26.02.2010
Veliki izazov za podunavske zemlje
Nakon Ulma, druga konferencija u okviru javnih konzultacija o strategiji Europske Unije za Dunavsku regiju održava se 25. i 26. veljače 2010. godine u Budimpešti. Konferenciju organiziraju Europska komisija i Vlada Mađarske, a osim premijera Mađarske, Rumunjske, Bugarske, Hrvatske i Moldavije, u radu konferencije sudjelovat će i potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić, predsjednik Skupštine AP Vojvodine Sándor Egeresi i potpredsjednik Vlade APV i pokrajinski tajnik za regionalnu i međunarodnu suradnju Boris Barjaktarović. Središnje teme sesije bit će socijalno-ekonomski aspekti strategije i prosperitet i kulturni identitet Dunavske regije.
Dunav povezuje države čiji je status, u smislu pridruživanja EU, veoma raznolik, od zemalja koje su osnovale EU, do država koje još nisu niti kandidati za članstvo, pa samim tim izrada sveobuhvatne strategije za podunavsku regiju predstavlja veliki izazov, kaže Barjaktarović. On ističe kako je Dunav spona mnogim narodima, da u njegovom slijevu živi oko 80 milijuna ljudi, pa niti ne čudi što EU pravi strategiju i želi poboljšati kvalitetu života ljudi u Dunavskoj regiji.
»Dunavska strategija treba biti usvojena sljedeće godine za vrijeme mađarskog predsjedanja EU. Makroregionalne strategije su novina u praksi EU i veoma su aktualne. Nakon Baltičke, izrađuje se Dunavska strategija, a sad i Španjolska pokreće priču o pravljenju Atlantske strategije. To je sasvim razumljivo, jer se u izradu strategije uključuju lokalne samouprave, regionalne vlasti, razne organizacije, sveučilišta, koji najbolje mogu ukazati na koji način regija može poboljšati prekograničnu suradnju i gospodarski rast. Srbiji i Vojvodini je najbitnije da što više projekata od kojih će građani imati izravnu korist postanu sastavnim dijelom strategije. Izdvojio bih jačanje institucionalne suradnje u regiji, brendiranje Dunava kao atraktivne turističke destinacije, formiranje agencije za promidžbu i razvoj vodnog prometa, uklanjanje bombi i potopljenih objekata iz rijeke ostalih od Drugog svjetskog rata i NATO bombardiranja, pravljenje strategije razvoja luka i pristaništa i niz drugih ne manje bitnih stvari«, izjavio je Barjaktarović pred odlazak u Budimpeštu.