Širom Vojvodine Širom Vojvodine

Tri kapelice u Pravoslavnom groblju

 

Na Pravoslavnom groblju u Dudovoj šumi nalaze se tri kapelice koje predstavljaju nepokretno kulturno dobro kao spomenici kulture te su pod zaštitom. Ovdje je u planu bila izgradnja još jedne kapele, čiji je projekt sačuvan u Povijesnom arhivu u Subotici, a izradio ga je 1914. godine István Váci. Zbog izbijanja rata kapela nikada nije izgrađena, očuvana je jedino kripta.

Kapela Radić

Kapela Radić u Subotici najstarija je kapela na ovom groblju, podignuta 1868. godine. Usporedbe radi iste godine je podignuta i kapela sv. Ane u Kerskom groblju. Kapela je podignuta prema projektu Titusa Mačkovića u stilu klasicizma, kao obiteljska grobnica obitelji Radić. Njenu izgradnju naručila je udovica Timotija Time Radića, Marija Radić, rođena Manojlović. Kapela predstavlja malu jednobrodnu crkvenu građevinu posvećenu Silasku Duha Svetoga. Po dostupnim podacima Međuopćinskog zavoda za zaštitu spomenika unutrašnjost prostorije sastoji se od priprate (to je zapadni ulazni dio u pravoslavnoj crkvi koji je odvojen zidom ili vratima) pravokutnog oblika na zapadnoj strani, naosa (središnja, glavna prostorija u hramu) približno kvadratnog oblika, te oltarske polukružne apside na istočnoj strani. U priprati, s južne strane ugrađena je mramorna ploča na kojoj su upisani podaci o tome tko je i kada podigao kapelu. Na tornju zvonika, koji je na pročelju zgrade, postavljen je križ. Kapela je obnovljena i uređena te se svake godine otvara za slavu i u njoj se tom prigodom služi liturgija.

Kapela Ostojić

Kapela Ostojić podignuta je 1881. godine sredstvima Zadužbine Jovana i Terezije Ostojić iz Subotice, a građena je po projektu Titusa Mačkovića iz 1879. godine. U ovoj kapeli pokopani su zemni ostaci zadužbinara. Poslije završetka građevinskih radova 1881. godine, kapela je 1882. godine opskrbljena svim potrebnim crkvenim stvarima i posvećena Velikomučeniku svetom Georgiju na Petrovdan 1883. godine. Kapela je kvadratne osnove, sa zvonikom na pročelju uz zadržavanje elemenata neoklasicizma i obnovom »srpskobizantskog stila« primjenom elemenata kao što su kupola, pandantivi, prerezani niz slijepih arkada na pročelju, kao odrednica pravoslavnog hrama. Građena od čvrstog materijala s polukružnom apsidom na istoku, portal je stupnjevit, lučno završen, a iznad njega je ploča s natpisom. Na tjemenu zabata uzdiže se široki pilastar na kome je bilo zvono. Krov je na četiri code, a na uglovima su četiri kupole koje su šesterokutne građe. Na vrhu se nalazi lanterna s lučnim prozorima i kupolom od režnjeva. Kupole nose križeve, a krovište je prekriveno eternit pločama. Kako stoji u podacima, u unutrašnjosti kapele je ikonostas, kao i raspeće čiji je drveni dio rad stolarske radionice Đule Molnara, a pripisuje mu se i izrada svih ostalih stolarskih radova u kapeli. Ikonostas je rađen bez stilskih obilježja, a površina mu je raščlanjena u tri horizontalna reda. Ikone u kapeli oslikao je Károly Sauer, koji je već radio za potrebe crkve. Kapela je obnovljena i dobro očuvana.

Kapela Milinović

Kapela Milinović podignuta je 1898. godine i građena je sa stilskim karakteristikama eklektike. Nalazi se na desnoj strani Pravoslavnog groblja u neposrednoj blizini kapele Ostojić. Građena je od čvrstog materijala, kvadratne je osnove, sa središnjim dvokrilnim ulazom koji ima oblik grčkog hrama. Iznad ulaza u kapelu nalazi se natpis »Porodična grobnica Stevana Milinovića«. Iznad toga je trokutni timpanon s dekorativnim zupčastim nizom. Fasada je od žute klinker opeke, dok su rubovi markirani kamenim blokovima. U potkrovnom dijelu na sve četiri fasade teče niz konzola, astragala, zupčasti niz i niz meandara. Na plitkom krovištu u središnjem dijelu uzdiže se osmerokutni tambur sa završnim profiliranim vijencem. Tambur je ozidan žutom opekom s naglašenim ugaonim pilastrima, a na njemu su četiri prozora s nedovršenim vitražima. S pročelja, iznad ulaza, u tamburu je postavljen obiteljski grb izveden u reljefu. U unutrašnjosti kapele, u pandativima oslikani su likovi evanđelista. Kapelica je imala funkciju grobnice, a u novije vrijeme u njoj se održavaju obredi ukopa. Kapelica čeka obnovu.

 

Ž. V.

 

Korišteni podaci: Međuopćinski zavod za zaštitu spomenika, Povijesni arhiv u Subotici.

 

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika