Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Poslovne ideje u školi

Poduzeća za izradu reklamnih materijala, nakita, ukrasnih kutija, prikupljanje sekundarnih sirovina, servis i održavanje računala i računalne opreme, proizvodnju ručkica od drveta – neka su od 15 poduzeća otvorenih u Politehničkoj i Tehničkoj školi u okviru programa omladinskog poduzetništva. Što su sve srednjoškolci realizirali u proteklih godinu dana, od kada je započet projekt, moglo se vidjeti na Sajmu učeničkog poduzetništva prošloga tjedna u Tehničkoj školi. Na improviziranim štandovima opremljenim različitim proizvodima, reklamnim materijalima, te vizit-kartama mladih poduzetnika, uzavrelu sajamsku atmosferu upotpunjavao je i veliki broj zainteresiranih posjetitelja. 
Jedno od poduzeća je i »Ligh in the dark« koje se bavi izradom ukrasnih lampi, a osnovalo ga je pet djevojaka, učenica četvrtog razreda visokogradnje u Politehničkoj školi.
»Za izradu smo koristile gazu i tanke željezne žice koje se mogu lako oblikovati u različite forme. To nisu materijali koji se teško nabavljaju, ali u tome su nam pomagali i roditelji. Gazu smo bojili bojama za tekstil, što je tehnika koja nam je poznata. Napravile smo sigurno dvadesetak lampi, prodavale smo ih na školskom sajmu, a kupovale su ih i naše školske drugarice za rođendanske darove. To je biznis koji se može isplatiti«, kaže Betina Bosilko, jedna od vlasnica poduzeća. 
Njezin školski kolega Igor Ardalić dio je tima koji je osnovao IMB poduzeće, koje je na tiskanom letku predstavljeno kao »najprofesionalnija i najpovoljnija izrada školskih klupa u Subotici«.
»Školske klupe su jako potrošni predmeti i mislim da ih možemo prodati, samo se trebamo malo reklamirati. Ima nas troje u poduzeću, a do sada smo napravili dvije klupe, ali to je samo uzorak. Ako netko naruči možemo ih napraviti još. Izrada nije skupa – materijal košta 3,5 tisuće dinara, a klupe prodajemo po 4,5 tisuća. Škola baš i nije zainteresirana za kupovinu, ali potrudit ćemo se da ih zainteresiramo«, kaže Igor Ardalić s uvjerenjem u veliku moć marketinga.
»Tintura« je još jedno učeničko poduzeće specijalizirano za ukrasno oslikavanje predmeta od stakla. Ana Zarić objašnjava kako prodaja ide dobro jer uvijek ima zainteresiranih kupaca. 
»Bili smo na različitim izložbama, na Paliću na Berbanskim danima i prodali smo oko 70 posto onoga što smo do sada napravili, a ima i onih koji traže da im posebno oslikamo baš njihove predmete, donesu ih i mi im po želji napravimo nešto. Naše poduzeće će živjeti do kraja travnja jer onda završavamo srednju školu, ali slikanje na staklu je naš hobi tako da vjerujem da ćemo nastaviti s poslom, ali ne više kroz poduzeće.«
Cilj ovog projekta bio je mlade potaknuti da samoinicijativno pokrenu neki svoj biznis, a oni su kroz godinu dana učili kako pokrenuti poduzeće, što je sve potrebno za njegovo osnivanje, kako napraviti biznis plan, kako prodati neki proizvod ili uslugu, i na kraju kako sve to i zatvoriti. Projekt je inicirala vlada Kraljevine Norveške, u Srbiji se on provodi od 2003. godine, a podržali su ga ministarstva ekonomije i prosvjete, Republička agencija za razvoj malih i srednjih poduzeća, te lokalna samouprava. Sa svojim proizvodima i uslugama srednjoškolci će se predstaviti i na Beogardskom sajmu u travnju, a time će ovaj projekt biti i završen. 
S. Mamužić
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika