Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Večer uoči Cvjetnice i Svjetskog dana mladih
Bdjenje mladih 
 
Uoči 25. obljetnice Svjetskog dana mladih, mladi iz Subotice i okolice, te iz Sonte, okupili su se u sjemeništu »Paulinum« 27. ožujka, kako bi meditirali nad Papinom porukom. Geslo poruke glasi: »Učitelju dobri, što mi je činiti da baštinim život vječni?« (Mk 10,17). Naime, ova meditativna večer okupila je oko stotinjak mladih. Bdjenje je popraćeno meditativnim osvrtom na Papinu poruku, kao i molitvom. Za ugodnu glazbu su se pobrinuli članovi VIS »Proroci«, a na samom kraju je biskup subotički, msgr. Ivan Penzes, uputio nekoliko poticajnih riječi mladima, te im je nakon blagoslova podijelio maslinove grančice, kao simbol dana Cvjetnice. 
Sutradan, na Cvjetnicu, papa Benedikt XVI. predvodio je svečanu misu, kojoj su prethodili blagoslov maslinovih grančica i procesija. Prije molitve Anđeoskog pozdravljenja obratio se mladima, podsjetivši ih kako je papa Ivan Pavao II. prije 25 godina uveo slavlje Svjetskog dana mladih te ih pozvao da smirenom snagom i svjetlom istine svjedoče kako ljudima trećeg tisućljeća ne bi pomanjkao istinski model života – Isus Krist.
P. G. 
 
U Somboru održana posljednja ovogodišnja korizmena duhovna tribina
Pedeset godina Karmela u Hrvatskoj
 
Na posljednjem ovogodišnjem korizmenom susretu otac Vjenceslav Mihetec je u organizaciji Duhovnog centra o. Gerarda u Somboru govorio o 50. obljetnici Karmela u Remetama, koji je izrastao iz somborskog Karmela. U svetištu Majke Božje Remetske svečanim je euharistijskim slavljem, koje je predvodio zagrebački kardinal Josip Bozanić, obilježen ovaj jubilej. 
Samostan u Somboru smatra se kolijevkom provincije. Osnovan je 1904. godine kao najjužniji samostan mađarske provincije. Nakon Prvog svjetskog rata svjetski su političari iskrojili granice, a ovaj dio potpada najprije pod Kraljevinu SHS, a potom i Kraljevinu Jugoslaviju. S Mađarskom su veze prekinute, odnosi su bili takvi da komunikacija nije mogla postojati i somborski je samostan izdvojen iz provincije koja je njegova majka. Kako se s centrom provincije nije moglo komunicirati, Vrhovna uprava iz Rima izdvojila je somborski samostan iz mađarske provincije i preuzima brigu o njemu. Tu se oblikuje novicijat, a prvi ga je završio o. Vilko Dorotić iz Sombora. Nakon novicijata on odlazi u Krakow na studij filozofije i teologije. Taj put slijede i druga braća koja su završila novicijat, to su otac Ivan Keravin, podrijetlom iz Bačkog Monoštora, i otac Ante Stantić. Dolazi i pismo Vrhovne uprave iz Rima u kojem stoji da treba poraditi na prijelazu u Hrvatsku, ali Drugi svjetski rat onemogućuje povrat subraće koja su na studijima.
Sestre karmelićanke koje je nadbiskup Alojzije Stepinac doveo 1939. u Brezovicu, zahtijevaju od nadbiskupa da će primiti osnutak ako im dovede karmelićane da im budu duhovne vođe. On je to obećao i poduzeti su koraci. Otac Gerard Tomo Stantić traži načine kako to ostvariti, odlazi u Zagreb nadbiskupu Stepincu, koji mu daje teren na Trešnjevci kod garaže za tramvaje. On dobiva novac od svoje rođakinje Janje Prćić iz Đurđina i kupuje se teren, međutim, rat ne dopušta ni korak dalje, a poslije rata situacija je još teža. Autocesta bratstva-jedinstva trasirana je točno preko tog zemljišta koje je rasparcelirano, te su ostala samo dva kutna, beznačajna komadića. Nakon teškog puta, konačno, karmelićani iz Sombora 1959. godine dolaze u Zagreb, a 1960. u župnoj kući, koja je ostatak pavlinskog samostana ukinutog gotovo 200 godina ranije, osnivaju samostan i od tada se brinu za svetište Gospe Remetske – »Zagovornice Hrvatske«. 
Na koncu ovog duhovnog susreta o. Zlatko Žuvela je zahvalio svima koji su pomogli da se ove tribine održe, kao i svim predavačima, te flautistici Dubravki Malenić koja je glazbom uljepšala ove duhovne tribine.
Z. Gorjanac
 
Natječaj za susret mladih u Baču
 
U povodu Biskupijskog susreta mladih u Baču (15. svibnja 2010.) otvoren je natječaj za najbolje radove s područja literalnih, likovnih, fotografskih i glazbenih ostvarenja na teme: »Život vječni« i »Mladi katolici u suvremenom svijetu«. Natječaj je otvoren do 3. svibnja 2010. Svoje radove pošaljite ili dostavite na adresu: Župni ured sv. Roka, Beogradski put 52, 24 000 Subotica s naznakom za »Natječaj za susret mladih u Baču 2010.«
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika