Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Razmjenom do boljih rezultata

Osamnaestero učenika i tri profesora srednje Ekonomske škole »Bosa Milićević« početkom ožujka bili su u sedmnodnevnom posjetu partnerskoj školi u Karlsruheu u njemačkoj pokrajini Baden-Württemberg. Posjet je početak realizacije projekta »Partnerstvo na djelu« u okviru kojega je predviđena razmjena i suradnja između 30 ekonomskih srednjih škola iz Srbije i Njemačke, a  »Bosa Milićević« je prva vojvođanska škola koja je već uspostavila partnerstvo sa srodnom školom u Njemačkoj. Osim što je programom »Partnerstvo na djelu« predviđena sedmodnevna razmjena učenika, profesori i nastavnici također imaju prigodu u partnerskoj školi predavati kao gostujući predavači. 
»Suradnja partnerskih škola predviđa kulturnu i gospodarsku razmjenu koja je također zanimljiva budući da je gradonačelnik Karlsruhea obećao kako će grad osigurati mjesta za tri učenika koji bi kod njih mogli obaviti stručnu jednomjesečnu praksu. U sklopu ove razmjene mi bismo također trebali primiti njemačke učenike na stručnu praksu kod nas i pozivam naša lokalna poduzeća da razmisle o toj mogućnosti«, kaže direktor srednje Ekonomske škole »Bosa Milićević« Igor Bem.
 
Oduševljeni obrazovnim sustavom i gostoprimstvom
 
Među učenicima koji su boravili u Karlsruheu bili su Miklós Gligor i Livia Muratović. Oboje ističu kako im se osobito svidio njemački školski sustav po kojemu učenici srednjih strukovnih škola dva dana tjedno imaju nastavu u školi, a tri dana provode na praksi u poduzeću.
»Sretni smo što smo prva generacija koja je dobila priliku otići u Karlsruhe i vidjeti kako naši vršnjaci žive i uče. S početka smo imali bojazan i tremu kako će nas primiti, hoćemo li uspjeti uspostaviti komunikaciju s njima, međutim, već kod prvog upoznavanja odmah smo pronašli zajednički jezik i sprijateljili se. Njihova je škola mnogo veća od naše, a mislim da je veoma koristan taj način školovanja po kojemu učenici rade u poduzeću, jer osim teorije odmah imaju prigodu vidjeti i kako to djeluje u praksi. Osobito me se dojmilo njihovo gostoprimstvo koje je bilo iznad svih naših očekivanja i potrudit ćemo se 18. travnja, kad oni dolaze kod nas, to uzvratiti na najbolji način i biti najbolji domaćini«, kaže Miklós Gligor.
Njegova kolegica Livia Muratović također opisuje gostoprimstvo svojih njemačkih vršnjaka: »Trudili su se ugoditi nam u svemu, svaku našu želju su ispunili, odveli nas gdje god smo htjeli, doista su bili nevjerojatni. Mislim da smo im se i mi dopali i bili su zadovoljni nama, a već kod prvog susreta i upoznavanja imala sam osjećaj da se znamo godinama. Komunicirali smo na engleskom i njemačkom, pa čak i na srpskom. Jako smo lijepo primljeni i u njihovim poduzećima gdje su nas dočekali s raznim prezentacijama. Dosta smo vremena provodili skupa i jedva čekam da se ponovno vidimo.«
Profesorica njemačkog jezika Ljiljana Filipović objašnjava kako ovogodišnji projekt nosi naziv »Interkulturalne kompetencije«, te je u tom smislu osmišljen program s kolegama iz Karlsruhea koji je obuhvatao upozavanje kulturnih vrijednosti, tradicije, obilazak i upoznavanje povijesti grada, te posjete Stuttgartu i Strasbourgu.
»Odavno sam imala želju da naši učenici odu u njemačke škole, upoznaju i dožive djelić onoga što im mi kao profesori prenosimo o njemačkom školskom sustavu, koji je različit od našeg. Osobito je značajan bio posjet poduzećima, i meni je drago što su njemačka poduzeća otvorila svoja vrata i dala punu podršku ovoj suradnji«, kaže Ljiljana Filipović. 
 
Na pionirskom poslu
 
Projekt »Partnerstvo na djelu«, koji financira Veleposlanstvo SR Njemačke putem Njemačke organizacije za tehničku suradnju (GTZ) i američkog USAID-a, započet je prošle godine posjetom izaslanstva grada Karlsruhea kada je već nakon prvih pregovora 13 ekonomskih škola iz Srbije uspostavilo prve kontakte. U drugom ciklusu otvoren je natječaj za sve ekonomske škole, a od 36 prijavljenih bit će odabrano 20 novih koje će u drugom krugu uspostavljati partnersku suradnju s njemačkim školama. S tim u svezi za 29. ožujka najavljen je posjet direktora njemačkih škola, kada će započeti razgovori i pripreme za sljedeće posjete. 
»Tako ovaj projekt dobiva na zamahu, mi smo pioniri u tom poslu i sada naša iskustva prenosimo kako ostali ne bi prolazili kroz sve teškoće. Cilj projekta je projekt ne ograničiti samo na ekonomske škole, nego ga proširiti i na sve ostale. Što to nama donosi? Buduće generacije već mogu računati kako će sigurno imati mogućnost odlaziti u partnersku školu u Njemačku na najmanje tjedan dana prakse i to je ono što već sada naša škola nudi budućim osnovcima – stručnu praksu u Njemačkoj, pokraj partnerskih škola koje već imamo u Hrvatskoj i Mađarskoj. Dokle će to stići ne znamo, ali postoji jak pozitivan naboj s obiju strana da se to osnaži i održi. Zato nam je sada svaka pomoć dobrodošla, jer trebamo primiti 22 učenika iz Njemačke koji u životu nisu bili ni blizu Srbije i treba im predstaviti ono što mi jesmo, našu školu, naš sustav, gospodarstvo, itd. Očekuje nas svakako težak zadatak, ali mislim da smo mu dorasli, jer nismo početnici u partnerstvima, a osobito s ovako dobrim učenicima kakve imamo siguran sam da ćemo uspjeti«, kaže Igor Bem, koji je istodobrno i koordinator stučnog odbora za partnertsva za Srbiju u okviru Asocijacije direktora ekonomskih škola.
On je najavio i prvu konferenciju srpsko-njemačkih direktora ekonomskih škola od 7. do 10. listopada ove godine, čiji će domaćin biti subotička Ekonomska škola »Bosa Milićević«.
S. Mamužić
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika