09.04.2010
Stari sjaj za Ženski štrand
Ministarstvo ekonomije odobrilo je 130 milijuna dinara za investicije na Paliću, od kojih će biti urađeno pet ključnih projekata u turističkom dijelu – rekonstrukcija obaloutvrde, Ženskog štranda, Velikog parka, izgradnja dijela kanalizacije i parkirališnog prostora u Ulici Jozsefa Hegedisa.
Jedan od najvećih poslova bit će rekonstrukcija Ženskog štranda koji će tijekom ove ljetne sezone biti u cijelosti demontiran te ponovno vraćen u prvobitni izgled. Pomoćnik gradonačelnika zadužen za područje infrastrukture Jasmin Šečić objašnjava kako je to jedini način da se sanira ovaj objekt koji je trenutačno u veoma lošem stanju, jer su noseći šipovi, beton i armatura potpuno pojedeni i razoreni od leda.
»Ploča na kojoj stoji cijeli objekt također je pojedena i skoro uopće nema armature, što znači da je stanje jako kritično«, objašnjava Šečić. »Dio stupova se iskrivio i vidljivo je golim okom da se cijela konstrukcija nagnula 12 centimetara na jednu stranu, što se najbolje vidi kod vrata koja su pomaknuta. Objekt je doslovce u katastrofalnom stanju, jer jedan dio šipova tone a drugi dio se urušava i prijeti da se cijela ploča uruši. Kako bismo to izbjegli radit ćemo sanaciju cijelog objekta tako što će se sve demontirati. Prema projektu izvođenja, svaka daščica i gredica će prilikom skidanja dobiti svoj broj, sladištit će se na propisan način za skladištenje drvne građe, potom će se rušiti ploča i šipovi i izvest će se novi s čeličnim plaštom i betonskom ispunom. Ploča će biti izdignuta na razinu gdje led ne može doprijeti do nje, jer upravo je do razaranja od leda došlo zbog toga što je do sada ploča bila izvedena tako da ju je led odozdo fizički pritiskao.«
Cijela rekonstrukcija, koja će košatati 45 milijuna dinara, bit će izvedena tijekom ove građevinske sezone, a budući da je trenutačno 80 posto prostora neiskorišteno, objektu će biti dodani novi sadržaji i uvedeno grijanje. Istodobno, prilikom vraćanja demontirane građe Ženskom štrandu bit će vraćen prvobitni izgled iz 1912. godine, koji je kasnije kroz tri rekonstrukcije unekoliko promijenjen.
»U projekt je uključen Zavod za zaštitu spomenika gdje je u arhivskim materijalima nađeno da je prilikom tri rekonstrukcije došlo do odstupanja od originalnog izgleda objekta, i sada koristimo priliku vratiti taj nekadašnji izgled iz 1912., kada je on bio simetričan«, kaže Šečić.
Inače, veliki radovi na izgradnji Palića počeli su 1909. godine, kada se po planovima Marcela Komora i Dezsöa Jakaba grade Vodotoranj, Ženski štrand, Velika terasa, Muzički paviljon, hotel »Jezero«. Park se rekonstruira u baroknom stilu i obogaćuje velikim brojem vrsta drveća. Veliki park je, inače, podignut 1842. godine po uzoru na engleske vrtove s vijugavim stazama. Ovoga ljeta također mu predstoji rekonstrukcija. Naime, Ministarstvo ekonomije odobrilo je 45 milijuna dinara za zamijenu 240 svjetiljki, postavljanje novih klupa, košara i ostale urbane opreme, te za popločivanje staze od Vodotornja do obale.
Ostali novac, 36 milijuna dinara, bit će utrošen za izgradnju južnog dijela kanalizacijskog kolektorskog priključka na Paliću. Budući da je 2008. godine izgrađena kanalizacijska mreža s crpnom postajom na sjevernom dijelu toplica, ove godine predstoji sljedeća faza izgradnje druge crpne postaje, potisnog voda do postojećeg kanala prema Slanom jezeru i dva kraka u zoni budućeg aqua parka. Također je pokraj tzv. općinske vile planirana izgradnja središnjeg parkirališta, te parkiralište duž jedne strane Ulice Jozsefa Hegedisa.
S. Mamužić