26.02.2010
Veći poticaji stočarima i voćarima
Država će ove godine putem agrarnog proračuna posebno poticati razvoj stočarske proizvodnje, te voćarstvo i vinogradarstvo, a bolje će proći i oni koji su svoja poljoprivredna gazdinstva registrirali na žene. Agrarni proračun za ovu godinu iznosi oko 25 milijardi dinara, a premda dio uredbi za unapređenje i poticaj poljoprivredne proizvodnje još uvijek nije službeno objavljen, Ministarstvo poljoprivrede organiziralo je prošlog petka u Subotici tribinu na kojoj je pomoćnik ministra Slobodan Teofanov govorio o financijskoj potpori na koju poljoprivrednici mogu računati.
Kao i prethodnih godina država će poticati investiranje u izgradnju hladnjača, skladišnih kapaciteta, farmi, za nabavu traktora i mehanizacije, a veliki broj uredbi namijenjen je isključivo stočarima, koji su prednost imali i kod uzimanja državnog zemljišta u zakup. Upravo zbog toga je sada nastalo nezadovoljstvo poljoprivrednika koji se bave samo ratarstvom, jer smatraju da su diskriminirani budući da ne mogu konkurirati na sve natječaje, te da su poticaji nedovoljni za djelatnost kojom se bave. Predsjednik Udruge poljoprivrednika Subotice Miroslav Ivković kaže kako je to jedan od razloga zbog kojega još nisu sve uredbe donesene, te da Ministarstvo pokušava »u hodu« promijeniti neke uočene propuste, nedorečenosti i prihvatiti sugestije poljoprivrednika, jer se smatra kako mnoge uredbe nisu postigle učinak koji je trebao biti.
Subvencije veće za 2000 dinara
»Ratari smatraju da su na neki način diskriminirani, da ne mogu ostvariti jednake poticaje kao što ih ostvaruju proizvođači voća, povrća, mlijeka, stoke jer u većini uredbi prednost imaju stočari, odnosno, oni mogu koristiti sve uredbe dok za razliku od toga ratari imaju ograničene uredbe na koje mogu konkurirati. Zbog toga dolazi do nekih nerazumijevanja tako da se to sve mora usuglastiti s ratarima, voćarima, vinogradarima, s uredbama o seoskom turizmu, ruralnom razvoju, itd., pa sigurno još sljedećih dana neće to sve biti usuglašeno. Međutim, budući da preregistriranje poljoprivrednih gazdinstava traje do kraja ožujka, i svakako se neće konkurirati dok se taj posao ne završi, a već u travnju poljoprivrednici će imati konačno sve uredbe i moći će se opredijeliti za što će konkurirati«, kaže Ivković.
Subvencije za ratarsku pro-izvodnju ove su godine veće za 2 tisuće dinara po hektaru u odnosu na prošlogodišnje i iznose 14.000 dinara. Poljoprovrednici međutim upozoravaju kako to nije iznos koji značajno poboljšava njihovu situaciju ako se ima u vidu rast tečaja eura u posljednjih godinu dana. Poljoprivredna gazdinstva koja su registrirana na žene imat će za 10 posto veće poticaje od onih koji su registrirani na muškarce, pa je to barem u jednom dijelu ispunjenje zahtjeva Udruge poljoprivrednika Subotice i Asocijacije poljoprivrednika Vojvodine. Tijekom ovoga tjedna najavljeni su i razgovori s ministrom za rad i socijalnu politiku Rasimom Ljajićem gdje će se pokušati pronaći dodatno rješenje za žene poljoprivrednice kako bi bile obuhvaćene u socijalnom osiguranju kao majke i time ostvarile ravnopravan tretman.
Staračka domaćinstva
Druga tema razgovora bit će problem staračkih domaćinstava koja su potpuno izostavljena ovogodišnjim uredbama i neće niti po jednoj osnovi moći ostvariti financijsku pomoć. Udruga poljoprivrednika inzistira da se i za njih pronađe trajno rješenje. Na pitanje jesu li udruge poljoprivrednika zadovoljne dosadašnjim pregovorima i ovogodišnjim uredbama, Ivković kaže kako još uvijek ne mogu biti zadovoljni iznosom sredstava kojim se subvencioniraju ratari osobito ako se ima u vidu iznos koji njihove kolege imaju u okruženju.
»Kod nas su subvencije za 50 posto manje nego u Mađarskoj i Hrvatskoj gdje iznose 300 eura po hektaru. Pri tomu treba imati u vidu kako primjerice u Hrvatskoj još nisu isplaćene sve subvencije ni iz 2008. i 2009., dok su kod nas isplaćene za prošlu godinu premda upola manje. Također, moguće je da ćemo i ove godine pokušati preko Ministarstva poljoprivrede opet razgovarati s premijerom Mirkom Cvetkovićem kojemu ćemo ukazati na naš položaj i na činjenicu da dobivamo manji iznos subvencija nego zemlje u okruženju, te tražiti da, kao i prošle godine, do lipnja imamo novac na računu što bi u mnogome poboljšalo položaj poljoprivrednih gazdinstava poslije proljetne sjetve«, kaže Ivković.
S. Mamužić