29.03.2013
Dječje predstave i na hrvatskom
Na posljednjoj sjednici Skupštine grada u četvrtak, 21. ožujka, 21 točka odnosila se na donošenje programa rada i financijske planove ustanova kulture: Art kino »Aleksandar Lifka«, Dječje kazalište, Gradska knjižnica, Povijesni arhiv, Kazali-šte »Deszó Kosztolányi«, Moderna galerija »Likovni susret«, Zavičajna galerija »Dr. Vinko Perčić«, Gradski muzej, Međuopćinski zavod za zaštitu spomenika kulture, Narodno kazalište i Zoološki vrt.
Vijećnica Vijećničke skupine Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Anđela Horvat u raspravi je primijetila da je Dječje kazalište u svom planu rada navelo po pet premijera na srpskom i mađarskom jeziku, te zatražila da se makar jedna predstava postavi na hrvatskom jeziku. »Hrvati čine 10 posto stanovništva Subotice, a u pet škola se nastava održava na hrvatskom jeziku. Smatramo da bi bilo u redu da se u okviru premijera uključi makar jedna na hrvatskom jeziku«, rekla je Horvat te istaknula da učenici koji nastavu pohađaju na hrvatskom jeziku, ukoliko žele pogledati predstavu na tom jeziku, moraju ići u Osijek ili čekati da neka trupa dođe gostovati u Suboticu.
Ravnateljica Dječjeg kazališta Marta Aroksalaši na ovu je primjedbu prisutne vijećnike obavijestila da kazalište ove godine priprema dvije predstave na hrvatskom jeziku, te da je njihova priprema upravo u tijeku, a od 2005. godine Dječje kazalište je imalo dva projekta na hrvatskom jeziku. »Željela sam da to bude iznenađenje, prije svega za našu djecu čiji je materinski jezik hrvatski. U svakom slučaju nisam smatrala potrebnim da u unaprijed obavještavam političke stranke o tome, jer smatram da je Dječje kazalište gradsko kazalište, da pripada svoj djeci Subotice i trudim se da ne dopustim nikakav upliv političkih stranaka u rad Dječjeg kazališta«, rekla je Marta Aroksalaši. Ona je iznijela da Dječje kazalište, u okviru svojih međudržavnih suradnji, ima sjajnu suradnju s Dječjim kazalištem »Branko Mihaljević« iz Osijeka s kojima zajedno sudjeluje u pripremi IPA projekta.
Vijećnik Saveza bačkih Bunjevaca Mirko Bajić rekao je kako ga veoma raduje uvođenje u program predstava na hrvatskom jeziku, ali da i Bunjevaca u Subotici ima gotovo jednako kao Hrvata, da se bunjevački govor također izučava u školama, te zatražio da se u Dječjem kazalištu razvije i projekt predstava na bunjevačkom, odnosno na jezicima nacionalnih manjina koje žive u Subotici.
Vijećnik Srpske napredne stranke Ilija Marović ocijenio je da je 47 milijuna dinara, koliko se izdvaja iz gradskog proračuna, za Dječje kazalište malo novca, ali je postavio pitanje načina trošenja tih sredstava, koliko od tog iznosa zaista dobiva Dječje kazalište, kakva je kvaliteta predstava i tko ih odabira. On je iznio da se pet, šest ljudi, zajedno s direktorom Otvorenog sveučilišta, čije su plaće od 120 do 80 tisuća dinara, plaća na račun dječjih predstava putem festivala dječjih kazališta. »Podsjetit ću vas da za Dječji festival, na kojemu se prikazuje 25 predstava, praktično direktor Otvorenog sveučilišta sam na svoju inicijativu bira koje će se predstave prikazivati. To su obično jeftine predstave s tzv. malom formom s dva, tri izvođača«, kazao je Maravić te dodao da treba obratiti pozornost u narednom razdoblju na način na koji će se koristiti sredstva, koja se izdvajaju iz proračuna Grada, kada je u pitanju Dječje kazalište i festivali koji se organiziraju.
U raspravi o programu rada Narodnog kazališta, vijećnica DSHV-a Josipa Vojnić Tunić je nakon postavljenog pitanja zašto vodeća koalicija prije šest godina nije imala sluha za želje građana i zašto je izglasano rušenje zgrade Narodnog kazališta, opomenuta od strane predsjednice Skupštine Marije Kern Solye da se vrati na raspravu o programu rada. Josipa Vojnić Tunić je kazala da glumci rade u teškim uvjetima, kazalište funkcionira s dramama na dva jezika, te premda bi hrvatska zajednica voljela da napokon bude predviđena i Drama na hrvatskom jeziku, glumci ipak rade na svim jezicima koji su u službenoj uporabi u gradu. Ona je podsjetila da mnogobrojne nagrade i priznanja svjedoče o kvaliteti predstava, te izrazila nadu da će Republika Srbija, AP Vojvodina i Grad imati više sluha za glumce koji nemaju kvalitetan i advekatan prostor za rad.
Bez glasova protiv Skup-ština grada usvojila je Zaključak kojim se protivi privatizaciji Radio Subotice, i koji će proslijediti nadležnom Ministarstvu i Misiji OSS u Srbiji. U raspravi su vijećnici ukazali da bi privatizacija ugrozila Ustavom garantirano pravo građana na informiranje o temama iz lokalne zajednice, kao i pravo nacionalnih manjina na informiranje na materinjem jeziku, odnosno da postoji opasnost od ukidanja programa na jezicima manjina koji nakon privatizacije ne bi bili profitabilni za vlasnika.
Skupština grada imenovala je magistra ekonomskih znanosti Bogdana Labana iz Demokratske stranke Srbije za direktora Zoološkog vrta na mandatno razdoblje od četiri godine, za direktora Gradskog muzeja imenovan je István Hulo, Milutin Blažić razriješen je dužnosti direktora Centra za socijalni rad na osobni zahtjev, a za vršiteljicu dužnosti direktora imenovana je Dijana Prćić, diplomirana ekonomistica.