12.03.2010
Neuspio popis, Hrvatima slijede elektorski izbori
Novi saziv Hrvatskog nacionalnog vijeća bit će najvjerojatnije biran putem elektorske skupštine, budući da do utorka, 9. ožujka, do kada je akcija upisa trajala, nije prikupljen dovoljan broj potpisa za izravne izbore.
Iako svi zahtjevi još nisu obrađeni, a resorno Ministarstvo za ljudska i manjinska prava popise zaključuje najkasnije 15 dana prije dana održavanja izbora, u hrvatskoj se zajednici procjenjuje da je prikupljeno između 13 i 15 tisuća potpisa Hrvata, što je otprilike polovica od potrebnog broja (28.620).
Odgovorni svi po malo
Predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Branko Horvat kaže kako slijedi prebrojavanje broja upisanih, no ni sam nije optimističan kada je u pitanju rezultat akcije. »Moram izraziti žaljenje što pripadnici naše zajednice nisu u većem broju iskoristili ovo svoje pravo, i što nismo pokazali bolju organiziranost. Što se tiče HNV-a, mi smo akciju upisa provodili surađujući sa 16 udruga diljem Vojvodine, a posebnih financijskih sredstava za honorar aktivistima na terenu nismo imali. Aktivisti krovnog tijela zajednice prikupili su u konačnici oko 1000 potpisa«, objašnjava Horvat.
Na pitanje – tko je odgovoran za neuspjeh akcije, Branko Horvat kaže kako osim vodstva zajednice, jedan dio odgovornosti snose i državna uprava, ali i matična država Hrvatska.
»Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je ozbiljniju kampanju počelo tek u trećoj četvrtini razdoblja predviđenog za akciju popisa. Također, ni naša matična država Hrvatska nije prepoznala značaj ove akcije, iako smo se blagovremeno dopisom obratili premijerki Jadranki Kosor. Mala financijska pomoć od matične države stigla je pri kraju kampanje, a time će biti isplaćeni aktivisti koji su prikupljali potpise s 50 dinara po formularu«, kaže on dodajući, kako razlog neuspjeha akcije vidi i u tomu što popisom nisu obuhvaćeni pripadnici zajednice koji žive u velikim sredinama – poput Beograda i Novog Sada, kao i oni s područja Banata.
Međutim, predsjednik HNV-a podsjeća kako se upis u poseban birački popis ne prekida, već da je kao i opći birački popis otvoren sve vrijeme.
»Očekuje nas detaljna analiza, kako bismo iz ove akcije izvukli pouke za budućnost. Pred nama je novo razdoblje, upis u poseban birački popis hrvatske nacionalne manjine se nastavlja, te se nadam da će idući izbori za HNV biti izravni. Ne treba izgubiti nadu, važno je da zajednica bude kompaktna jer ćemo se samo tako izboriti za bolji položaj«, kaže Branko Horvat.
DSHV sakupio najviše, DS oko 1000
Najviše potpisa u akciji sakupili su aktivisti i simpatizeri Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, nešto preko 9 tisuća. Koordinator ove akcije u toj stranci Darko Sarić Lukendić objašnjava kako je u Subotici prikupljeno oko 5 tisuća, a u ostalim mjestima u kojima stranka ima podružnice – Somboru, Apatinu, Baču i Srijemskoj Mitrovici – oko 4 tisuće potpisa.
»Ovim smo ostvarili preko 90 posto našeg zacrtanog plana s početka akcije«, kaže Darko Sarić Lukendić. »No, nažalost to nije dovoljno za izravne izbore. Naime, postojala je procjena da će udruge kulture i druge političke organizacije koje tvrde da imaju uporište među Hrvatima prikupiti po 10 tisuća potpisa, što bi onda bilo dovoljno, no taj broj je znatno manji od očekivanog«.
Potpise su prikupljali i Hrvati okupljeni oko Demokratske stranke.
»U Subotici smo prikupili oko 1000 potpisa za upis u poseban birački popis hrvatske nacionalne manjine, a koliko je prikupljeno u drugim sredinama za sada nemam pouzdan podatak«, kaže dužnosnik Demokratske stranke Slavko Parać.
Četrnaest vijeća iz-ravno
U Ministarstvu za ljudska i manjinska prava kažu kako su Albanci, Aškalije, Bošnjaci, Bugari, Bunjevci, Česi, Grci, Egipćani, Mađari, Nijemci, Romi, Rumunji, Rusini, Slovaci i Ukrajinci prešli cenzus za održavanje izravnih izbora za nacionalna vijeća. S druge strane, uvjete za izravne izbore, osim Hrvata, nisu ostvarili Makedonci, Slovenci i Vlasi, koji će nacionalna vijeća birati indirektnim izborima, odnosno putem elektorske skupštine.
U Srbiji već postoji 15 nacionalnih vijeća, a još će 4 biti formirana poslije izbora. Kako saznajemo u resornom ministarstvu, od ukupno 707.265 pripadnika manjina s biračkim pravom prema posljednjem popisu stanovništva iz 2002. godine, u poseban birački popis do sada se upisalo preko 360.000 ljudi. Izbori za nacionalna vijeća nacionalnih manjina – i oni neposredni i oni putem elektorske skupštine – bit će organizirani 6 lipnja.
D. B. P.