Aktualno Aktualno

Predstavljanje projekta »Zaštita manjina u procesu pristupanja Europskoj uniji«

U Beogradu su predstavljeni rezultati projekta »Zaštita manjina u procesu pristupanja Europskoj uniji«, koji su tijekom protekle dvije godine proveli Europski centar za pitanja manjina, GIZ i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Projekt je obuhvatio četiri tematska područja: prvo, utvrđivanje metodologije za praćenje provedbe Akcijskog plana za nacionalne manjine; drugo, jačanje kapaciteta nacionalnih vijeća nacionalnih manjina; treće, jačanje kapaciteta vijeća za nacionalne manjine, za koja se pokazalo da su neaktivna u većini gradova i općina; i na kraju, podizanje svijesti državnih službenika o pravima nacionalnih manjina.

»Kroz naš zajednički rad u prethodnom razdoblju vidjeli smo da su 24 nacionalne manjine u Republici Srbiji itekako zainteresirane za ostvarivanje svojih manjinskih prava, ali isto tako smo uočili da postoje i manjine koje i dalje teže integraciji u naše srpsko društvo. Zato smo kroz ovaj projekt postavili četiri važna tematska područja upravo kako bismo identificirali određene probleme, vidjeli što je dobro u praksi i, na neki način, uočili koji su problemi i izazovi s kojima se suočavaju određene nacionalne manjine. Želimo ojačati kapacitete, podići svijest da zakonska obveza nije samo mrtvo slovo na papiru, već da to mora funkcionirati na lokalnoj razini kako bi se ta vrsta manjinske zaštite – odnosno komunikacija između većinskog i manjinskog stanovništva, ali i manjinskog prema većinskom – podigla na višu razinu. Četvrto područje jedno je od možda gorućih pitanja, jer državni službenici često nisu svjesni da su određena manjinska prava ustavna i zakonska obveza, da su oni prvi kontakt i prva instanca u ostvarivanju manjinskih prava. Smatram da ubuduće, osobito u sredinama gdje žive pripadnici nacionalnih manjina, treba posebno staviti naglasak na jačanje kapaciteta državnih službenika i njihovo obrazovanje, jer oni često nemaju informacije o postojanju takvih institucija, instituta, normi i obveza. Zbog tog neznanja često dolazi do nepoštivanja prava nacionalnih manjina. Mislim da smo kroz ova četiri područja uspjeli barem podići svijest i skrenuti pozornost na činjenicu da postoje područja koja se stalno moraju razvijati i usavršavati kako bi prava manjina bila na što višoj razini«, naveo je državni tajnik u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Rejhan Kurtović.

Kako je pojasnila Ljubica Đorđević, istraživačica u Europskom centru za pitanja manjina i koordinatorica projekta, započelo se s jačanjem kapaciteta vijeća nacionalnih manjina kroz tri treninga. Potom su održane obuke za državne službenike u tijelima javne uprave, koje su se odnosile na službenu uporabu jezika i pisma, prikupljanje podataka o nacionalnim manjinama i ostvarivanje socijalno-ekonomskih prava.

»Bavili smo se i manjinskim simbolima i praznicima – izradili smo i studiju o tome. U okviru jačanja kapaciteta zaposlenih u javnoj upravi organizirali smo i jedno studijsko putovanje u dansko-njemačku pograničnu regiju. U okviru projekta realizirali smo četiri treninga, tri okrugla stola, izradili smo priručnik o manjinskom izvještavanju i brošuru o vijećima za međunacionalne odnose. Bilo nam je važno da izađemo iz Beograda, tako da smo imali aktivnosti širom Srbije s ciljem da upoznamo ljude na lokalnoj razini. Najvažnije je da smo uspjeli skrenuti pozornost na neka goruća pitanja iz područja zaštite manjina i da se nadamo kako smo pokrenuli određene procese. Nadamo se da smo uspostavili koherentan sustav za praćenje Akcijskog plana i da smo time dali značajan doprinos. Također, dali smo doprinos raspravi o vijećima za međunacionalne odnose i nadamo se da će doći do dubljih promišljanja. Otvorili smo i temu o simbolima i praznicima, a kroz treninge za nacionalna vijeća konačno smo uspostavili i suradnju s njima«, navela je koordinatorica projekta.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika