Tema Tema

Bogata povijest tiskanih informativnih medija na hrvatskom nakon 1990.

Promatrajući iz povijesne perspektive, Hrvati iz Vojvodine su 1990-ih godina imali bogati niz svojih glasila – bilo ih je čak osam, međusobno različitih po cijelom nisu kriterija! Dva su bila vjerska (isprva, kao što je navedeno, Bačko klasje, kojeg je od 1994. godine uspješno zamijenio mjesečnik Zvonik), jedno je bilo stranačko (mjesečnik Glas ravnice Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini), a jedno »demokratski angažirano«, to jest nezavisni medij (subotički dvotjednik Žig). Svi su izlazili u Subotici, nisu imali stalne izvore financiranja i, recimo i to, međusobom gotovo da nisu surađivali. Četiri su glasila vojvođanskih Hrvata za mjesto objave imali Zagreb, što je bila posljedica tragičnih događaja od 1991. do 1995., to jest protjerivanja Hrvata poglavito iz Srijema te jugozapadne i zapadne Bačke. Među njima je po uređivačkoj intenciji i informativnim sadržajima zacijelo najznačajniji tromjesečnik Zov Srijema, a za mjesnu povijest Hrvata u Hrtkovcima i Beški važni su Gomolava i Dunav. Nekako je najzanimljiviji po svrsi, načinu izrade i distribucije bio studentski list KM Press.

Za sve njih je značajno to što nisu imali prikladna institucionalna rješenja, bili su bez trajnije financijske potpore, manjkalo je stručnih kadrova, samo dva imaju dulju kontinuitetu u izlaženju... Pa ipak, znajući u kakvim su uvjetima živjeli, treba ipak odati priznanje za te napore, jer su se vojvođanskih Hrvati usudili u jeku ratnih zbivanja i u okolici koja im nije bila nimalo sklona, dostojanstveno dokumentirati, pratiti i bilježiti svoj život. Razvoj tiskanih medija na hrvatskome u Vojvodini uslijedio je nakon sloma Miloševićeva režima.

Novija povijest tiskanih medija na hrvatskome u Vojvodini bilježi desetak listova. Oni su imali različite uređivačke koncepcije, institucionalne kapacitete, kvalitetu i pouzdanost novinskih napisa, utjecaj na javnost, dinamiku izlaženja, vrijeme trajanja... Podsjećanja radi, ovdje ih ukratko navodimo kronologijskim redoslijedom nastajanja.

Prvi nevjerski tiskani mediji

Glas ravnice je bilo prvo glasilo na hrvatskom jeziku u Vojvodini izvan crkve nakon 1956. godine. Počeo je izlaziti u drugoj polovici 1990. godine (prvi broj je objavljen u kolovozu), nakon osnutka političke stranke Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini kao njezino glasilo, koja je bila ujedno i nakladnik. Bio je mjesečnik, premda nije uvijek redovito izlazio, a broj stranica je varirao: od 16 do četrdesetak. Uređivalo ga je više ljudi, tako da je mijenjao uređivačku politiku, u čijoj je osnovi bilo, istina u najvećem dijelu od sredine 1994. pa nadalje, praćenje aktivnosti DSHV-a na cijelom teritoriju Vojvodine.

Slijedi zatim Žig – pokretač i osnivač lista je hrvatski književnik Vojislav Sekelj. Prvi broj je izišao 16. srpnja 1994. godine na 12 stranica, a ubrzo je, s ustaljivanjem i povećanjem broja suradnika, broj povećan na 16. Izlazio je, istina s manjima prekidima, do travnja 2001., a objavljeno je ukupno 111 brojeva. Ni u jednom trenutku nije imao sukladno riješeno pitanje financiranja. Premda je bio »subotički dvotjednik«, često su tematizirani i događaji od šireg značaja. Veći dio tema je posvećen društvenom životu i radu hrvatske zajednice u subotičkoj općini, a značajno mjesto je posvećeno njihovoj kulturi. Njegovao je kritičko i neovisno novinarstvo, a opravdano se deklarirao kao »demokratski angažiran list«, zbog čega je bio česta meta napada Miloševićeva režima. Bio je prvi list vojvođanskih Hrvata koji je imao i svoju internetsku prezentaciju na sljedećoj adresi: http://www.tippnet.co.yu/zig/ od 1997. godine, no ona je prestala biti aktivna nakon prestanka izlaženja lista.

Katolički mjesečnik Zvonik je drugi katolički list u Vojvodini u drugoj polovici XX. stoljeća, kojega izdaju hrvatski svećenici Subotičke biskupije, a nastao je na tragovima Bačkog klasja. Prvi broj je izišao u studenom 1994. i kontinuirano izlazi do danas, što znači da je to list s najduljim trajanjem, a kao glavni urednici brojeve su potpisivali svećenici Andrija Anišić, Mirko Štefković, Dragan Muharem, Siniša Tumbas Loketić te aktualni urednik Vinko Cvijin. To je jedini list koji je uspio sačuvati redovitu dinamiku i kontinuitet u izlaženju u proteklih dvadeset i više godina, usprkos činjenici što nema ni jednog profesionalno angažiranog novinara ili bilo kakvog profesionalnog suradnika. U početku je izlazio na 12 stranica, da bi se ustalio na četrdesetak. Osim različitog vjerskog štiva, te prikaza događaja iz crkvenog i vjerskog života, objavljuju se i sadržaji o kulturnim, društvenim i političkim zbivanjima, i to najviše bačkih Hrvata, a priloge potpisuju kako klerici tako i laici. U drugoj polovici 1998. Zvonik dobiva i svoju internetsku stranicu: http://www.zvonik.rs, no internetsko izdanje od kolovoza 2012. više ne postoji.

Četiri lista vojvođanskih Hrvata u Hrvatskoj

U isto vrijeme – u studenome 1994. Zavičajni klub studenata bačkih Hrvata Kolo mladeži iz Zagreba pokrenuo je kao interno glasilo KM press. Izlazio je neredovito 6 godina – 15. XI. 2000. objavljen je posljednji, 35. broj. U listu su objavljivane sve važnije informacije vezane za rad Zavičajnog kluba, zatim one o ostvarivanju studentskih prava, te književne i stručne radove studenata. Umnažao se fotokopiranjem i besplatno dijelio studentima iz Vojvodine.

Sljedeći list vojvođanskih Hrvata je Zov Srijema, koji je počeo izlaziti 1995. godine u Zagrebu, a objavljuje se pet brojeva godišnje. Glasilo Zajednice prognanih i izbjeglih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata, koja je utemeljena koncem 1991. u Zagrebu. Osim vijesti o događajima koje priređuje Zajednica, te životu i radu prognanih i izbjeglih vojvođanskih Hrvata, mahom iz Srijema, u listu se objavljuju i likovni i literarni prilozi članova, a piše se i o događajima i ljudima s prostora s kojeg su otišli. Posljednjih godina izlazi neredovito.

Iz istih prognaničkih krugova iz vojvođanskog dijela Srijema koji su morali napustiti zavičaj i otići u Hrvatsku bilježimo još dva lista – godišnjak Gomolava, Glasilo zavičajnog kluba Hrtkovčana, počeo je izlaziti 1998. te Dunav, Glasilo zavičajnog kluba Beščana, koji izlazi od 1999. Za oba spomenuta tiskana medija vrijedi da su objavljivali sadržaje usko vezane za događaje, ljude i povijest ovih srijemskih mjesta, da nisu redovito izlazila i da od 2011. više ne izlaze.

Rast broja informativnih glasila nakon 2000.

Gupčeva lipa je naziv godišnjaka Hrvatskog kulturno-prosvjetnog društva Matija Gubec iz Tavankuta. Predstavlja svojevrsnu kroniku Društva, u kojoj su objavljuju vijesti o radu, zatim o kulturnim i vjerskim događanjima, manifestacijama i aktivnostima tijekom godine. Prvi brojevi Gupčeve lipe objavljeni su za 1998. i 1999., obima su 16 stranica, a nakon pauze od 10 godina, nastavio je redovito izlaziti od 2009.

Miroljub – tromjesečnik hrvatske kulturne udruge Vladimir Nazor iz Sombora. Počeo je izlaziti 1998. godine, a do danas je objavljeno 97 brojeva. U listu, obima najčešće 16 stranica A4 formata, donose se informacije o radu i povijesti društva, te povijesti Hrvata u Somboru i njegovoj okolici. Tekstovi se objavljuju na hrvatskom jeziku, premda ima priloga i na dijalektu – bunjevačkoj i šokačkoj ikavici, a surađuju mahom članovi Društva iz Sombora i okolice.

Sličnog profila kao i Miroljub je Glasnik Pučke kasine 1878, koje je glasilo udruge Pučka kasina 1878. iz Subotice. Pokrenut je u povodu proslave 125 godina od osnivanja Pučke kasine – prvi broj je izišao iz tiska 1. rujna 2003. na 16 strana. Nakon više godina redovitog izlaženja kao mjesečnik, danas se neredovito izdaje – posljednji broj (127) objavljen je u prosincu 2016. godine. Imao je više urednika, no najviše brojeva su uredili Lazar Ivan Krmpotić i Josip Ivanković. Objavljuju se članci o društvenim, političkim i kulturnim događajima iz hrvatske zajednice Subotice i okolice te o njezinoj povijesti. Uslijedio je Glas Šokadije, glasilo Kulturno-prosvjetne zajednice Hrvata Šokadija iz Sonte. Najavljen kao tromjesečnik, prvi i jedini broj je izašao u prosincu 2007. u nakladi NIU Hrvatska riječ iz Subotice.

Iste – 2009. godine objavljen je i vjerski list Otac Gerard – glasilo Vicepostulature Sluge Božjega oca Gerarda Tome Stantića. Izlazi u Somboru kao polugodišnjak i do 2022. godine je objavljeno 26 brojeva. Od osnutka je glavni urednik Mato Miloš. Temeljni mu je cilj upoznavanje i popularizacija života i djela najčuvenijeg karmelićanskog redovnika iz Bačke i »našeg kandidata za sveca« Katoličke crkve.

Od kolovoza 2013. godine u Subotici izlazi mjesečnik za kulturu, povijest, znanost i društvo Hrvatske novine u nakladi Hrvatske nezavisne liste. Koncipiran više kao magazin, u listu se objavljuju tematski napisi iz kulture, povijesti i vjere, zatim književni i publicistički napisi, što znači da izostaju bogatiji informativni sadržaji. Do danas je objavljeno 84 broja, a glavni urednik je Zlatko Ifković.

Srpnja 2015. iz tiska je izašao prvi broj »informativno-pastoralnog lista« Srijemske biskupije pod nazivom Nada, nominalno definiran kao tromjesečnik, no nije redovito izlazio – do danas je objavljeno osam brojeva. Nada je prvi i jedini vjerski list na hrvatskome koji piše o, mahom vjerskim, događajima unutar Srijemske biskupije, a posljednji koji je pokrenut unutar hrvatske zajednice u Vojvodini. Glavna urednica je Ana Hodak.

Tomislav Žigmanov

Dva specijalizirana lista – za djecu i za mlade

Slično kao i druge nacionalne manjine u Vojvodini, i Hrvati imaju dva specijalizirana lista koja su namijenjeni djeci
i mladima. Oba su mjesečnici, a izlaze kao podlisci tjednika Hrvatska riječ. Kao prvi list za djecu na hrvatskom
jeziku u povijesti novinstva u Bunjevaca i Šokaca u Bačkoj Hrcko, dječji povremeni podlistak tjednika Hrvatska
riječ, počeo je izlaziti u prosincu 2003. Od 2005. izlazi mjesečno svakoga pretposljednjega petka u mjesecu, a broj
stranica ustalio se na 24. Prvi, pak, broj podlistka za mladež Kužiš, kao glasilo Udruge građana CroV i NIU
Hrvatska riječ, pojavio se u srpnju 2007., drugi u rujnu iste godine na 16 stranica. Vremenom se obim ustalio
također na 24 stranice, a izlazi uz tjednik Hrvatska riječ posljednjeg petka u mjesecu. Uz časopis Kužiš se službeno
navodi kako »promovira teme mladih, te pridonosi učenju ili usavršavanju hrvatskoga standardnoga jezika,
navikavajući mlade viših razreda osnovnih škola, srednjoškolce i studente na praćenje medija na hrvatskom
jeziku«.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika