Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Lopovska duga ruka

Somborska je policija prije nekoliko dana, a poslije višemjesečnih aktivnosti, uhitila G. H. iz Subotice zbog osnovane sumnje da je izvršila kazneno djelo razbojništava na području Apatina. Sama po sebi ova vijest ne bi bila neobična da nije riječ o starici od 76 godina koja je iz kuće sedamdesetčetverogodišnje Prigrevčanke novac uzela tako što je nesretnu vlasnicu kuće uspavala i to kolačima koje je nosila sa sobom, a u kojima je bilo sredstvo za umirenje. Ima li ova vremešna Subotičanka veze i s nedavnim slučajevima kada su dvojica također starijih mještana Apatina opljačkana tako što im je u crnu kavu stavljeno sredstvo za umirenje, još se ispituje. Ovo je jedan bizaran slučaj krađe, koja je takvog karaktera da se svrstava u kazneno djelo razbojništva. No, nažalost krađe u kućama Somboraca, mještana okolnih salaša i sela nisu rijetkost, a u prva dva mjeseca ove godine policiji je prijavljeno 55 sitnih krađa, krađa i teških krađa. Koliko je onih koji krađu nisu ni prijavili, u policiji ne žele procjenjivati.
 
Od šunki do nakita i novca
 
Kulen i kobasica s tavana, šunke i suho meso iz pušnice, zimnica, alkohol, staro željezo, kunići, stroj za šišanje trave, alat, kolica, žica, stroj za nadjeve, tehnika, novac, nakit, slike, samo je dio popisa onog što se krade iz kuća u Somboru, salašima i okolnim selima. »Od kuće sam otišla samo na kratko, nepun sat. No, to je bilo dovoljno da lopov uđe u kuću, napravi premetačinu. Bilo je to u prijepodnevnim satima i onaj tko je to uradio dobro je znao da u kući u to vrijeme nema nikoga. Od same materijalne štete mnogo je gore saznanje kako usred bijeloga dana netko ulazi u vašu kuću, pretura po ladicama, ormarima. Što bi bilo da se netko od ukućana u to vrijeme vratio kući? Obavijestili smo policiju, koja je izašla na teren, napravila uviđaj, ali još nikakvih informacija o tome jesu li ušli u trag počiniteljima nemamo«, kaže Margita Pekanović iz Sombora. »Iz pušnice su mi odnijeli slaninu i dvije šunke. Ujutro kada sam otišao do pušnice zatekao sam razvaljena vrata i praznu pušnicu. Blago je reći da sam bio šokiran i bijesan. Jesmo li došli do toga da se otima i iz kuća? Ja sada mogu sumnjati na svakoga, jer prvo pomislite na ljude oko vas koji znaju gdje vam je pušnica i da vjerojatno nije prazna«, rezignirano kaže mještanin jednog od salaških naselja u okolici Sombora.  Ovo su samo neki od slučajeva krađe koji se dogodili na području Sombora. Statistički gledano ako je za dva mjeseca prijavljeno 55 sitnih krađa, krađa i teških krađa, to znači da je u prosjeku skoro svaki dan po jedna kuća na meti lopova. U Beregu međutim kažu kako u posljednje vrijeme krađa po kućama nije bilo. »Nemam saznanja da je bilo krađa u kućama, niti su takvi slučajevi prijavljivani u Mjesnu zajednicu. Prije nekoliko dana opljačkana je trgovina u blizini granice, a šteta se procjenjuje ne nekoliko desetina tisuća eura«, kaže Adam Tubić, vijećnik iz Berega. 
  
Lopovi biraju prazne kuće
                 
Prema podacima somborske policije najviše je kaznenih djela koja se svrstavaju u sitne krađe, utaje i prijevare, a petinu tih kaznenih djela čine krađe iz kuća i salaša. »U prva dva mjeseca prijavljene su 24 sitne krađe u kućama ili salašima, od čega 16 u selima, a osam u samom gradu. Ne može istaknuti neko mjesto koje je ugroženije po broju izvršenih kaznenih djela. Što se tiče vremena izvršenja takvih krađa, sa sigurnošću se može reći kako je osam krađa izvršeno noću, jer vlasnici prijave krađu tek kada primijete da im nešto nedostaje«, kaže Mirjana Cvijanović, glasnogovornica Policijske uprave u Somboru. U četiri slučaja krađe su izvršene u kućama u kojima nitko ne živi, a u većini ostalih slučajeva u vrijeme kada su vlasnici bili odsutni, što znači da počinitelji prate kretanje vlasnika kuća i u vrijeme njihova odsustva izvršavaju kaznena djela. Neke su se krađe dogodile u kućama koje nisu bile osigurane, odnosno vlasnici su ostavili otključane kapije ili vrata, pa su lopovi bez problema ulazili u takve kuće. U somborskoj policiji pojašnjavaju kako se u kaznena djela sitne krađe svrstavaju krađe u kojima je pričinjena šteta manja od pet tisuća dinara, a u slučajevima kada je vrijednost ukradene robe veća od tih pet tisuća dinara riječ je o kaznenom djelu krađe. Od 21 počinjenog kaznenog djela krađe, koliko ih je bilo u siječnju i veljači ove godine, u osam slučajeva krađe su počinjene u kućama. »U gradu su prijavljene krađe mobitela, bicikla, vodomjera i poklopca od šahtova, kao i dva janjeta s jednog salaša. Polovica ovih krađa je rasvijetljena«, kaže Cvijanović. 
U prva dva mjeseca prijavljeno je 10 teških krađa iz kuća u gradu i 13 na selu. »U deset slučajeva teške krađe izvršene su u kućama u kojima nitko ne živi, što je naročito karakteristično za sela gdje je dosta praznih kuća u kojima nitko ne živi duže vrijeme«, kaže glasnogovornica somborske policije. Ona pojašnjava kako je razlika između krađe i teške krađe u načinu na koji je to kazneno djelo izvršeno, kao u slučaju da ima više izvršitelja, ako je korišteno neko oružje, ili oruđe za obijanje, provaljivanje, svladavanje prepreka i slično. 
U somborskoj policiji kažu kako se u slučaju sitnih krađa obično krade hrana, a kad je riječ o krađama i teškim krađama to je roba koja se može prodati, kao što su alat, tehnika, novac, nakit. Počinitelji kaznenih djela uglavnom su povratnici i socijalno ugroženi.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika