26.02.2010
Učenici u novim klupama
Učenici OŠ »22. oktobar« iz Bačkog Monoštora konačno su dosanjali san svojih roditelja dug četvrt stoljeća. Od četvrtka, 18. veljače 2010. godine, nastavu pohađaju u svijetlim i prostranim učionicama svoje novoizgrađene škole. Dan ranije ovo suvremeno zdanje svečano je otvorio predsjednik IV APV Bojan Pajtić. Gradnja ove škole sa sportskom dvoranom započeta je prije ravno četvrt stoljeća. Gradilo se po etapama, potom su došle devedesete i donijele sa sobom ratna zbivanja, inflaciju, izolaciju, a svakako i novu situaciju u kojoj se nije niti pomišljalo investirati u bilo kakav oblik gradnje u mjestu čiju većinu žitelja tvore pripadnici tada u ovoj državi omraženog hrvatskog naroda. Gradnja je nastavljena u 21. stoljeću, poslije dolaska demokratske opcije na vlast u Srbiji.
Sredstva u iznosu od 7 milijuna dinara, potrebna za konačnu finalizaciju gradnje, u studenom prošle godine izdvojilo je Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje u suradnji s Fondom za kapitalna ulaganja. Finalni radovi, i pokraj čekanja poručene opreme iz inozemstva, izvedeni su u kratkom roku, tako da na opće zadovoljstvo učenici pohađaju nastavu u novoj zgradi.
Prigodom obilaska objekta u društvu ravnateljice škole prof. Marije Mrgić, a prije dolaska premijera Pajtića, zamjećujemo kako su svi natpisi na vratima prostorija ćirilični, a na pročelju ogroman ćirilični natpis Osnovna škola 22. oktobar Bački Monoštor. Pokraj glavnoga ulaza postavljeni su držači za tri zastave, a ispod njih je postavljena ploča s nazivom škole na srpskom, hrvatskom i mađarskom jeziku.
»U Bačkom Monoštoru većinski živalj tvore Hrvati, oko 52 posto, sličan odnos je i u školi«, objašnjava ravnateljica Marija Mrgić. »Imamo i veliki broj učenika mađarske i romske nacionalnosti, tako da pripadnika većinskoga naroda imamo oko 10 posto. Istina, odjela s cjelovitom nastavom na hrvatskom jeziku još uvijek nemamo, učenici se za sada opredjeljuju samo za izučavanje hrvatskog jezika s elementima kulture kao izbornoga predmeta. Žao mi je što smo zbog vremenskog tjesnaca izazvanog otvaranjem škole napravili nekoliko propusta i namjeravamo ih u što kraćem roku ispraviti. Zbog obujma poslova i kratkoće rokova, u kontaktima s izvođačem radova nismo vodili računa o pločicama s višejezičnim natpisima na vratima prostorija škole, no već je dogovoren ispravak i nove pločice s natpisima na srpskom, hrvatskom i mađarskom jeziku su poručene. I bijela ploha na fasadi škole nije predviđena za ispisivanje naziva ustanove, u pitanju je opet propust izazvan žurbom. Čim vremenski uvjeti budu povoljniji, fasadu će krasiti mural, tako da je ovaj natpis doista privremene naravi.«
Vrpcu na glavnom ulazu škole presjekao je predsjednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić. U pratnji svojih suradnika i najviših dužnosnika Sombora pozdravio je domaćine, poslušao kratak recital djece odjevene u šokačka, mađarska, srpska i romska pučka ruha i poželio im sretan rad u novim, najsuvremenijim uvjetima koje škola može omogućiti djeci.
»Kroz ulaganje u škole, mi ulažemo u budućnost naše djece, ulažemo u nove generacije koje će ne samo nastaviti našim putovima, nego i izgraditi nove. Tri su razloga zbog kojih vrijedi ulagati u vojvođanske škole. Prvo, ulaganjem u znanje ulaže se u budućnost, drugo, naš zadatak i cilj je ulaganje u vojvođanska sela, kako bi ona ponovno oživjela, a treći je očuvanje vjerske i nacionalne šarolikosti po kojoj je Vojvodina prepoznatljiva«, rekao je Pajtić.
Ivan Andrašić