Kolumne Kolumne

Tjedan obljetnica

 

Prije stotinu godina u Lemešu su rođeni svjetski priznati znanstvenici, hrvatski akademici Gajo Alaga i Mirko Vidaković. Priznala ih je hrvatska i svjetska znanost, a sada su priznanje dobili i u svom rodnom Lemešu. Na ulasku u seosku osnovnu školu na njih će ubuduće podsjećati ploča koja je postavljena u njihovu čast. Ploču su postavili ZKVH i mjesna hrvatska udruga i to je ono što daje posebnu važnost; o hrvatskim akademicima ne priča se samo unutar hrvatskog znanstvenog kruga ili hrvatske zajednice u Srbiji već su dobili i šire priznanje i mjesto. Što se ne događa baš tako često.

Prije 33 godine pao je Vukovar. Grad koji se 87 dana borio, grad koji je bio do temelja razrušen, grad koji je napustilo 22.000 ljudi, grad u kome je nakon pada ubijeno više od 260 civila i vojnih zarobljenika, grad iz koga je nekoliko tisuća ljudi odvedeno u logore u Srbiju, grad koji je čekao sedam godina da se vrati unutar granica Hrvatske. Za zločine u Vukovaru presuđeno je pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju i pred srbijanskim pravosuđem. Srbija je bila primorana platiti odštetu vukovarskim žrtvama, koje su tužbe podnijele srbijanskom pravosuđu čime je sudski dokazana odgovornost za Ovčaru. Usprkos tome, osuđeni, bilo u Haagu ili Beogradu, postali su za neke nacionalni heroji.

Prije 20 godina Hrvatska i tadašnja državna zajednica Srbije i Crne Gore potpisale su bilateralni Sporazum o zaštiti prava hrvatske manjine u Srbiji i Crnoj Gori i srpske i crnogorske manjine u Hrvatskoj. Nekadašnje državne zajednice više nema, ali to ne znači da Srbija kao pravni sljednik više nema obvezu primjene sporazuma. U 18 točaka nanizana su sva područja u kojima se mora osigurati ravnopravnost nacionalnih manjina. U Hrvatskoj i Srbiji.

Ono što najviše bode oči je članak 9. i izbjegavanje da se u Srbiji o garantiranim mandatima, koji su dio sporazuma, uopće i govori. Bez obzira tko je za ovih 20 godina bio na vlasti. A upravo je radi provedbe ovog bilateralnog sporazuma osnovan Međuvladin mješoviti odbor, čiju bismo neku od obljetnica neodržavanja mogli uskoro obilježiti.

Z. V.

 

Najava događaja

04.12.2024 - Godišnji koncert HGU Festival bunjevački pisama

Hrvatska glazbena udruga Festival bunjevački pisama priređuje Godišnji koncert u srijedu 4. prosinca, u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici, s početkom u 19 sati. Ulaznice po cijeni od 350 dinara se mogu kupiti prije početka koncerta, ili u pretprodaji na broj telefona 063/8087-836.

06.12.2024 - Izložba božićnjaka u Subotici

Etnološki odjel Blaško Rajić, pri Katoličkom društvu Ivan Antunović organizira XXVIII. izložbu božićnjaka u Subotici, koja će biti otvorena u idući petak, 6. prosinca, u predvorju Gradske kuće s početkom u 18 sati. Izložba će se moći pogledati do petka 13. prosinca. Moći će se pogledati i dvije prodajne izložbe: Likovnog odjela HKC-a Bunjevačko kolo iz Subotice i Likovno-slamarskog odjela HKPD-a Matija Gubec iz Tavankuta. Izložba se priređuje uz potporu Grada Subotice.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika