Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Nježnim cvjetovima uljepšava nevjeste

Obiteljsko zanatsko znanje ručne izrade cvjetova od finih, nježnih tkanina (organdin, svila, til, čipka) sačuvala je Zlata Ružinski-Čehak, svojevremeno ga učeći uz majku Jelisavetu Ružinski, cvećarku, i kroz vrijeme razvijajući osoben stil ukrasnih detalja iz zanatske radionice »Princess«. Proteklih desetljeća mnogi mladenci, a i njihovi gosti, ponijeli su na vjenčanjima cvjetne ukrase nastale strpljivim ručnim radom u ovoj radionici. Od cvjetova, čija je svaka latica produkt ručne izrade, prave se različiti ukrasni aranžmani i detalji: cvjetni vjenčići i šnale u kosi nevjeste, buketi za vjenčanja, perlice za goste, ukrasni detalji za čaše u svečanim prilikama, jastučići za burme i mnoštvo drugih dekoracija kojima se naglašava posebnost događaja.
Ručna izrada cvjetova od tekstilnih materijala i kreacija različitih dekoracijskih detalja od ovako izrađenih cvjetova u aranžiranju opreme za svadbe i ukrasnih šnala za kosu i odjeću, danas se smatra rijetkim zanatskim umijećem i van naših granica. Sačuvano je u Subotici zahvaljujući tome što je cvjetni svijet kojim je bila okružena zainteresirao Zlatu Ružinski već kao dijete, dok je u poslu pomagala majci. Na mjestu gdje je majka Jelisaveta Ružinski od pedesetih godina prošlog stoljeća imala cvjećaru, u Rudić ulici 3a, Zlata Ružinski-Čehak 1986. nastavila je obiteljsku obrtničku tradiciju, skupa sa suprugom Atilom Čehakom, te je ovo mala obiteljska manufaktura šest desetljeća na istoj adresi.
 
U svakom cvijetu sati rada
 
»Mama je nekada izrađivala ukrasne cvjetove za vjenčanja i cvijeće od svile za vaze. Također i bukete od prirodnog cvijeća. Iako u mladosti još nisam odlučila kako ću se baviti istim poslom kao moji roditelji Mihajlo i Jelisaveta, ubrzo se pokazalo da zanat uz koji sam rasla najbolje poznajem i u njemu se najbolje snalazim, bez obzira što je to posao kojem je neophodno posvetiti cijeli dan«, kaže Zlata Ružinski-Čehak o vremenu kada se odlučila da je ono što je naučila pomažući u poslu roditeljima obrtnicima, čvrst temelj za razvoj vlastite profesije i karijere.
Kao i svaki zanat, i ovaj krije tajnu metode izrade predmeta, usavršavane stjecanjem dugog iskustva u radionici. Temelj uspješnosti je, ipak, u strpljenju i posvećenosti. Izrada ukrasa koji su specijalnost samostalnog zanatskog obrta ‘Princess’ traje satima. U efektnu cvjetnu dekoraciju za svečanu frizuru potrebni su sati rada: za tri ruže na jednoj šnali, primjerice, neophodno je napraviti 90 sitnih latica, ručno sječenih, oblikovanih i postavljanih u cvijet.
»Nekada su cvjetni ukrasi za svadbe bili traženiji, više se držalo do starinskih običaja ukrašavanja i mladenaca i najbližih srodnika«, kaže sugovornica o promjenama koje su uslijedile s 21. stoljećem.
 
Motivi iz prirode
 
Put do cvjetova kojima će nevjesta poželjeti uljepšati frizuru počinje negdje još u maštarijama. Ideje na tu temu koje vrcaju u svijetu danas su dostupnije internetskim stazama, pa ipak je priroda u svim vremenima bila i ostala najkreativnija. Priroda i dalje nudi neiscrpne inspiracije.
»Ljeti imamo ruže u vrtu. Poneke ostavimo i osušimo, te njihove latice i oblik cvijeta koristimo kao model. Inače, u svim našim putovanjima, pogotovu ranije kada su nam ekonomski bila dostupnija, cvjetovi su ono prvo što privuče našu pozornost. Kako su napravljeni, što su koristili, na koji način oblikovali? Sve oko nas je inspiracija«, iznosi bračni par Zlata i Atila, ujedno i poslovni suradnici.
Osim inspiracije i kreativne zamisli o izgledu krajnjeg proizvoda, da bi se stiglo do željenog produkta neophodan je i alat. Ali odgovarajući alat za ovaj rijetki obrt se teško nalazi. Svoje specifične zanatske potrebe u izradi ukrasnih cvjetova najbolje znaju oni rijetki koji se zanatom i bave, te naprave i potreban alat, kao što to čini Atila Čehak u maloj subotičkoj obiteljskoj manufakturi.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika