Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Obnove: završene, u tijeku i u planu

U usporedbi s trenutačnim stanjem i iskustvima hrvatske zajednice u Srbiji u svezi s očuvanjem svoje kulturne i spomeničke baštine, predstavnici srpske zajednice u Hrvatskoj stoje, moglo bi se reći, prilično bolje. Naime, ova se tema u Hrvatskoj regulira dulje i sustavno, i to ne samo praćenjem provedbe zaključaka Međuvladinog mješovitog odbora za manjine, nego i provedbom koalicijskog dogovora između političkih zastupnika srpske zajednice i tamošnje vladajuće koalicije. Tim je koalicijskim dogovorom, kojeg su prije nešto više od dvije godine potpisali SDSS i HDZ, praktički napravljen popis materijalnih dobara važnih za kulturu i povijest Srba u Republici Hrvatskoj, te je odlučeno koji će se spomenici obnavljati kratkoročno, a koji dugoročno.
Prema riječima voditeljice projekta u Srpskom narodnom vijeću Branke Šesto koalicijskim je dogovorom odlučeno da su spomenici koji će se kratkoročno obnavljati sljedeći: Spomenik ustanku naroda Hrvatske u Srbu, rad akademskog kipara Vanje Radauša; Kuća himne – kuća trgovca Petra Peleša u Glini u kojoj je prvi puta odsvirana »Horvatska domovina«, kasnije hrvatska himna, koju je na stihove Antuna Mihanovića skladao Josif Runjanin; zatim Dodatni izložbeni paviljon u Spomen području Jasenovac kako bi se kvalitetnije prezentirala muzejska građa, obnova i stalna briga nad sakralnim spomenicima Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj; te pomoć u obnovi Dvora Stojana Jankovića u Islamu Grčkom. Također, dugoročno je dogovoreno: zaustavljanje vandalizma, obnova i revitalizacija Spomen područja Petrove gore, koje uključuje Partizansku bolnicu i spomenik, rad kipara Vojina Bakića. Dvije godine nakon toga sporazuma stanje zaštite i radova na spomenicima je sljedeće: 
 
SRB  
 
»Krajem 2008. Hrvatski restauratorski zavod preuzeo je realizaciju projekta obnove spomenika u Srbu«, kaže za HR Branka Šesto. »Vlada Republike Hrvatske je dodijelila početna sredstva u iznosu od milijun kuna. Do ovog trenutka završeni su radovi na cjelovitoj projektnoj dokumentaciji. Zbog nedostajuće dokumentacije u općini Gračac morali su se iznova raditi geometarski radovi. Trenutačno se čeka lokacijska i građevinska dozvola, a građevinsko tehnički radovi počet će u rano proljeće, kako klimatski uvjeti omoguće. Kipar, stručni suradnik HRZ-a dovršio je radove na modeliranju nedostajućih skulptura boraca.   Pojavio se nepredviđeni problem s likom žene na pročelju spomenika. Bila je namjera uzeti otisak za taj lik sa sličnog ženskog lika sa spomeničkog kompleksa Vanje Radauša u Karlovcu, no on je prevelik, pa će se lik žene morati iznova modelirati prema tome modelu.«
Što se financija tiče, Branka Šesto kaže kako su isplaćeni honorari za projekte i pripremne, do tada obavljene radove. Time su potrošena sva do tada određena sredstva, a Hrvatski restauratorski zavod je zatražio sljedeću tranšu novaca od Ministarstva kulture. 
Veći dio spomenika inače predstavlja 15 metara visok kameni obelisk na kojemu su postavljeni brončani kipovi boraca i seljaka s vilama. Sav je taj kamen uništen razaranjem spomenika, s tim da je iskoristivo nekih 10 posto kubova, uglavnom za restauraciju stuba u podnožju. SNV je, kaže Branka Šesto, pokrenulo inicijativu da se osigura donacija kamena granita iz Srbije. Originalnom kamenu, koji potječe iz slovenskog kamenoloma na Pohorju, po karakteru je najsličniji granit »Gornje Bučje« iz Knjaževca. Čeka se konačna informacija od Vlade Republke Srbije.  
 
KUĆA HIMNE U GLINI 
 
Na inicijativu SNV-a kuća Petra Peleša u Glini u cijelosti je rekonstruirana od strane Ministarstva, i obavljeni su grubi građevinski radovi. Prema riječima Branke Šesto, SNV je također pronašao vlasnike kuće i stupio s njima u kontakt te posredovao pri uspostavljanju kontakta Ministarstva kulture s njima, kako bi se dogovorili modaliteti i daljnje postupanje u procesu otkupa te kuće od strane države. 
»Za otkup je zadužen Središnji ured za upravljanje državnom imovinom«, objašnjava Šesto. »Dogovoreno je da će buduća muzejska ustanova biti depandansa Hrvatskog povijesnog muzeja. U svibnju 2009. ministar kulture je dopisom zatražio od Vlade Republike Hrvatske da se osiguraju dodatna sredstva za kupovinu i daljnje uređenje Kuće himne. Do sada, prema dostupnim informacijama, nije obavljena ta kupnja.«
 
JASENOVAC
 
Radovi na Aneksu izložbenog prostora stali su praktički na samom početku, kaže Branka Šesto. »Na sjednici Hrvatskog muzejskog vijeća u prosincu 2008. prezentiran je idejni projekt Javne ustanove Spomen područja Jasenovac pod nazivom »Proširenje muzejskog prostora Spomen područja Jasenovac« koju su održali arhitekt Goran Rako i ravnateljica JU Spomen područja Jasenovac Nataša Jovičić. Savjet Javne ustanove Spomen područja vrlo je negativno ocijenio i koncept i realizaciju projekta. Svega 382 četvorna metra izložbenog prostora, što bi trebalo koštati čak 6 milijuna kuna, predviđena su projektom kao prostor za izlaganje promjenjivih postava, a ne kako je traženo za potpunije izlaganje.« 
 
OBNOVA CRKAVA 
 
»Obnova crkava ostaje prioritet, i u razgovorima s vodećim ljudima ministarstva dogovoreno je da će se zahtjevi za obnovu, koje bi crkvene vlasti trebale slati ministarstvu za financiranje iz sredstava zaštite, posebno uz preporuku SNV-a trebati rješavati u bržim postupcima. Tu je, prema našem mišljenju, važna uloga i županijskih, gradskih i općinskih vijeća srpske nacionalne manjine, koji bi trebali u suradnji s lokalnim parohijama potaknuti takve zahtjeve i akcije«, kaže Branka Šesto.   
 
PETROVA GORA 
 
»Ministarstvo kulture je i do sada, vrlo skromnim sredstvima koje dodjeljuje općini Vojnić, financiralo neke radove na sanaciji Partizanske bolnice, ali je učinjeno vrlo malo. Spomen brvnare su devastirane, neke su srušene, a rekonstruirano je tek nekoliko krovišta i SNV je prošle godine organizirao dobrovoljnu akciju čišćenja prostora oko Bakićevog spomenika, no to, naravno, ne može biti jedina praksa«, dodaje Branka Šesto. »Vlada se obvezala da će za prvo vrijeme osigurati, preko Hrvatskih šuma, stalno zaposlene radnike koji će biti zaduženi za čišćenje prostora oko spomenika, kao i za čuvanje od daljnje devastacije. Do sada to nije učinjeno, Vlada se opravdava time da je taj spomenik na zemljištu u vlasništvu Hrvatskih šuma. Također do danas nisu skinute antene telekomunikacijskih sustava s vrha zdanja.«  
U SNV-u kažu kako budućnost zgrade ovog spomenika, njegovo uređenje i funkcija ostaju za kasnije razgovore šire kulturne javnosti, a Ministarstvo kulture se obvezalo raspisati međunarodni natječaj za idejno rješenje ovog kompleksa. 
 
ZAKLJUČAK
 
Za razliku od situacije s baštinom hrvatske zajednice u Srbiji, koja još nije niti popisana, baština srpske zajednice u Hrvatskoj uspješno se, dakle, čuva i obnavlja sredstvima Republike Hrvatske, unatoč čak i ponekad vrlo glasnim prijeporima u jednom dijelu hrvatske javnosti, kojima se osporava karakter nekih od događaja koje srpska zajednica smatra dijelom svoga povijesnog i kulturnog naslijeđa. 
Zvonimir Perušić
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika