09.04.2010
Gušenje slobodne riječi i samocenzura
Predstavnica za slobodu medija OESS-a Dunja Mijatović ocijenila je da se stanje u medijima u posljednjih nekoliko godina pogoršalo. Posebno su učestali, kako kaže, primjeri gušenja slobodne riječi u obliku fizičkih napada na novinare širom regije, ali i samocenzura.
»Iznimka nisu ni države bivše SFRJ gdje je i dalje prisutan govor mržnje. Opće je poznato kako su mediji odigrali značajnu ulogu u poticanju mržnje, nasilja i etničkog čišćenja. Još se osjećaju posljedice neodgovornog javnog diskursa koji su poticale vlade i političari koji potpuno dominiraju medijima ‘svog naroda’«, kazala je Dunja Mijatović u intervjuu agenciji Beta.
Prema njezinim riječima, opća negativna političko-ekonomska situacija koja se reflektira na cjelokupno društvo itekako je pridonijela stvaranju sve lošije situacije, kada je sloboda medija u pitanju.
»Primjetno je da se sve manje poštuje uloga koju mediji imaju u svakom društvu i ignorira činjenica da obnašanje javne dužnosti podrazumijeva odgovornost prema javnosti i omogućavanju pristupa medijima da neometano izvještavaju o njihovom radu i obnašanju javne dužnosti koja im je povjerena«, rekla je predstavnica OESS-a.
Ona je posebice upozorila na samocenzuru kao oblik ugrožavanja medijskih sloboda u kojoj sami novinari imaju veliku ulogu.
»Riječ je o kretanju linijom manjeg otpora prilikom biranja tema i ličnosti o kojima će se izvještavati, pri čemu veliku ulogu igraju nedostatak mehanizama zaštite, atmosfera nesigurnosti i stalnih prijetnji«, kazala je Dunja Mijatović naglašavajući kako se novinarstvo mora osloboditi pošasti autocenzure.
Odgovarajući na pitanje u kojoj mjeri interesi politike i krupnog kapitala oblikuju medije, Dunja Mijatović je ocijenila da političari uvijek i u svakom društvu pokušavaju na razne načine utjecati na medije i njihovu orijentaciju s obzirom da se »čini kako je danas nemoguće ostati na vlasti bez podrške medija«.
»S druge strane, vlasnici koriste svoje medije za promidžbu i širenje vlastitih političkih mišljenja. Odgovor na pitanje tko je vlasnik medija istovremeno nam govori i u čijim je rukama vlast. Vlasnici medija su u položaju da utječu na sadržaj medija, a sama činjenica da se oni mogu odlučiti da taj utjecaj iskoriste, opravdava postojanje određenih ograničenja. Njihovi motivi mogu biti politički, ideološki, osobni ili komercijalni – ishod je isti. Sadržaj medija diktiraju medijski vlasnici«, kazala je ona.
Prema njezinim riječima, veliku odgovornost u obavljanju posla na profesionalan način snose i sami mediji.
»Često su vlasnici i menadžment medija ti koji stvaraju okruženje u kojem se novinari ne osjećaju zaštićeno, nisu adekvatno plaćeni za svoj rad i prepušteni su samima sebi. Nerijetko su to i sami novinari koji očitim preferiranjem jedne političke opcije sami krše osnovne postulate profesionalnog, neovisnog i slobodnog novinarstva i kompromitiraju struku«, kazala je Dunja Mijatović.
Globalna ekonomska kriza dodatno je poljuljala stabilnost medija, mnogi se mediji nalaze u izuzetno teškoj i labilnoj poziciji glede opstanka na sceni, navela je predstavnica OESS-a.
»Posao predstavnika za slobodu medija OESS-a je pratiti dešavanja na polju medija u državama članicama, zagovarati i promicati poštovanje svih principa. Predstavnik za slobodu medija ima na raspolaganju mehanizme ranog upozoravanja i ukazivanja na konkretne primjere gušenja medijskih sloboda, kao i javnog osuđivanja istih«, objasnila je Mijatović svoju novu ulogu.
Kao prioritete u svom radu ona je navela borbu protiv govora mržnje, sprečavanje stalnih prijetnji pravnoj i fizičkoj sigurnosti novinara, izravno nasilje protiv novinara, kao i borbu protiv kaznenog gonjenja novinara za klevetu i zatvorsko kažnjavanje.
Dunja Mijatović je 11. ožujka imenovana za predstavnicu za slobodu medija OESS-a. Ona je stručnjak za medijsko pravo i regulativu, i bila je jedan od osnivača Regulatorne agencije za komunikacije BiH 1998. u okviru koje je, kako je priopćio OESS, »pomogla u stvaranju zakonskog, regulatornog i političkog okvira za medije u složenom poratnom društvu«.
Ured predstavnika za slobodu medija osnovan je 1997.