaže Snežana Flego, koordinatorica programa organske prehrane djece u PU »Naša radost«.
Pripremaju i pite i kolače s testom od žitarica organskog porijekla, a među najpopularnijima je »Marina pita« od integralnog brašna i višanja.
Uvođenje namirnica organskog porijekla u prehranu mališana u vrtićima smatra se veoma značajnim zbog podizanja kvalitete obroka, ali i radi širenja ovih znanja u najmlađem dobu, koja se onda ponesu i kroz život.