26.02.2010
Nemamo potrebnu potporu
Zajednica Hrvata Zemuna osnovana je 2002. godine kao prva hrvatska ustanova u Zemunu nakon 60 godina, a službeno je registrirana 13. siječnja 2003. Cilj ove zajednice jest njegovanje tradicionalnih vrijednosti Hrvata na ovim prostorima na kulturnoj razini. O djelovanju udruge razgovarali smo s njezinim predsjednikom Zvonimirom Rajkovićem.
Što je obilježilo dosadašnji rad vaše udruge?
Zajednica Hrvata Zemuna od samog je osnutka imala plodonosnu suradnju sa sličnim udrugama u Srijemu i Bačkoj. Tijekom djelovanja u prostorijama Knjižnice i čitaonice »Ilija Okrugić« održane su mnoge književne večeri, kao i seminari koji su obuhvaćali šaroliku paletu područja kao što su psihologija, karitativni rad i mnoge druge. Župljani Zemuna nakon svake nedjeljne mise imaju priliku iz knjižnice, ukoliko su njeni članovi, uzeti na čitanje neku od knjiga. U njenoj arhivi se nalazi 3000 knjižnih naslova kao i veliki broj hrvatskih glasila, a 2005. godine tiskana je knjiga lirskih pjesama Ilije Okrugića pod imenom »Lirika«. Naša je udruga bila inicijator i mnogih drugih događaja, kao što su koncerti na orguljama, gostovanja raznih zborova, upriličeno je i nekoliko kazališnih predstava, kao i drugih događaja u izravnoj vezi s očuvanjem kulturne baštine hrvatskog naroda
Koji su problemi s kojima se u svom radu susretala Zajednica Hrvata Zemuna?
Zahvaljujući uloženom naporu župe Blažene Djevice Marije u Zemunu Zajednica Hrvata je dobila svoj prostor koji, nažalost, nije u potpunosti odgovarajući kada se radi o realnim potrebama. Kao i ostale udruge, i naša se suočava s financijskim poteškoćama koje su prioritet kada se radi o hitnosti rješavanja. Od matične države, Republike Hrvatske, Zajednica Hrvata dobiva minimalna sredstva uz pomoć kojih nekako funkcioniraju neke aktivnosti. Od vlasti Republike Srbije i lokalne vlasti, kao i od HNV-a, nemamo potrebnu potporu, ništa osim obećanja. Naša zajednica djeluje izvan Vojvodine koja na razini pokrajine ima fond za financiranje projekata vezanih uz nacionalne manjine i to funkcionira putem natječaja. Kako je Zemun jedna od beogradskih općina, natječaja nema, a ako se i pojave uvjeti, rokovi su uvijek kratki. Smatramo da bi matična država, Republika Hrvatska, u svojim bilatelarnim odnosima s Republikom Srbijom trebala postaviti pitanje reciprociteta, jer Hrvati žive i u drugim dijelovima Republike Srbije u kojima nije stanje kao u Vojvodini. Ključna ustanova HNV ne izlazi u potpunosti u susret udrugama u Zemunu.
Kakvi su planovi Zajednice Hrvata Zemuna?
Za 2010. godinu planovi su nam skromni, a sve ovisi o sredstvima koja će nam biti na raspolaganju. Želja nam je da već spomenuta knjiga »Lirika« doživi svoje drugo izdanje, ukoliko se uspostavi dogovor s Jasnom Melvinger koja je priredila prvo izdanje. Plan nam je i obogatiti arhivu knjižnice novim knjigama hrvatskih pisaca. Kako župa Blažene Djevice Marije ima za cilj renovirati (možda već u ožujku) prostor u kome se trenutačno nalazi knjižnica i čitaonica, postavlja se pitanje gdje je u tom razdoblju preseliti. Da bi naša knjižnica radila po knjižničkim mjerilima potrebno je obaviti katalogizaciju knjiga, jer je putem donacija u međuvremenu pribavljen određen broj knjiga koje čekaju i svoj prostor i svoje mjesto u katalogu. Ukoliko se to ostvari, zadovoljno ćemo dočekati kraj ove godine, kada po tradiciji priređujemo, uz pomoć srodnih udruga, predbožićni ugođaj svojim župljanima.
D. Lukinović