12.03.2010
Polazište za podrobnija istraživanja
Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, uz pomoć Udruge za potporu bačkim Hrvatima, nedavno je objavila knjigu »Publikacije bačkih Hrvata: popis izdanja od 1901. do 2007.« autora Nace Zelića, pravnika i istaknutog kulturnog djelatnika koji je cijeli život posvetio proučavanju bačkih Hrvata.
Knjiga na 222 strane obuhvaća radove bunjevačko-šokačkih Hrvata u vojvođanskom i mađarskom dijelu Bačke te u Budimpešti i njezinoj okolici. Uredništvo potpisuje voditeljica Zbirke inozemne Croatice u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici mr. sc. Željka Lovrenčić, recenzentice su doc. dr. sc. Sanja Vulić s Hrvatskih studija i knjižničarska savjetnica Dorica Blažević.
Od 1901. do 2007.
Autorova je namjera bila na jednom mjestu prikupiti podatke o bogatom stvaralaštvu jednog naroda i objelodaniti publikaciju koja obuhvaća razdoblje od 1901. do 2007. godine. U proslovu autor objašnjava neke odrednice značajne za hrvatsku pisanu riječ u Bačkoj i navodi istaknute autore koji su svojim djelima obogatili kulturu bačkih Hrvata. Navodi i najvažnije novine i časopise koji su izlazili u Bačkoj, među kojima posebnu ulogu svakako ima »Hrvatska riječ«.
U organizaciji Nacionalne i sveučilišne knjižnice i Udruge za potporu bačkim Hrvatima knjiga je svečano predstavljena 4. ožujka u predvorju Knjižnice u Zagrebu, a o ovom izuzetno vrijednom djelu koje će zasigurno biti poticaj za daljnja bibliografska istraživanja govorili su glavni ravnatelj Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu prof. dr. sc. Tihomil Maštrović, predsjednik Udruge za potporu bačkim Hrvatima dr. sc. Stjepan Skenderović, recenzentica doc. dr. sc. Sanja Vulić, urednica mr. sc. Željka Lovrenčić i autor Naco Zelić. »Za narod koji živi izvan granica svoje zemlje izuzetno je važna pisana riječ kako ne bi izgubio svoj nacionalni identitet. Iz tih razloga od 2007. godine u središnjoj hrvatskoj knjižnici postoji izdavačka djelatnost odsjeka Inozemna Croatica, koja ima zadaću pronalaženja, prikupljanja, registriranja i promidžbe publikacija koje Hrvati obavljaju izvan Hrvatske, te izdanja u kojima se piše o Hrvatskoj i Hrvatima«, rekao je u uvodnom dijelu prof. dr. sc. Tihomil Maštrović, ustvrdivši pri tom da je u Srbiji, u Vojvodini, za Hrvate kao kulturno i nakladničko sjedište osobito značajna Bačka i njezino središte Subotica.
Vrijedna i temeljita istraživanja
Relevantni podaci o
pisanoj riječi Hrvata
Dr. sc. Stjepan Skenderović ukratko je predstavio Udrugu za potporu bačkim Hrvatima i njenog dopredsjednika, autora knjige »Publikacije bačkih Hrvata – popis izdanja od 1901. do 2007.« Nacu Zelića, dok je Sanja Vulić, govoreći o knjizi, ustvrdila kako se ona temelji ne samo na svim dosadašnjim spoznajama prethodnika nego i na autorovom vlastitom vrijednom i temeljitom istraživanju. »Knjiga počinje uvodnom studijom u kojoj je dan kratak pregled povijesti književnosti bačkih Hrvata, počevši od druge polovice 17. stoljeća kada se u Rimu tiskaju vjerske knjige franjevca Mihovila Radnića, pa sve do naših dana. Plodna književna djelatnost bačkih Hrvata predstavljena je čitateljima sažetim, ali vrlo jasnim pregledom toga stvaralaštva u okviru pojedinih vremenskih odsječaka. Taj sažeti pregled zainteresiranima pruža sve relevantne podatke o pisanoj riječi Hrvata u Bačkoj i izvrsno je polazište za podrobnija istraživanja. Tome je dodan i važan pregled dosadašnjih bibliografija i ostalih popisa publikacija koje se odnose na djelatnost bačkih Hrvata, s analizom načina pristupa prikupljenoj građi u svakoj od tih bibliografija, odnosno tih popisa«, rekla je dr. Vulić i dodala kako je Naco Zelić posebnu pozornost posvetio i kalendarima, časopisima, novinama i drugim serijskim publikacijama. »Nakon toga vrlo informativnoga prvoga dijela knjige slijedi popis publikacija bačkih Hrvata od 1901. do 2007. godine, a razvrstane su po godinama objavljivanja. Najplodnija je bila 2006. godina za koju je Naco Zelić zabilježio čak 42 bibliografske jedinice, dok popisi iz ostalih godina jasno pokazuju kako je produkcija pisane riječi u bačkih Hrvata posljednjih petnaestak godina u punom zamahu«, zaključila je dr. Vulić.
Svjedočanstvo
hrvatske kulture
Urednica knjige mr. Željka Lovrenčić ustvrdila je kako knjiga Nace Zelića nije klasična bibliografija i autor to jasno daje do znanja već u podnaslovu te da se radi o popisu u koji dopredsjednik Udruge za potporu bačkim Hrvatima uvrštava djela autora Hrvata koji je rođen, koji je objavljivao, ili u dužem vremenskom razdoblju djelovao u Bačkoj te djela drugih pisaca napisana na hrvatskome jeziku i objavljena u Bačkoj, neovisno o tome koje je nacionalnosti autor, kao i prijevode. »Ne možemo ne zamijetiti i kriterij zavičajnosti, jer Zelić u svoj bogati pregled unosi i djela autora podrijetlom iz Bačke koji nužno ne žive u njoj. Za Zbirku inozemne Croatice koja prikuplja djela naših autora objavljena izvan Hrvatske na hrvatskome i drugim jezicima, prijevode djela naših autora i publikacije u kojima se spominju Hrvatska i Hrvati, ovo je značajan prilog te kao voditeljica toga odsjeka i urednica ovoga izdanja izražavam veliko zadovoljstvo što je Nacionalna i sveučilišna knjižica u Zagrebu prepoznala vrijednost ovoga rukopisa i odlučila objaviti ovo značajno svjedočanstvo hrvatske kulture izvan granica Lijepe Naše«, rekla je mr. Lovrenčić.
U glazbenom dijelu programa nastupio je duo Krešimir Ivančić (violina) i Danijel Jurišić (gitara).
Zlatko Žužić