Tema Tema

Kruna velikog napora i truda

 

Oprema za dječja igrališta koje proizvodi Ferenc Torma, iz poduzetničke radnje Umjetnik Dabar iz Subotice, dobila je certifkat Najbolje iz Vojvodine za multifunkcionalni proizvod Čarolija. Ferenc Torma ručno izrađuje unikatna dječja igrališta od bagremovog drveta, a u tome mu pomaže supruga Dijana Kopunović-Torma. Ova igrališta nastala su kao rezultat velike ljubavi Ferenca za rad s drvetom na tradicionalni način kao i dugogodišnjeg bavljenja Ferenca i Dijane edukacijom djece, mladih i odraslih kroz udrugu Kulturalni različak koju su osnovali 2001. godine.

Vlada AP Vojvodine 2004. godine ustanovila je oznaku Najbolje iz Vojvodine, ali se ova prestižna oznaka nije dodjeljivala od 2016. godine, sve do 2021. kada ju je Pokrajinsko tajništvo za privredu i turizam ponovo uspostavilo. Certifikat govori o kvaliteti proizvoda, o tome gdje i kako je nastao. Na ovaj način identificiraju se najkvalitetniji proizvodi iz Vojvodine koji zadovoljavaju europske norme kvalitete proizvoda, posjeduju certifikat HACCP i standard ISO. Znak se upotrebljava za obilježavanje prirodnih, poljoprivrednih, zanatskih, industrijskih i proizvoda domaće radinosti. Znak dodijeljen određenom proizvodu potvrđuje da je ušao u familiju najkvalitetnijih proizvoda, uz veoma stroge primjene kontrole kvalitete.

Rad s prirodnim materijalima na tradicionalni način

»Prvo je nastala udruga od 2001., a preregistrirana je 2011. i od onda se zove Kulturalni različak, a osnovna misija je edukacija djece i mladih i odraslih vezano za rad s prirodnim materijalima na tradicionalni način. Imamo akreditirane seminare i radimo u cijeloj Srbiji u predškolskim ustanovama i školama. Prenosimo znanja kako na tradicionalni način možemo raditi s prirodnim materijalima i to ima svoju cjelinu i psihološku pozadinu jer nije dovoljno samo da odgojitelji s djecom rade s prirodnim materijalima, što je lijepo i odlično, već trebaju znati i zašto to rade jer tako potičemo cjelokupni dječji razvoj. To je velika dragocjenost i treba to iskoristiti, a jako je važno i da se i odgojitelji osvijeste što čemu služi. Ako, na primjer, radimo pletenje prstima da na taj način ne razvijamo samo finu motoriku nego i potičemo razvoj mišljenja«, objašnjava Dijana i dodaje kako su održali brojne seminare po cijeloj Srbiji.

»Preko 4.000 sudionika prošlo je naše seminare, povratne informacije su izuzetno dobre, a kako se sve to širilo u predškolskim ustanovama, odlučili smo otvoriti i poduzetničku radnju sa sličnom misijom a to je ručni rad s prirodnim materijalima, odnosno drvetom jer dječja igrališta ne bismo mogli proizvoditi preko udruge«, kaže Dijana.

Ferenc Torma kaže kako ručni rad zahtijeva veliko znanje i iskustvo.

»Iskustvo sam stekao kroz dvadeset godina rada u Mađarskoj, Poljskoj, Litvi, Hrvatskoj u kampovima u koje su dolazili izuzetno dobri predavači u određenom majstorskom zanatu. Tko je htio, mogao je jako dobro i veliko iskustvo steći i svašta naučiti, a ja sam htio sve i kožarstvo i rad s glinom, raznim materijalima ulaziti ne samo u osnove već i za profesionalne radove. Sada to prenosim na druge a to su iskustva za svakog početnika da se uvede u ove zanate pa i do biznis plana da se razvije neki posao. Ručni rad može se prenijeti samo tako da ‘hvatamo i shvatamo’, što je moj moto«, objašnjava Torma kako su stigli do proizvodnje dječjih igrališta i oznake Najbolje iz Vojvodine.

Certifikati i atesti od početka do kraja

Dijana ističe kako za svoje proizvode imaju certifikate, ateste i kompletnu dokumentaciju koja govori o tome da sve što Ferenc proizvede je u skladu s pravilnikom o igralištima.

»Svi proizvodi su atestirani, što zahtijeva određena prilagođavanja a i nama je to izuzetno bitno. Kada smo izišli 2016. godine s dječjim igralištima, željeli smo biti sigurni da je sigurnost djece na igralištima osigurana i ne bismo ni prodavali opremu drugačije. Ima tko radi ručno ljuljaške koje se mogu vidjeti ponegdje na vašarima, ali to nije ni nalik onome što mi radimo. Mi radimo po standardima, po pravilniku o sigurnosti igrališta gdje je sve ispoštovano. Jedinstvena su ova igrališta i po tome što se rade od bagremovog drveta, koje stvarno rijetko tko radi jer je teško obradivo drvo, ali je zato trajno i ako se dobro održava igralište može dugo trajati.«

Ferenc dodaje kako je najvažnija kvaliteta proizvoda.

»Mnogi prave opremu od borovine koja ima samo dvije godine garancije, jer poslije tri godine počne trunuti. Mi pravimo od bagrema i imamo certifikate za sve naše materijale. Europski standard određuje da se mora znati tko je zasadio bagrem, na kojoj parceli, tko je isjekao i koju kontrolu je prošlo to drvo. I za sve ostalo što se ugrađuje u igralište moramo imati atest i certifikate, eko boje za željezo, za drvo, zavrtnje donosimo iz Njemačke koji su pet puta skuplji od domaćih ili kineskih jer imaju predbušenje i ne otpada im glava kad se zašarafljuje u bagrem«, objašnjava on.

Također ističu kako se gleda i kontrolira i kompletno poslovanje – ulaz, izlaz i kupovina robe.

»Ništa na crno se ne dodaje, sve su certificirani materijali, strogo se toga držimo i svake godine imamo i kontrolu. Na osnovu tih kontrola, kako radimo i vodimo poslovanje, kako koristimo materijale, kako se pridržavamo crteža, pravilnika, kriterija dodjeljuje se i ovaj certifikat koji važi tri godine i nakon toga se ponovo može konkurirati«, kaže Dijana.

Što se tiče prodaje ovih unikatnih i ručno rađenih dječjih igrališta, Dijana kaže kako držeći seminare prikazuju što rade te tako dolaze i do klijenata pa danas po cijeloj Srbiji imaju ukupno oko 40 igrališta. Ferenc dodaje kako imaju manjih i većih igrališta, s manje ili više rekvizita, a najviše imaju u Kikindi jer ih je tamošnja predškolska ustanova angažirala da urade igrališta za kompletnu ustanovu koju čine jedanaest vrtića. Osim ustanova koje čine manji postotak, za kupovinu njihovih igrališta često se odlučuju grupe roditelja ili poduzeća pa je tako oko 90 posto igrališta kupljeno od donacija.

Ferenc zaključuje kako je ovo veliko priznanje i kruna njihovog truda i velikog napora koji je uložen u osmišljavanje i proizvodnju ovih dječjih igrališta.

Što se tiče planova, uvode i novi brend proizvode od drveta i epoks smole, a na planu edukacije osim seminara za poticanje dječjeg razvoja primjenom i oblikovanjem prirodnih materijala još jedan njihov seminar su akreditirali i on će se baviti tradicionalnim igrama i igračkama u XXI. stoljeću.

J. D.

 

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika