Društvo

Preko 60 elektora

Preko 60 elektora

»Radosni smo, jer smo uspješno priveli najveći dio poslova kraju kada je u pitanju prikupljanje potpisa za peti saziv Hrvatskog nacionalnog vijeća u okviru naše predizborne platforme 'Hrvati i dalje zajedno' i na taj način institucionalni okvir hrvatske zajednice u Srbiji će biti očuvan«, rekao je predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov i priopćio da dva dana prije završetka prvog dijela izbornog procesa imaju više od 60 elektora, što je minimum za održavanje elektorske skupštine hrvatske nacionalne manjine u Srbiji.

»Radosni smo što je naše predizborno obećanje da ćemo osigurati kontinuitet rada HNV-a na ovaj način i ispunjeno«, istaknuo je na današnjoj konferenciji za novinare.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je 5. rujna raspisalo izbore za nacionalnomanjinska vijeća na kojima hrvatska, crnogorska, makedonska i goranska nacionalna vijeća biraju vijeća putem elektorske skupštine zbog nedovoljnog broja upisanih u poseban birački popis.

DSHV je 8. rujna na sjednici Predsjedništva, rekao je Žigmanov, donio odluku da će podržati predizbornu platformu »Hrvati i dalje zajedno«, a 12. rujna su u Vajskoj počeli prikupljati potpise za elektore.

»U više od trideset mjesta u blizu sto vremenskih termina smo organizirali prikupljanje potpisa«, rekao je Žigmanov i izrazio zahvalnost svim sudionicima ovoga procesa – od izbornog stožera na čelu s Marinom Piukovićem i Lozike Jaramazović, do mjesnih koordinatora i 30 mladih aktivista koji su sudjelovali u ovome procesu pa do elektora koji su prikupljali po 60 potpisa i svih građana (preko 4.000) koji su svojim potpisom dali podršku ovoj platformi iz svih područja gdje žive Hrvati, svih dobnih i obrazovnih struktura i različitih profesija.

Žigmanov je pohvalio ovjerivače iz tijela lokalnih samouprava kao i djelatnike Ministarstva za ljudska i manjinska prava za »više nego profesionalni odnos i kooperativnost«, ali se kritički osvrnuo na praksu upisa u poseban birački popis.

»Postoje vrlo različite prakse upisa u poseban birački popis, jer su pojedine lokalne samouprave, osobito u Srijemu, zahtijevale da svaki građanin mora doći u općinsku upravu i neposrednim iskazom se upisati u taj popis. Ta procedura mora biti usuglašena, pojednostavljena i inkluzivna«, rekao je Žigmanov te dodao kako je bilo primjera i da se oni koji su bili upisani u popis pokazuju u popisu kao da nisu upisani.

»Sa žalošću možemo konstatirati i da je cijeli ovaj proces prošao bez ikakvog monitoringa međunarodnih i domaćih organizacija«, rekao je Žigmanov te istaknuo kako ih je »začudilo i odsustvovanje bilo kakvog interesa najviših diplomatsko-konzularnih predstavnika Hrvatske za ovaj proces«.

Žigmanov rekao kako će osoba koja je u prethodnom mandatu vodila HNV (Jasna Vojnić) ostati na istome mjestu, jer uživa njihovo puno povjerenje.

Na koncu je rekao kako njihova Platforma podrazumijeva nastavak svih započetih projekata i aktivnosti, ali i stvaranje iskoraka kada su u pitanju nova područja.

J. D.

Najave

06. 12. - 21. 12. Božićni program u Monoštoru

H. R. | 21. prosinca 2025.

KUDH Bodrog u razdoblju od 6. do 21. prosinca u kući časnih sestara priređuje prigodan božićni program.

21. 12. Božićni koncert Tiha noć i izložba božićnjaka u Nazoru

H. R. | 21. prosinca 2025.

Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo Vladimir Nazor priređuje božićni koncert pod nazivom Tiha noć u Nazoru u nedjelju, 21. prosinca. Koncert će biti održan u velikoj dvorani Hrvatskog doma. Početak je u 20 sati.

15. 12. - 28. 12. Godišnja kolektivna izložba slika Croarta

H. R. | 28. prosinca 2025.

Hrvatska likovna udruga Croart organizira redovitu godišnju izložbu slika svojih članova i gostiju nastalih na Umjetničkoj koloniji Panon 2025

31. 01. »Veliko prelo 2026.« u Subotici

H. R. | 31. siječnja 2026.

HKC Bunjevačko kolo organizira Veliko prelo 2026. koje će biti održano u subotu, 31. siječnja 2026., u dvorani Tehničke škole Ivan Sarić u Subotici, s početkom u 20 sati. Doček gostiju je od 19 do 20 sati, kada počinje službeni dio programa. 

07. 02. Gupčev bal u Tavankutu

H. R. | 7. veljače 2026.

HKPD Matija Gubec organizira XVII. Gupčev bal, koji će se održati 7. veljače 2026. godine u velikoj dvorani Doma kulture u Donjem Tavankutu. Gosti se očekuju od 19 sati. Za dobru zabavu pobrinut će se TS Biseri iz Subotice te TS Astal iz Požege.