22.03.2013
Neformalni razgovori bez dogovora
Zastupnik u Narodnoj skupštini Srbije i predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Petar Kuntić potvrdio je za Hrvatsku riječ da je prošloga ljeta vodio neformalni razgovor s dužnosnicima bunjevačkih institucija o eventualnoj mogućnosti ujedinjenja Bunjevačkog i Hrvatskog nacionalnog vijeća, ali tvrdi da nikada nije razgovarao s Aleksandrom Matkovićem, članom Nacionalog vijeća Bunjevaca i predsjednikom Bunjevačke stranke Vojvodine.
»Imali smo jedan neslužbeni razgovor, ali i pokraj toga što je to bio neformalni sastanak nismo apsolutno odmakli od početka, jer nisu htjeli prihvatiti naziv Hrvat Bunjevac ili bunjevački Hrvat, već samo Bunjevac, i tu smo u startu završili razgovor. Budući da je od početka došlo do razlaza, kasnijih razgovora nije bilo, a tvrdim da se nikada u svom životu, niti privatno niti neformalno, nisam sastajao s Acom Matkovićem«, kazao je Kuntić.
Povod da ovo pitanje postane predmetom zanimanja javnosti bila je nedavna konferencija za medije Mirka Bajića, predsjednika Saveza bačkih Bunjevaca i člana NVB, koji je ustvrdio da se pokušava napraviti raskol u Vijeću, jer »postoje ljudi koji su ušli u Nacionalno vijeće Bunjevaca u namjeri da utječu kako bi se NVB pripojilo hrvatskom, a Bunjevci pripojili Hrvatima i postali poput Šokaca«. Bajić je također zatražio da članovi NVB koji imaju hrvatske dokumente i izjasnili su se kao Hrvati napuste ovo Vijeće, te javno upitao ima li Aleksandar Matković hrvatske dokumente. »Tko se izjasnio da je Hrvat i dobio odgovarajuće dokumente, što traži u Nacionalnom vijeću Bunjevaca?«, kazao je Bajić.
On u izjavi za Hrvatsku riječ kaže da je suradnja između hrvatskih i bunjevačkih institucija, kada je riječ o nacionalnim vijećima, apsolutno moguća i potrebna, ali se ona treba voditi na razini tih institucija. »Suradnja između hrvatskih i bunjevačkih političkih predstavnika također je normalna i potrebna, mi je želimo i uvijek ukazujemo na to upravo u tom cilju da se prestane više s time da Bunjevci ne postoje i da su Hrvati. Kuntić je otvoreno rekao i kako je pravo svakoga da se izjasni onako kako želi i ako je netko Bunjevac, onda je Bunjevac. Pa zašto to onda ne poštuje, zašto radi iza leđa s ljudima koji su spremni izdati svoj rod iz tko zna kojih, možda osobnih, razloga«, kazao je Bajić.
Petar Kuntić također kaže da je otvoren za razgovor i dijalog, ali odnosi moraju biti čisti, kako se u svojevrsnoj »magli« međusobnih odnosa ne bi mešetarilo. »Ovakvo stanje ne potječe iz vremena vladavine Slobodana Miloševića, već od početka prošloga stoljeća. Ono je idealno za jače političke opcije koje zasigurno ne žele dobronamjerno gledati kako se ujedinjujemo, što bi izazvalo gubitak vlasti na pojedinim razinama«, kazao je Petar Kuntić uz ocjenu da bi politička scena u Subotici bila sasvim drugačija kada bi došlo do jedinstva hrvatsko-bunjevačkog korpusa.