09.04.2010
Beograd mora riješiti problem i sramotu
Na Dunavu je deset puta manji vodni promet ljudi i tovara nego na Rajni, ali je Dunav i tri puta zagađeniji od Rajne, izjavio je potpredsjednik Vlade Božidar Đelić. On je, na konferenciji o Dunavskoj strategiji u utorak, objasnio kako je Dunav, ili koridor sedam, jedini od 10 europskih koridora, koji nije cesta ili željeznica i da je EU definirala tri prioriteta za njegov budući razvoj. To su: transport i infrastruktura, zaštita životnog okoliša i socijalno-ekonomski razvoj, odnosno ravnomjerni regionalni razvoj, rekao je Đelić i naglasio kako su u tijeku konzultacije na izradi Makroregionalne strategije Dunava.
Prema njegovim riječima, formalno usvajanje ove strategije u Europskoj komisiji se očekuje u drugoj polovici godine, kako bi u prvoj polovici 2011. godine bila usvojena tijekom mađarskog predsjedanja EU. U rujnu, rekao je Đelić, bit će održana konferencija u Beogradu koja će se baviti najvažnijim i najtežim pitanjem – financiranja Dunavske strategije do novog proračunskog ciklusa EU 2014. godine.
Đelić je rekao kako je Srbija donijela odluku da iz instrumenta predpristupne pomoći za 2011. godinu izdvoji između 20 i 30 milijuna eura za financiranje malih projekata i tako pokaže EU da ima apsorpcione kapacitete za buduća financiranja projekata Dunavske strategije sredstvima iz europskog proračuna. On je podsjetio na to da Srbija ima 588 kilometara toka Dunava, što čini jednu četvrtinu plovnog toka rijeke, i 24 općine koje su na njegovoj obali.
»Ohrabrujem općine«, dodao je Đelić, »da koriste fondove EU za prekograničnu suradnju s općinama drugih država koje su na obali Dunava.«
Đelić je rekao kako će Srbija kandidirati i ideju da mladi lideri, koji se bave pitanjima Dunava, a dolaze iz politike, zaštite životnog okoliša, nevladinog sektora, dođu u Beograd i Novi Sad tijekom održavanja festivala Exit i tijekom dana razmjenjuju ideje, a navečer se zabavljaju.
»Beograd mora riješiti još jedan problem i sramotu, a to je da se sva kanalizacija baca u Dunav«, upozorio je Đelić i predvidio kako bi za rješavanje ovog problema bilo potrebno oko 600 milijuna eura.