09.04.2010
Razbijeno više od 200 šaranih jaja
Baš na blagdan Uskrsa, u nedjelju 4. travnja, okupili su se Gibarčani da zajedno s prijateljima proslave ovaj najveći kršćanski blagdan, uz obilje blagdanske trpeze i bijelo gibaračko vino, lijepi program folklorne skupine i mladih tamburaša, a najradosniji dio svakako je bilo natjecanje u tucanju živopisno šaranim uskrsnim jajima. I da tako već po osmi put, u Hrvatskom domu u Čepinu, iskoriste lijepo proljetno vrijeme i blagdansko ozračje, uživaju u ljepoti običaja, te prelijepe baštine koju žele sačuvati za svu tu djecu i mališane, kojima je baš ovo natjecanje najveći užitak.
Manifestaciju su otvorili gibarački mladi tamburaši setom srijemskih pjesama i folklorna skupina s prelijepa dva spleta šokačkih igara iz Srijema, potom su sudionike i goste pozdravili predsjednik Zavičajne udruge Gibarčana Slavko Žebić i Stipan Nađ, predsjednik NK »Gibarac 95.«, a onda su uslijedila natjecanja. U desetak krugova natjecanja razbijeno je više od dvije stotine pisanica, dok se za izložbu uskršnjih jaja prijavilo 25 sudionika. Pobjednički pehar u kategoriji djece osvojila je Ana Marija Tomanović iz Čepina (6 godina), a drugo i treće mjesto podijelile su sestrične Nikolina i Matea Tomić iz Čepina. U kategoriji mladeži pehar je osvojila Ivana Andrić iz Briješća (18 godina), drugi je bio Filip Nađ iz Osijeka i treći Mladen Martinović iz Čepina. U kategoriji starijih pehar je zavrijedio Stanko Bartula iz Vukovara, druga je Lidija Tomić iz Čepina i treći Kruno Čuljak iz Osijeka. Nagrada za najmanje jaje pripala je Vlatki Tomić iz Čepina, za najveće jaje Marinu Tomanoviću, također iz Čepina, dok je najljepše ukrašeno jaje, u svilopis tehnici, donio Mata Barišić iz Osijeka.
Gosti Gibarčana bili su članovi folklorne skupine Šokačke grane, njih petnaestak, pa je voditeljica Kata Šimić poručila da dogodine žele sudjelovati i u programu na Tucijadi, a Anica Kučuk, Šokica iz Bačkog Monoštora, rekla je da je prvi puta s Gibarčanima, ali da se odavno nije ovako lijepo provela. S Šokačkom granom došla je i Vesna Mores, tajnica Slavonskog tamburaškog društva »Pajo Kolarić« iz Osijeka i drago joj je da još ima onih koji njeguju i promiču šokačku baštinu i običaje.
I za kraj smo ostavili jednu subotičku priču. Jedan od natjecatelja, Kruno Čuljak, porijeklom iz Borova kod Vukovara, trbuhom za kruhom otisnuo se u Suboticu, radio tamo jedno vrijeme, zaljubio se i oženio. »Da, upoznali smo se u Subotici, zavoljeli i oženili, i u Subotici sam i prvo dijete rodila 1994. godine«, rekla nam je Svjetlana, rođena Subotičanka iz roda Vojnić-Purčar. »Kako su vremena bila sve teža, odlučili smo preseliti se u Osijek, muž i sada ima kafić u Tvrđi, a kupili smo kuću na Zelenom Polju. Tu smo upoznali dragu obitelj iz Gibarca i oni su ‚krivci‘ što smo večeras ovdje. Prvi puta smo na Gibaračkoj tucijadi, Bogu hvala ne i posljednji, i već danas se najavljujemo za sljedeći Uskrs.«
S. B.