Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Perušićev križ u Subotici

Perušićev križ, krajputaš, opširna je priča o obiteljskoj lozi Perušića u Subotici i Bačkoj. Ovaj križ predstavlja okosnicu u istraživanju podrijetla predaka od prije nekoliko stoljeća do danas. 
Križ se nalazi na površini uz prometnicu, s lijeve strane Senćanskog puta, na prijelazu preko beogradske i senćanske pruge. Križ je prvotno (početkom 19. stoljeća) bio postavljen na području Verušića, a nakon nekoliko godina, tj. 1895. godine, bio je premješten u grad na Senćanski put i dodijeljen na skrb župi sv. Jurja i njenom tadašnjem župniku Paji Kujundžiću. Na dosta dobro sačuvanom mramornom križu ističe se corpus u obliku raspetoga Krista, ispod njega je reljef Majke Božje, a u donjem dijelu križa je uklesan sljedeći tekst: »OVAJ KRIŽ NA SLAVU BOŽIJU DIŽE KALOR SIN JOSE PERUSICH I ŽENA MU JANJA KUNTICH 1895 GODINE. TRAVNJA 4. OG.« 
Perušićev križ spominje u svojoj knjizi »Mjesta naših molitava« (»Koenyoergesuenk szinhelyei«, Subotica 2003.) Dezso Csuszo, pa između ostaloga kaže kako je križ izrađen u radionici Kovacs L. iz Subotice, a ogradu od kovanog željeza izradio je i postavio Ago Babičković, zvani Kuckalo. 
Kalor Perušić (1848.-1903.) i Janja (rođena Kuntić) živjeli su u Subotici, bili su pobožni ljudi, vjernici i dobročinitelji, te su se skrbili o križu. Uvidom u  matice rođenih vidimo kako su imali osmero djece: Stipana, Margu, Tereziju, Miju, Luku, Etelu, Josu i Lazu. Budući da su im djeca umrla u ranoj dječjoj dobi, posvetili su se crkvi čineći dobro bližnjima. 
Na stotu godišnjicu (1895.-1995.) postavljanja križa na današnje mjesto Mirko Perušić je organizirao obnovu križa, služenje sv. mise u crkvi sv. Terezije za pokojne Perušiće i potaknuo obiteljsko okupljanje pred križem. Križ su nekada posjećivali mnogi hodočasnici pješačeći na proštenište Bunarić, pred njim su zastajali i pomolili se. Nekada su hodočasnici u procesiji išli od crkve sv. Jurja pjevajući marijanske pjesme, a pred Perušićevim križem su se zaustavljali i molili. Isto tako su i župljani župe iz negdašnje šandorske crkve sv. Aleksandra pape, kasnije nešto rjeđe iz nove crkve Marije majke Crkve iz Aleksandrova, tradicionalno na velikosubotnju noć prije Uskrsa također hodočastili u procesiji do križa, ispred kojega su pjevali i molili se. 
Ove godine 4. travnja obilježavamo 118. godišnjicu Perušićeva križa – krajputaša, čija povijest datira još od prije nego je 1895. godine postavljen na Senćanskom putu.   
     
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika