26.03.2010
Vlast optimistična, oporba sumnjičava
Skupština Grada je na sjednici prošloga četvrtka, 18. ožujka, u skoro desetosatnom radu usvojila svih 26 predloženih točaka dnevnog reda, među kojima: odluku o gradskom proračunu, četiri odluke kojima se reguliraju uređivanje, izdavanje, financiranje, te mjerila za plaćanje naknade za korištenje građevinskog zemljišta, odluku o novom ustrojstvu Gradske uprave, potom o osnivanju Gradskog javnog pravobraniteljstva, o kreditnom zaduživanju grada radi kupovine vojne imovine, usvojeno je šest planova detaljne regulacije, prihvaćen prijedlog sudskog poravnanja s Holteh gradnjom, te su otpisana dugovanja Zadruzi Čantavir i poduzeću Alfa Chocolate.
Subotica će ove godine raspolagati ukupnim sredstvima od 4,489 milijardi dinara, od toga su ustupljena i izvorna primanja oko 3,1 milijarde, transferna sredstva iz proračuna Republike i Pokrajine 441 milijun dinara, primanja od neizravnih korisnika 804 milijuna, te nepotrošen novac iz ranijih godina od 139 milijuna dinara.
Smanjenje priljeva
novca
Šefica Službe za financije Dubravka Rodić rekla je kako planiran obujam ukupnih tekućih prihoda i primanja proračuna u 2010. godini u odnosu na prethodnu iznosi 94,37 posto, te da je od korisnika proračuna traženo da svoje zahtjeve za financiranje definiraju racionalno, s obzirom da se već i u 2009. godini osjetno smanjio priljev u proračun. Oporba je predloženi proračun ocijenila previše optimističnim i nerealnim te se, kako je rekao šef Kluba vijećnika Saveza vojvođanskih Mađara Jenő Maglai, iz njega ne vidi što je strategija grada i koji će projekti odnijeti najviše sredstava u ovoj godini. On je rekao kako je lokalna samouprava prošle godine ostvarila 2,783 milijarde, odnosno skoro četvrtinu sredstava manje od planiranih iz poreza na dohodak i dobit, 120 milijuna manje iz poreza na imovinu, a od prodaje dobara i usluga umjesto planiranih 360 milijuna ostvareno je 215 milijuna dinara.
»Kad se sve to zbroji prihodi su podbacili s najmanje 500 milijuna dinara u odnosu na ono što je rebalansom planirano, a ako tomu dodamo da smo rebalansom smanjili još nekih 300 milijuna, onda su bile točne prognoze u prvobitnom nacrtu proračuna da će deficit biti oko 900 milijuna dinara. U ovoj godini se može očekivati da ćemo sigurno imati manji priljev nego u 2009. Po mojim saznanjima prva dva mjeseca su već pokazala kako je realni pad od oko tri posto. Umjesto da na temelju toga budemo realni, mi planiramo proračun za oko 500-600 milijuna više i raspoređujemo taj novac na kojekakve virtualne klasifikacije, pa ćemo poslije tijekom godine to nekako glačati i raspoređivati na temelju simpatija«, rekao je Maglai.
U okviru četiriju točaka kojima se regulira područje građevinskog zemljišta najviše polemike za skupštinskom govornicom izazvao je prijedlog da jedinični iznos naknade za uređivanje građevinskog zemljišta bude 2990 dinara po četvornom metru, te da se naknada za korištenje građevinskog zemljišta za gospodarstvo i pravne osobe smanji za deset posto, a za građane poveća za 30 posto, kao i da se novi cjenik primjenjuje retroaktivno od 1. siječnja ove godine.
Vijećnici SVM-a su iznijeli kako će jedinična cijena od 2990 dinara po četvornom metru pomnožena s kvocijentima gradskih zona i komunalne opremljenosti iskazati iznose trostruko veće od važećih, te da će to biti preveliki namet za investitore, koji su i ovako nezainteresirani za ulaganja u Subotici. Gradonačelnik Saša Vučinić je, uvažavajući ove primjedbe, dan poslije sjednice Skupštine uputio zahtjev Direkciji za izgradnju grada da preispita jedinični iznos naknade od 2990 dinara po četvornom metru, te zatražio da se razmotri mogućnost za povećanje olakšica za investitore u odnosu na namjenu objekta, urbanističke zone i površinu objekta, što će se odnositi i na vlasnike objekata koji se nalaze u procesu legalizacije.
Čija je vojna imovina?
Rasprava za skupštinskom govornicom nastala je i u svezi s odlukom o zaduživanju Grada za financiranje kapitalnih investicijskih rashoda kojom je odobreno da Grad podigne kredit u visini od 250 milijuna dinara radi kupnje vojne imovine, vojarne »Narodni heroj Petar Drapšin« i poligona »Radanovac«. Premda su vijećnici bili jedinstveni u stavu da je za grad dobro da konačno ima svoju imovinu, odnosno prostor koji će moći ponuditi investitorima, vijećnici oporbe smatrali su kako je nekorektno od države, odnosno Ministarstva obrane da prodaje nešto što nije njezino i da zadužuje vlastite građane.
Vijećnik Srpske napredne stranke Radmilo Todosijević rekao je kako bi on donio drugačiju odluku – Grad Subotica ne treba kupiti ove lokacije, treba ih uzurpirati i preuzeti, a Grad da tuži državu zašto taj prostor deset godina zvrji prazan i nanosi štetu proizvodeći štakore, miševe i korov. On je rekao kako Vojska nema svoju imovinu, već to može biti društvena imovina u ostavštini ili državna imovina, ali da ni zemljište na kojemu su sagrađene vojarne niti jedna država, od Austro-Ugarske do danas, nije platila. »Zbog toga predlažem da se ne zadužimo kod poslovnih banaka, nego kod proračuna Republike Srbije i da tu stavku ne vratimo, jer ni država nama nije platila smanjenu potrošnju koju smo imali zato što tih desetak godina to ne radi«, rekao je Todosijević.
Vijećnik Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara Csaba Sepsei rekao je kako je kao član Odbora za proračun glasovao za odluku, ali je ipak u dvojbi: »Krajnje je vrijeme da grad dođe u posjed ovih objekata, ali pročitao sam u tisku kako je Subotica prvi grad koji će kupiti vojnu imovinu, dok je Senti ona vraćena. Bojim se da ne ispadne sada da ćemo mi kupiti, a svi ostali će dobiti na dar. Trebalo bi izvidjeti mogućnost da se kredit prebaci na proračun Republike Srbije.«
Vijećnik SVM-a Jenő Maglai rekao je kako je država, da je bila malo sposobnija, visprenija i više vodila računa o svojoj imovini, mogla naći mehanizme i imovinu već davno prenijeti u nadležnost ili vlasništvo lokalne samouprave. On je ipak ocijenio kako je kupnja »dobar pazar za grad«.
S. Mamužić