Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Trojni sastanak slovenskog premijera, hrvatske premijerke i srbijanskog predsjednika u Ptuju
Stvaranje dobre političke klime
 
Trilateralni sastanak slovenskog premijera Boruta Pahora, hrvatske premijerke Jadranke Kosor i srbijanskog predsjednika Borisa Tadića održan je u prošli petak u Ptuju, a završen je dogovorom troje čelnika da se takvi sastanci održavaju i ubuduće, prenosi Hina. 
Domaćin susreta Borut Pahor rekao je kako je riječ o osobnom dogovoru troje čelnika, odnosno da će se takvi sastanci održavati dok oni obnašaju svoje dužnosti »kad procijenimo da je to potrebno i da pridonosi nastavku dobrih odnosa u svim područjima«. Hrvatska premijerka Jadranka Kosor ustvrdila je kako su i ptujski sastanak i predstojeća regionalna konferencija na Brdu kod Kranja nastavak dobre i uspješne priče, prije svega u odnosima Hrvatske i Slovenije, dok je srbijanski predsjednik Boris Tadić rekao kako je potrebno stvoriti dobru političku klimu, ne samo zbog europske integracije zemalja regije, već i zbog snaženja tih zemalja.
Srbijanski predsjednik naglasio je kako Srbija želi da u regionalnim forumima sudjeluju predstavnici svih građana koji u njoj žive ali pod određenim uvjetima, odnosno da predstavnici kosovskih Albanaca sudjeluju u »formatu određenom rezolucijom 1244 Vijeća sigurnosti UN-a«.
Pahor je novinarima otkrio kako je s Kosor i Tadićem dogovoreno da se sljedeći trilateralni susret održi u Hrvatskoj, a »ako se postigne dogovor o institucionaliziranju regionalne konferencije, onda bi se prva iduća nakon Brda kod Kranja, ako se s tim slože i ostale zemlje, održala u Beogradu«.
 
Parlamentarci za usklađivanje propisa o obavještajnim službama u susjednim zemljama 
Suradnja na visokoj razini
 
Predstavnici parlamentarnih odbora zaduženih za nadzor obavještajnih agencija zemalja u susjedstvu zauzeli su se u utorak, na skupu u Sarajevu, da se uskladi odgovarajuće zakonodavstvo u tim zemljama. Predsjednik zajedničkog povjerenstva za nadzor rada Obavještajno-sigurnosne agencije BiH Mirko Okolić ocijenio je da je suradnja obavještajnih agencija iz BiH, Hrvatske, Srbije, Albanije, Crne Gore i Makedonije na visokoj razini. Dodao je da je na sastanku napravljen plan za konferenciju o nadzoru nad radom obavještajnih agencija, koja bi se trebala u lipnju održati u Zagrebu.
 
Inicijativa gradonačelnika Vukovara Željka Saboa
Josipović i Tadić da se sastanu 
u gradu na Vuki
 
Vukovarski gradonačelnik Željko Sabo izrazio je tijekom prijema izlaslanstva srbijanske općine Stare Pazove želju da predsjednici Hrvatske i Srbije, Ivo Josipović i Boris Tadić, za prvi susret odaberu Vukovar. Tu ideju, kako je kazao, nedavno je tijekom boravka u Budimpešti iznio potpredsjedniku srbijanske Vlade Božidaru Đeliću. Prema Saboovim riječima, Josipović i Tadić susretom u Vukovaru pokazali bi odlučnost u izgradnji dobrosusjedskih odnosa.
U razgovorima s izaslanstvom općine Stara Pazova, predvođenim predsjednikom Goranom Jovićem, najveća pozornost posvećena je prekograničnoj suradnji i sudjelovanju u projektima koje bi Vukovar i Stara Pazova mogli zajednički kandidirati prema pretpristupnim fondovima EU.
Izaslanstvo Stare Pazove u Vukovaru je boravilo u utorak, 9. ožujka. 
 
Koordinacija nacionalnih vijeća smatra da Minis-tarstvo za ljudska i manjinska prava mora postojati
Nacionalne zajednice podržavaju ministra Čiplića
 
Nacionalna vijeća nacionalnih manjina Mađara, Slovaka, Rumunja, Rusina, Hrvata, Ukrajinaca, Makedonaca, Nijemaca, Bunjevaca, Roma, Bošnjaka, Bugara, Vlaha, Egipćana, Grka i Savez židovskih općina smatraju kako je za ostvarivanje manjinskih prava i sloboda neophodno postojanje Ministarstva za ljudska i manjinska prava s kojim nacionalna vijeća nacionalnih manjina imaju pozitivnu suradnju i partnerski odnos.
Ministar za ljudska prava Svetozar Čiplić osobno se založio da se poslije sedam godina pravnog vakuuma usvoji Zakon o nacionalnim vijećima nacionalnih manjina, koji je za pripadnike etničkih zajednica koje žive u Srbiji neophodan radi ostvarivanja kulturne samouprave i kolektivnih prava predviđenih Ustavom Republike Srbije. Nakon tri godine apstinencije, ponovno je počeo raditi Savjet Republike Srbije za nacionalne manjine, na čijem je čelu predsjednik Vlade Srbije. Osam godina nakon donošenja Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina, osnovan je Fond za nacionalne manjine, iz kojeg će se financirati aktivnosti nacionalnih manjina u područjima kulture, obrazovanja i informiranja. Osim toga, uz logističku podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava uspješno su formirani posebni birački popisi nacionalnih zajednica, koji su preduvjet za provođenje neposrednih izbora za nacionalna vijeća. 
Upravo zbog svega toga, nacionalna vijeća nacionalnih manjina daju punu potporu u daljnjem radu Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i ministru Svetozaru Čipliću. Istovremeno, nacionalna vijeća nacionalnih manjina izražavaju prosvjed zbog inicijativa koje su usmjerene ka ukidanju konkretnih nadležnosti nacionalnih vijeća posebnim zakonima iz područja obrazovanja. Stoga nacionalna vijeća pružaju punu podršku naporima koji imaju za cilj usklađivanje Prijedloga zakona o učeničkom i studentskom standardu s rješenjima iz Zakona o nacionalnim vijećima nacionalnih manjina.  
 Koordinator, Daniel Petrović
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika