22.03.2013
Izbalansirana raspodjela natječajnih sredstava
Prijedlozi za raspodjelu sredstava na natječajima Ministarstva kulture i informiranja za sufinanciranje projekata-programa iz područja kulture i javnog informiranja na jezicima nacionalnih manjina, kao i na natječaju iz područja kulture Grada Subotice, bile su glavne točke 46. sjednice Hrvatskog nacionalnog vijeća održane prošle srijede, 13. ožujka, u Subotici. Sjednici je nazočio 21 vijećnik, (s time da je njih dvoje otišlo tijekom sjednice), i svi članovi Izvršnog odbora.
Sume i očekivanja
Prilikom davanja prijedloga za natječajna sredstva, Izvršni odbor HNV-a se vodio informacijom iz Ministarstva, kako će za projekte koji se tiču Hrvata u Srbiji biti izdvojena približna količina novca kao i lani. Tražena sredstva su kao i obično mnogo veća. Naime, prošle su godine za projekte u području informiranja na hrvatskom jeziku dodijeljena sredstva u iznosu od oko 500.000 dinara. Na ovaj natječaj u 2013. prijavljena su četiri projekta za koje je ukupno traženo oko 1,8 milijuna dinara. Prema odluci HNV-a, zbroj predloženih sredstava iznosi 950.000 dinara, što je skoro dvostruko više od onoga što bi Hrvati trebali dobiti, a dvostruko manje od ukupnog iznosa traženih sredstava.
Na natječaju za projekte u kulturi očekuje se da će biti dobiveno ukupno oko 750.000 dinara. Prijavljeno je 12 projekata, traženi iznos je četiri puta veći (nešto više od 3 milijuna dinara), a prema rangiranju HNV-a predložena suma je 1.360.000 dinara.
Na natječaj Grada Subotice za sufinanciranje projekata i programa u kulturi prijavljeno je najviše, čak 22 projekta. Traženi iznos je 6,8 milijuna, a ukupan prijedlog HNV-a 2,7 milijuna dinara.
Nema nevažnih projekata
Vijećnica Josipa Ivanković je zatražila pojašnjenje kriterija po kojima se predlaže raspodjela sredstava. Na ovo pitanje odgovorio je predsjednik Izvršnog odbora Darko Sarić Lukendić: »HNV je po zakonu dužan dostaviti prijedlog raspodjele, a ministarstva na osnovi svojih kriterija formiraju konačan prijedlog. Mi smo se pokušali izbalansirati u odnosu na vrstu i strukturu prijedloga. Dakako, mogli smo prepisati tražene iznose ‘jedan na jedan’, ali se onda bojim da bismo ostavili preširok manevarski prostor meritornima u ministarstvu. Onda bi oni mogli bukvalno samo jednom projektu dodijeliti sredstva, a da sve ostalo bude na nuli. U tom smislu, ni jedan od ovih projekata nije vredniji ili manje vrijedan, a masa sredstava koja je tražena je veća od mase sredstava koja je načelno na raspolaganju, jer smo dobili naznaku da će sredstva biti na razini prošle godine. Imajući u vidu praksu da se naše mišljenje ne uvažava u onoj mjeri u kojoj mislim da bi trebalo, ove naše prijedloge treba shvatiti tek kao smjernice za one koji donose konačnu odluku«, kazao je Darko Sarić Lukendić.
Predsjednik HNV-a dr. Slaven Bačić je naglasio kako rasprava o ovoj temi zahtijeva veću zrelost kako bi odluke bile što učinkovitije.
»Najlakše bi bilo odobriti cjelokupnu traženu svotu udruga. Ali tako izgledamo prilično neozbiljno u očima državnih tijela. Ipak mi trebamo vrednovati i rangirati zahtjeve i potrebe. Osobno mislim kako bismo čak trebali i smanjiti ukupnu traženu svotu. Nerealno je tražiti i više nego dvostruku svotu od one lanjske. Ako dobijemo deset posto više, bit će jako dobro«, kazao je Slaven Bačić.
On je ukazao i na činjenicu da na ove natječaje aplicira mali broj hrvatskih udruga kulture, oslanjajući se većinom na financijsku potporu HNV-a i Veleposlanstva Republike Hrvatske.
Odluke bez izmjena
Prigodom glasovanja o prijedlozima, vijećnica Vesna Petreš je predložila kako bi trebalo povećati sredstva za Koloniju naive u tehnici slame u Tavankutu, vijećnik Slaven Dulić se založio za povećanje sredstava »Hosanafestu«, dok je Josipa Ivanković, a podržao ju je i Slaven Dulić, predložila da se Pučkoj kasini 1878. daju sredstva za projekte kojima im prijedlogom odluke za to nisu bila predviđena nikakva sredstva. Ovi prijedlozi vijećnika nisu uvršteni, budući da je većinom glasova odlučeno da se ostaje pri prvotno danom prijedlogu.
Vijećnicima su također predočeni i rezultati javnog poziva za raspodjelu sredstava Vlade Republike Hrvatske namijenjenih hrvatskoj manjinskoj zajednici u Republici Srbiji za 2012. godinu.
Vijećnik Petar Balažević zatražio je da se vijećnicima dostave rezultati i troškovi kampanje »Izjasni se Hrabro« i predložio da vijećnici daju potporu projektu »Bunjevački put križa« koji za cilj ima obnovu dijela sakralne baštine Hrvata.