-12-05-25-11-37-58.png)
Svatovski običaji u fokusu jubilarnog okruglog stola »Urbanih Šokaca«
U Osijeku i Vinkovcima po dvadeseti se put održava dvodnevni okrugli stol »Urbani Šokci« na temu »Svatovski običaji u tradicijskoj kulturi Šokaca i Bunjevaca« koji žive u tri susjedne zemlje.
Organizator događaja je Udruga »Šokačka grana« iz Osijeka, u suradnji sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Srbije, Znanstvenim zavodom Hrvata u Mađarskoj te Vinkovačkim šokačkim rodovima.
»Ove godine na red su došli svatovski običaji, prošle godine obrađivali smo predsvatovske, i vjerujem da će se imati što čuti. U dvadeset godina obradili smo mnogo običaja i mislim da ovakvi susreti potiču njihovo očuvanje od zaborava. Svjedoci smo da se svake godine u svakoj temi puno toga dozna, ali i da se mnogo toga zaboravilo, pa se ovakvim prigodama prisjetimo,« rekao je predsjednik Šokačke grane, Goran Đaković.
O povijesti Šokaca i njihovu prvom spomenu na ovim prostorima još u 17. stoljeću, na skupu je govorio Robert Skenderović, znanstveni savjetnik u Hrvatskom institutu za povijest, Podružnici za povijest Slavonije, Srijema i Baranje.
»Meni se jako sviđa naziv Šokadija; mogli bismo reći da je to prostor gdje žive Šokci kao autohtono stanovništvo. Mogli bismo reći i da taj prostor ne obuhvaća samo Slavoniju, nego i Baranju, Bačku i Srijem.«naveo je povjesničar.
Hrvate iz Vojvodine predstavljaju: Stanka Čoban iz Bača, Milica Simičić, Vlatko Krizmanić i Milorad Stojnić iz Berega, Sonja Periškić Pejak i Anita Đipanov Marijanović iz Monoštora, Zlata Vasiljević iz Sombora, Senka Davčik i Ivica Dulić iz Tavankuta te Tamara Štricki Seg iz Subotice.